Pereiti į pagrindinį turinį

Kauniečiai kormoranų nesibaimina

2010-04-06 09:53
Neišrankūs: kormoranų mėgstamas patiekalas – pūgžliai ir kuojos.
Neišrankūs: kormoranų mėgstamas patiekalas – pūgžliai ir kuojos. / Juozo Miškinio nuotr.

Prie Kauno marių kormoranų pulkelius pastebėję kauniečiai sunerimo: kas bus, jei jie pradės kaip Juodkrantėje naikinti miškus?

Pernai tokiu metu Juodkrantėje gamtosaugininkai gan drastiškomis priemonėmis siekė mažinti didžiausią Lietuvoje koloniją kormoranų, savo rūgščiomis išmatomis niokojusius sengirę. Kormoranai buvo įgrisę ir vietos gyventojams, ir žvejams, kurie juos vadina vandens žiurkėmis, išgaudančiomis visą mailių, suryjančiomis nemaža žuvų.

Iš tiesų kormoranų poveikis žuvų kiekiui Kuršių mariose nenustatytas. Beje, bandymus Neringoje reguliuoti kormoranų populiaciją Vilniaus universiteto Ekologijos instituto atstovas Mindaugas Dagys yra pavadinęs tik nervų nuraminimu tiems, kuriems šie paukščiai nepatinka – išnaikinus koloniją vienoje vietoje, ji susiskaido į kelias kitas ir susiranda naują vietą.

Kormoranų populiaciją galima efektyviai reguliuoti tik parengus bendrą visoms Europos šalims planą. Beje, griežtai draudžiama šiuos paukščius šaudyti, naikinti jų lizdus – už tai gresia didelės baudos.

Kauno marių regioninio parko vyriausiasis ekologas Povilas Vitkauskas patikino: pačiame parke nėra kormoranų perimviečių. Jos aptiktos tik prie Kauno marių, už pietinės parko ribos.

"Yra kelios kormoranų tupyklos ir nakvynės vietos: ties Viršužiglio reabilitacijos ligonine ir dvi – Žiegždrių pakrantėje. Prie Kauno hidroelektrinės, ties Girionimis, galima pamatyti nedidelius pulkelius – po 10–30 – šių praskrendančių ir plaukiojančių paukščių", – aiškino gamtininkas.

Anot P.Vitkausko, vasaros sezonu Kauno mariose nuolat laikosi tik apie šimtą kormoranų. "Pastebimus žalos pėdsakus jie paliko tik Viršužiglyje, kur 0,1 ha plote nudžiūvo pušys. Tačiau vietiniai miškininkai nekartojo kolegų iš Neringos praktikos – neiškirto nudžiūvusių pušų, todėl kormoranai neišplėtė savo tupyklų ploto", – aiškino pašnekovas.

Anot specialisto, nudžiūvę medžiai yra ilgametė kormoranų prieglobsčio vieta, nes šie paukščiai turi rasti patogų prieglobstį plunksnoms po žvejybos marių vandenyse džiovinti. Kai kur pasaulyje jiems daromos net dirbtinės tupyklos. Kauno marių kormoranų populiacija nedidelė. Gausūs jų pulkai, net iki kelių tūkstančių, pastebimi tik per pavasarinius ir rudeninius skrydžius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų