Pereiti į pagrindinį turinį

Knygynas – lyg sendaikčių turgus

2007-11-29 09:00

Į Vilniuje veikiantį senų knygų knygyną užsuka ne tik originalios literatūros ieškantys vilniečiai, bet ir kitų miestų gyventojai.

Užsienyje tokius senų knygų knygynus galima rasti bene kiekviename miestelyje, o Lietuvoje ši paslauga tik pradeda įsibėgėti.
Žirmūnuose esančio prekybos centro patalpose įsikūręs knygynas turi atskirą senovinių spaudinių skyrių, kuris dažnai kiek nustebina čia atsitiktinai užsukusius žmones. „Net nežinojau, kad Lietuvoje yra tokių knygynų, čia išties labai įdomu ilgėliau pasižvalgyti. Tarsi kokiame muziejuje būtum“, – stebėjosi knygyne sutikta vilnietė Milda.

„Mūsų knygos“ knygyne galima surasti ir XIX a. pradžios literatūros, ir kokių 50 metų senumo egzempliorių. „Čia turime literatūros ir lenkų, ir rusų, ir vokiečių kalbomis“, – versdama 1812 m. išleistos didelės knygos lapus pasakoja knygyno vadovė Svetlana Gavrilova. Ypač senos ir vertingos knygos puikuojasi ne lentynose, o užrakintos po stiklu.

Ištikimiausi – studentai ir profesoriai

„Vieni dažniausių mūsų lankytojų – profesoriai ir studentai. Kartais studentai net paprašo kokiai savaitei atidėti knygą, o gavę stipendiją atskuba jos nusipirkti“, – sakė S.Gavrilova ir pridūrė, jog dažniausiai žmonės senas knygas perka sau. Rečiau – dovanoms. Medicinos studentai knygyne ieško itin vertinamų tarybinių medicinos bei anatomijos enciklopedijų ir vadovėlių.
„Pas mus pirkėjai atvažiuoja ir iš kitų miestų, ypač daug iš Kauno. Be to, užsuka ir Vilniuje besilankantys užsieniečiai. Kartais jie skambina ar rašo laiškus ieškodami konkrečių leidinių, kurių neranda savo šalyse“, – pasakojo S.Gavrilova.

Leidžiama derėtis

Senesnių knygų kainos „Mūsų knygoje“ svyruoja nuo lito iki kelių tūkstančių. Brangiausiai kainuoja reti pavieniai spaudiniai ir enciklopedijų komplektai. Pavyzdžiui, 34 Bostono enciklopedijos egzempliorių rinkinys kainuoja 3010 litų.
Knygynas veikia komiso principu – senas knygas darbuotojai gauna iš žmonių, kurie patys kreipiasi norėdami jas parduoti. Dažniausiai šeimininkai nurodo ir norimą gauti sumą. Knygyno administracija dar užsideda savo mokestį ir PVM. Leidinių kaina pieštuku būna užrašyta ant paskutinių puslapių, tačiau ją išvydę pirkėjai turi žinoti dar vieną svarbų momentą – dėl patikusios knygos galima derėtis.
Knygyne labai vertingomis laikomos įvairios enciklopedijos, o ypač jų komplektai. Lentynose puikuojasi Tarybinė, Bostono enciklopedijos ir ištisi rinkiniai iš „Pasaulinės literatūros bibliotekos“.
„Pasižiūrėkite, koks įdomus knygos apipavidalinimas, į viršelį, ant kurio yra paties rusų klasiko spalvota fotografija“, – rodydama vieną iš Levo Tostojaus raštų tomų pasakojo knygyno vadovė. Išties 1958 m. spaudinys nepanašus į dabar leidžiamus. „Todėl žmonėms ir patinka pirkti senesnes knygas, be to, pas mus būna ir klasikos leidinių su įterptais piešiniais. Jau dabar to poligrafijoje nebeliko“, – atkreipė dėmesį S.Gavrilova.
Moteris pasakojo, kad pas juos nešini knygų ryšuliais ateina ir paveldėtojai, kurie senovinių spaudinių gauna iš senelių ar giminaičių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų