Sostinėje praėjusį savaitgalį vykusioje Kaziuko mugėje tarp prekiautojų bei lankytojų buvo galima sutikti ir svečių iš neramumus šiuo metu išgyvenančios Ukrainos.
Penktadienį, prasidėjus mugei, šių prekiautojų paviljonai iš aplinkinių išsiskyrė tik mažomis Ukrainos vėliavėlėmis, tačiau jau į pavakarę, pajutę šiltą vilniečių bendravimą ir stiprų palaikymą, užsienio svečiai padabino savo darbo vietas didelėmis vėliavomis bei Euromaidano plakatais su užrašais "United we stand".
"Vėliavas iškabinome tikrai ne tam, kad priviliotume daugiau pirkėjų, manau, žmonės patys supranta ir mato, kas pas mus vyksta. Labai jaučiamas lietuvių ir lenkų palaikymas", – "Vilniaus dienos" žurnalistams pasakojo jau antrus metus Vilniuje vykstančioje Kaziuko mugėje ukrainietiškus suvenyrus pardavinėjantis Michailas iš Vakarų Ukrainos.
"Labai smagu, kad iš solidarumo Ukrainai žmonės vis stengiasi namo parsinešti nors po mažytę smulkmeną", – pridūrė jis.
Paklaustas apie nesenai visą šalį sukrėtusius įvykius Vakarų Ukrainos gyventojas atskleidė, kad Maidanas, priešingai nei formuojama nuomonė, vyko ne tik Kijeve: "Visoje šalyje vyko protestai, visa Vakarų Ukraina protestavo savo vietiniuose Maidanuose. Negalėjom juk visi suvažiuoti į Kijevą, protestavome pas save, kiekvienas miestas turėjo savo Maidaną."
Mugėje vos kelių metrų atstumu nuo svečių ukrainiečių įsikūrė keletas paviljonų iš Rusijos, tačiau, pasak pašnekovo, konfliktų dėl to nekilo.
"Atvirkščiai, kaip tik palaiko. Mes į juos žiūrime be agresijos, kaip ir į visus normalius paprastus rusus. Nėra taip, kad jei jau rusas – tai priešas. Putinas juk ne visa Rusija", – kalbėjo Michailas.
Pokalbį su Michailu vis pertraukdavo mugės svečių šūksniai ir raginimai nepasiduoti. Tarp gausybės palaikymo ženklus reiškiančių praeivių sutikta ir vieno didžiausių nacionalinių Ukrainos dienraščių "Ukraina Moloda" redaktoriaus pavaduotoja Irina Ožogina irgi džiaugėsi lietuvių reiškiamu palaikymu.
"Lietuvių palaikymas yra išties jaučiamas ir mums labai svarbus. Mums labai daug reiškia tai, kad Lietuva palaiko mus ES, kad čia gydomi mūsų ligoniai. Girdėjome ir apie palaikymo laužus, ambasadose gaunant vizas visi labai malonūs", – sakė ji.
Moteris atskleidė daugiau detalių, kaip šiuo metu verda gyvenimas permainų krečiamoje šalyje.
"Kijeve nuotaikos po Maidano labai geros. Mes džiaugiamės, kad Ukrainoje buvo nugalėta banditų valdžia ir dabar galėsime kurti naują visuomenę ", – kalbėjo I.Ožogina.
Pasak žurnalistės, pergalingos nuotaikos sostinėje ir pasipiktinimas dėl Krymo yra vienodai svarbios šalies aktualijos: "Krymas yra Ukrainos dalis ir bet koks kėsinimasis į nedalomą šalies teritoriją visuomenėje vertinamas labai neigiamai."
Artėjantis referendumas dėl Krymo prijungimo prie Rusijos, pasak I.Ožoginos, kelia nemažai prieštaravimų visoje šalyje.
"Mes manome, kad referendumas yra neteisėtas. Šiuo metu vykdomos sociologinės apklausos rodo, kad didžioji dalis Krymo regiono gyventojų nepalaiko prisijungimo prie Rusijos, – kalbėjo ji. – 56 proc. apklaustųjų nepritartų prisijungimo prie Rusijos klausimui. Likę 44 proc. yra rusai, kadaise tarnavę Rusijos laivynę ir nepanorę grįžti atgal į savo Tambovus. Jie pasiliko gero klimato krašte ir, apsivalgę skanių persikų bei vynuogių, dabar kelia bangas. Nei Krymo totoriai, nei ukrainiečiai nepalaiko prisijungimo prie Rusijos."
Naujausi komentarai