Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos biurokratai įveikia net saulės energiją

2012-07-26 08:28
Lietuvos biurokratai įveikia net saulės energiją
Lietuvos biurokratai įveikia net saulės energiją / Tomo Raginos nuotr.

Suviliotas agitacijos garliaviškis namuose įsirengė nedidelę saulės energijos elektrinę. Jis ketino net imti pardavinėti elektros perteklių, tačiau dar nepardavė nė kilovatvalandės, o jau skaičiuoja nuostolius.

Pensiją nubraukė iškart

„Kam jie smegenis pudravo? Per visas žiniasklaidos priemones buvo skelbiama, kad saulės baterijos yra labai patrauklus ir gana greitai atsiperkantis energijos gavimo būdas. Kai apskaičiavome, paaiškėjo, kad tai visai nepasimoka“, – nusivylimo neslėpė Garliavoje gyvenanti Viktorija Rinkevičienė.

Jos sutuoktinis Algimantas Rinkevičius už saulės baterijas prieš kelerius metus paklojo 27 tūkst. litų. Alternatyvaus energijos šaltinio – saulės baterijų pakanka pašildyti vandeniui, tačiau vasarą jų sugaunamos saulės energijos kiekis gerokai viršija šeimos poreikius, todėl A.Rinkevičius neatsispyrė energetikų vilionėms parduoti perteklinę energiją.

Nuo gruodžio intensyviai įvairių institucijų slenksčius minantis garliaviškis dar nepardavė nė venos kilovatvalandės, už įvairias pažymas jau sumokėjo ir dar mokės ne vieną šimtinę, o apskaičiavęs visus jo pečius užgulsiančius mokesčius jau suprato, kad iš saulės energijos išgaunamos elektros pardavimo verslas – šnipštas.

„Labiausiai įskaudino tai, kad aš dar nepradėjau jokios veiklos, net neturiu leidimo jai, o man jau perpus sumažino pensiją, kurią uždirbau būdamas tremtyje“, – skundėsi vyras.

Dalį dėl tremties nukentėjusiems asmenims mokamos valstybinės pensijos vyras prarado, nes prieš pradėdamas pardavinėti energiją privalėjo įsigyti bent individualios veiklos pažymėjimą.

A.Rinkevičius pažymėjimą gavo nuo birželio. Pensiją jam nubraukė iškart, o Energetikos ministerijos leidimo verstis elektros energijos prekyba dar nėra ir šiandien.

Dirbantiems ir uždirbantiems pensininkams valstybinės pensijos per pusę nebebus mažinamos nuo rugsėjo, tačiau tai A.Rinkevičiaus verslo plano neišgelbės.

Suviliojo dosniais tarifais

Naujausiomis technologijomis ir jų panaudojimo galimybėmis buityje visada domėjęsis A.Rinkevičius pripažįsta, kad vien tik vandeniui pašildyti naudoti prie jo namo įrengtas saulės baterijas – pernelyg didelė prabanga.

Žiemą baterijų pajėgumo ne visada užtenka pašildyti vandeniui, o vasarą vanduo gali ir užvirti, tad baterijas tenka atjungti.

Energijos perteklių galima būtų kaupti akumuliatoriuose ir naudoti ne tik vandeniui šildyti, tačiau šiuolaikinių akumuliatorių atsiperkamumas dar kelia abejonių. Jie yra brangūs, tarnauja neilgai ir užima labai daug vietos.

Vasarą veltui švaistomą energiją A.Rinkevičius nutarė parduoti, nes už saulės jėgainėmis pagamintą energiją pažadėta mokėti išties dosniai – per 1,5 lito už kilovatvalandę.

Saulės jėgaines raginę statyti energetikai postringavo, kad jos atsipirks per 6–7 metus.

Daugiau nei pusę metų elektros prekybą norintis pradėti garliaviškis jau įsitikino, kad jo pelnas per metus, net neskaičiuojant prarastos pensijos dalies, tesudarys 2500 litų. Ir tai – tik tuo atveju, jei metai bus saulėti.

Su tokiu pelnu A.Rinkevičiaus saulės baterijos tikrai neatsipirks per dešimtmetį net ir su sąlyga, kad baterijos visą tą laiką veiks kaip veikusios. Jų gamintojas to negarantuoja. Neatmetama galimybė, kad po dešimtmečio baterijos neteks net 80 proc. pajėgumo.

Netikėta nesėkmė

A.Rinkevičiaus pastangas seka ne tik artimieji, bet ir kaimynai, kuriuos irgi vilioja galimybė namuose įsirengti saulės baterijas.

Augantis susidomėjimas saulės jėgainių įrengimo galimybėmis leidžia spėti, kad A.Rinkevičius pasirinko ne patį sėkmingiausią jėgainės modelį, tačiau jo aplinkos žmonės beveik įsitikinę: jei nepasiseks jam, nepasiseks niekam. Vyras aplinkiniams žinomas kaip idėjų generatorius. Jis savo rankomis pasigamino ne vieną prietaisą ir įrenginį, yra motorizavęs dviratį, pasistatęs vėjo malūną, kuris kelerius metus elektros energija aprūpino ūkinį pastatą.

Su žentu saulės energijos elementus prie namo montavęs A.Rinkevičius, ieškodamas geriausios vietos ir kampo, viską perdarė ne vieną kartą. Saulės energija aprūpinamas namas buvo jo svajonė.

„Ne vienų metų pensiją į ją sukišau“, – tarė garliaviškis.

Pardavėjams – kryžiaus keliai

Saulės energijos, kaip ir kitų alternatyvių elektrinių prijungimas prie elektros energijos tinklo, yra labai sudėtingas procesas. Sąlygos kiekvienu atveju yra skirtingos, ir dažniausiai elektrinių savininkams pateikiamų reikalavimų sąrašas būna išties ilgas.

Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriui „Lesto“, Energetikos ministerijai bei kitoms institucijoms reikia parašyti šūsnį prašymų, iš jų gauti projektavimo sąlygas, įvairių leidimų. Tiesa, negalingas, mažesnes nei 30 kW galios saulės energijos elektrines „Lesto“ prie elektros energijos tinklo prijungia nemokamai.

„Lesto“ išduodamų techninių sąlygų skaičiaus didėjimas rodo, kad susidomėjimas saulės elektrinėmis auga.

Šiuo metu elektros energiją gamina ir „Lesto“ skirstomiesiems tinklams parduoda daugiau nei 50 saulės energijos elektrinių, kurių bendra instaliuota galia siekė 1,66 megavato.


Sąrašas išties ilgas

„Lesto“ pateikė apytikslį sąrašą užduočių, kurias privalo įvykdyti elektros energiją norintys pardavinėti nedidelių pajėgumų elektrinių savininkai.

Pateikti prašymą „Lesto“ gauti išankstines prijungimo technines sąlygas.

Pateikti prašymą Energetikos ministerijai dėl leidimo plėsti gamybos pajėgumus, prašymas pateikiamas ir „Lesto“ dėl informacijos pateikimo Energetikos ministerijai apie ribojimus, susijusius su planuojama prijungti elektrine.

Pateikti prašymą „Lesto“ gauti technines projektavimo sąlygas.

Pagal gautas projektavimo sąlygas savo lėšomis organizuoti prijungimo projekto parengimą.

Projektą suderinti su „Lesto“ ir kitomis institucijomis.

Su „Lesto“ pasirašyti prijungimo paslaugos sutartį. Prijungimo paslauga iki 30 kW pajėgumo elektrinės savininkui teikiama nemokamai, kaip nustatyta Atsinaujinančių energijos išteklių įstatyme.

„Lesto“ skelbia konkursą ir vykdo prijungimo paslaugą.

Savininkas iš Valstybinės energetikos inspekcijos turi gauti išvadą, kad elektrinė atitinka jai keliamus reikalavimus.

Rašomas prašymas Energetikos ministerijai dėl leidimo gaminti elektros energiją. Tik gavus leidimą pasirašoma elektros pirkimo-pardavimo sutartis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra