Miestas daug metų neišbrenda iš nuolatinių skolų už įvairias paslaugas, kompensacijas, remontus, nuomą. Savivaldybę slegia ir paskolų našta.
Žadimai su dividendais
Kauno valdžia metai iš metų nesusitvarko su nuolatinėmis skolomis. Jos nuolat sudaro apie 100 mln. litų. Ne geresnė padėtis buvo ir iki sunkmečio.
Savivaldybės Finansų skyriaus vedėjo pavaduotojos Vijolės Karpienės teigimu, iki birželio pabaigos miestas turėjo 94 mln. litų skolų įvairių paslaugų ir prekių tiekėjams. Jie skaičiuotume dar ir įsipareigojimus bankams, bendrai susidarytų 230 mln. litų.
Daug savivaldybė šiemet įsiskolino savo valdomai bendrovei „Kauno energija“. Už mokyklų, darželių šildymą miesto valdžia po šaltojo sezono iki šiol dar skolinga 12,3 mln. litų. Iš pradžių ši skola buvo daugiau kaip 20 mln. litų. Vis dėlto savivaldybei pasisekė, kad „Kauno energija“ už praėjusius metus gavo 13,4 mln. litų grynojo pelno. Todėl 10 mln. litų buvo atseikėta į miesto biudžetą kaip dividendai, o šie sugrąžinti įmonei padengti dalį skolos.
Už miesto tvarkymą skola sudaro 8,3 mln. litų, todėl Kauno valdžiai telieka tikėtis, kad šiemet pelningai metus užbaigs ir kita jos įmonė „Kauno švara“. Šiemet ji sumokėjo 4 mln. litų dividendų, o šie irgi sugrįžo kaip dalis įsiskolinimų už viešojo ūkio tvarkymą ir priežiūrą.
Kur pažvelgsi – skolos
Nemažai lėšų vėluojama sumokėti už įvairius savivaldybės pirkinius – 400 tūkst. litų. Transporto, draudimo, teisines ir kitas paslaugas – 1,6 mln. litų, nuomą – 300 tūkst. litų, tiek pat savivaldybė skolinga už įvairių patalpų remontą.
„Kauno diena“ rašė, kad Kauno miesto muziejus nuolat vėluoja atsiskaityti su Kauno arkivyskupijos kurija, kurios patalpose veikia su miesto istorija susijusi ekspozicija. Laimė, kad kurijai iki 2015 m. nereikia mokėti nuomos, tad kol kas nuolat vėluojama atsiskaityti tik už komunalines paslaugas. Birželį skola už jas buvo 15 tūkst. litų.
Nors dabar mokyklose atostogų metas, mažai vaikų lanko darželius, bet už socialiai remtinų vaikų maitinimą savivaldybė įmonėms tebėra skolinga. „Ilgalaikė skola siekia 2,9 mln. litų“, – teigė V.Karpienė.
Kenčia įmonės
Dėl laiku nesumokamų pinigų nukenčia miesto viešojo transporto įmonės. Joms savivaldybė turi kompensuoti negautas lėšas dėl suteikiamų lengvatų moksleiviams, studentams, pensininkams, neįgaliesiems. Taip pat dotuoti nuostolingus, bet miestiečiams reikalingus maršrutus.
Troleibusų įmonės „Autrolis“ generalinis direktorius Gintautas Činikas minėjo, kad savivaldybė už lengvatinius važiavimo bilietus bendrovei skolinga apie 11 mln. litų. „Jei to nebūtų, nereikėtų skolintis iš banko apyvartinėms lėšoms. Dabar tenka per metus vien palūkanoms skirti 350 tūkst. litų“, – teigė G.Činikas.
Panašios godos skambėjo ir iš įmonės „Kauno autobusai“ generalinio direktoriaus Mindaugo Grigelio lūpų. „Pernai sumokėjome 400 tūkst. litų palūkanų bankui. Skolintis privalėjome, kad palaikytume bendrovės veiklą“, – teigė jis. Paskolos nereikėtų, jei „Kauno autobusams“ savivaldybė nebūtų skolinga 21 mln. litų.
Ydingas ratas
Miesto tarybos Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkė Edita Gudišauskienė pripažino, kad nuolatinė skolų karuselė, iš kurios miestas niekaip negali ištrūkti, yra žalingas. „Dėl to nukenčia daugelis kitų finansuojamų dalykų, nes pagal įstatymą planuojant biudžetą pirmiausia į jį gautas pajamas reikia skirti skoloms dengti. Todėl reikia kuo labiau mažinti besivelkančias skolas“, – aiškino ji.
Dėl skolų ne tik stringa daugelis būtinų darbų, bet ir dar labiau skurdinamos vos galą su galu suduriančios biudžetinės įstaigos. Pavyzdžiui, Kauno muzikos mokyklos taupydamos šiemet gerokai sumažino pamokų skaičių. A.Kačanausko muzikos mokyklos chorinio skyriaus vedėjos Beatos Kijauskienės teigimu, savivaldybė padidino mėnesinį mokestį tėvams už mokslą nuo 45 iki 60 litų. „Daugiau taupyti tikrai neturime iš ko, nes nukentės ir taps bevertės ugdymo programos. Visgi gavome įsakymą sumažinti išlaidas dar 537 tūkst. litų“, – stebėjosi B.Kijauskienė.
Didžiausios miesto skolos
32 mln. litų kompensacijų už lengvatines transporto paslaugas.
12,3 mln. litų už komunalinius mokesčius.
8,3 mln. litų už viešojo miesto ūkio tvarkymą ir priežiūrą.
2,9 mln. litų už maitinimo paslaugas.
Naujausi komentarai