Pereiti į pagrindinį turinį

Kruonio HAE laukia 300 mln. litų investicijų

2010-10-18 09:29
Kruonio HAE laukia 300 mln. litų investicijų
Kruonio HAE laukia 300 mln. litų investicijų / Tomo Raginos nuotr.

Netrukus Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė (HAE) skelbs konkursą generaliniam rangovui, kuris įrengtų penktąjį 300 mln. litų vertės agregatą. Objektą pastatyti planuojama iki 2014-ųjų.

Galės suvaldyti vėją

Bendrovės "Lietuvos energija" generalinio direktoriaus Aloyzo Koryznos teigimu, įrengusi penktąjį agregatą, Kruonio HAE dirbs kur kas efektyviau. Pirmiausia dėl to, kad bus galima operatyviai keisti elektrinės galingumą: didinti elektros sistemos reguliavimo galių diapazoną ir patikimai reguliuoti vėjo jėgainių balanso netolygumus, kylančius dėl kintančio jų gamybos režimo.

Kruonio HAE vadovas Gintaris Mekas pabrėžė, kad alternatyvių energetikos šaltinių, pavyzdžiui, vėjo arba saulės, generatorių išgaunama galia priklauso nuo meteorologinių sąlygų, todėl yra nepastovi ir gali kisti dažnai bei didelėmis amplitudėmis.

"Prie šalies elektros energijos tinklo jungiant tokio tipo jėgaines būtina turėti technologijas, galinčias patikimai sureguliuoti sistemos galią ir kiekvienu momentu užtikrinti patikimą elektros energijos tiekimą vartotojams", – pasakojo G.Mekas.

A.Koryzna atkreipia dėmesį, kad poreikis reguliuoti ateityje didės. Esą 2008 m. ir 2009 m. duomenys rodo, kad reguliavimo poreikis didėjo iki 12 proc.

Ieško finansavimo šaltinių

Elektros gamyba iš atsinaujinančių energijos šaltinių yra vienas svarbiausių šalies energetikos prioritetų. Nacionalinė energetikos strategija numato, kad iki 2020 m. 23 proc. galutinio energijos sunaudojimo sudarys energija iš atsinaujinančių šaltinių.

"Visų pirma toks agregatas yra alternatyvių energijos išteklių plėtros skatinimas", – pabrėžė A.Koryzna. Jis įsitikinęs, kad penktasis agregatas pradės veikti 2014 m. Šiuo metu konsultantai rengia agregato įrengimo konkurso sąlygas. Rugpjūtį įsigaliojo Vyriausybės nutarimas, kuriuo Nacionalinė energetikos strategijos įgyvendinimo 2008–2012 m. planas papildytas nauja priemone – Kruonio HAE naujo penkto agregato įrengimu.

Preliminari projekto vertė – maždaug 300 mln. litų. A.Koryznos teigimu, dalį lėšų "Lietuvos energija" skirs už savo rezervo, dalį tikimasi pritraukti iš ES struktūrinių fondų.

"Galimi ir kiti variantai. Pavyzdžiui, Europos Komisija gali skirti lėšų tiesiogiai, jeigu mano, kad projektą reikia finansuoti, – A.Koryzna neabejoja, kad pritraukti lėšų pavyks. – Nepamirškime, kad įrengę šį agregatą sudarysime galimybes mūsų verslininkams sėkmingai plėtoti alternatyviąją energetiką."

Vadovaus užsienio bendrovės

G.Mekas įsitikinęs, kad netrukus planuojamame paskelbti atvirame konkurse dėl generalinio rangovo dalyvaus penki arba daugiau dalyvių. Tiesa, į šį užsakymą pretenduoti negalės nė viena Lietuvos bendrovė.

"Viena konkurso sąlygų yra ta, kad rangovas gali būti tik generatoriaus arba turbinos gamintojas, o Lietuvoje tokių nėra. Beje, tas gamintojas turi būti pagaminęs bent vieną tokio tipo agregatą", – aiškino G.Mekas. Jo žiniomis, atitinkamos patirties ir kompetencijos turi kai kurios Vokietijos, Prancūzijos, Austrijos ir Japonijos įmonės. Pasirašyti sutartį su generaliniu rangovu, atsakingu už hidroagregato projektavimą ir projekto įgyvendinimą, planuojama kitų metų kovą.

"Pagrindiniai darbai turėtų vykti 2012–2013 m., – prognozuoja G.Mekas. – Tikimės, kad generalinis rangovas pasitelks vietinę darbo jėgą, specialistų iš Lietuvos."

Penktasis agregatas, anot jo, bus pranašesnis. Dabar elektrinėje veikiančios sistemos yra prastesnių techninių charakteristikų: galios didinimo ir mažinimo greitis yra iki 2 MW/s, techninis minimumas neleidžia reguliuoti žemyn, reguliavimo galimybes riboja termofikacinis ciklas ir sena technologija, kuri neleidžia elektrinei efektyviai dirbti kondensaciniu režimu.


Techniniai duomenys

Planuojama, kad generatoriaus galingumas sieks iki 250 MW.

Tai bus 250 MW galios hidroagregatas su asinchronizuotu rotoriumi.

Prie rotoriaus jungiamas 50 MVA dažnio keitiklis, leidžiantis keisti hidroagregato apsisukimus.

Galios reguliavimo diapazonas – 60–250 MW (generatoriaus režimas) ir 150–250 MW (siurblio režimas).

Galios kitimo greitis – 30 MW/sek.

Sustabdžius Ignalinos AE antrąjį bloką, Lietuvos energetikos sistemai būtinas palaikyti galios rezervas yra 450 MW.

Šaltinis: Kruonio HAE

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra