Pereiti į pagrindinį turinį

Mokesčiai turguje: plėšikavimas ar tvarka?

2009-11-17 06:59
Lengviau: mažesnius mokesčius turguje moka tie prekiautojai, kuriems nereikia šaldymo įrangos.
Lengviau: mažesnius mokesčius turguje moka tie prekiautojai, kuriems nereikia šaldymo įrangos. / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Kalvarijų turguje pasikeitus valdžiai prekiautojai šviežia mėsa piktinasi, neva mokesčiai jiems padidėjo dvigubai. Turgaus vadovybė teigia, kad jie tokie patys, kaip ir prieš dešimt metų.

Nepatenkinti daroma tvarka

Kalvarijų turgaus prekiautojai nenori susitaikyti su tuo, kad nuo rugsėjo 1-osios jiems mokesčiai padidėjo net du kartus. Vietoj neva buvusio 8 litų dienos mokesčio už 2 m ilgio šaldymo vitriną dabar tenka pakloti 16 litų. Taigi per mėnesį ši suma siekia 800 litų.

Prekiautojai nesiliauja dėstyti savo priekaištų turgaus vadovybei, rašo laiškus miesto savivaldybės nariams. Tačiau nuo liepos pradėjusi dirbti naujoji turgaus vadovybė su tokiais skundais nesutinka – kodėl mokestis neva dvigubai padidėjo, jei dokumentuose aiškiai matyti dar 1998 m. nustatyti konkretūs tarifai? Už vieną dieną šaldymo vitrinos mokestis – 32 litai, tad kodėl anksčiau buvo mokama mažiau?

"Tokį mokestį yra nustačiusi miesto savivaldybės taryba ir jis stabilus jau daugiau nei dešimt metų. Jei žmonės anksčiau mokėjo mažiau, kyla dviprasmiškų klausimų – kokiu pagrindu ir kur tie kiti pinigai "nusėdo"? Nenustatėme jokių nepagrįstų mokesčių – renkame jų tiksliai tiek, kiek priklauso", – sakė bendrovės "Kalvarijų turgus" direktorius Audrius Barauskas.

"Iš pirmo žvilgsnio gal atrodo smulkmena, litu daugiau ar mažiau. Tačiau kaip pavyzdį galiu pasakyti, kad per mėnesį iš vieno paviljono surinkome apie 50 tūkst. litų. Jei anksčiau jie sumokėdavo pusę tos sumos, kur dingdavo kiti pinigai? Mūsų įmonė buvo atskirta nuo "Šnipiškių ūkio", neturime senų dokumentų, kuriuose matytume, kaip viskas vyko, ir nieko negaliu kaltinti. Spręsti galiu tik iš to, ką sako prekiautojai", – kalbėjo A.Barauskas.

Tiesa, nauja tvarka skundžiasi ne visi. "Dar nebuvo taip, kad žmogus apie kokią nors valdžią būtų gerai šnekėjęs. Ar sovietai buvo, skundėmės, ir dabar negerai. Aš nesigilinu – padidėjo, tai padidėjo mokesčiai, stengiuosi išsimokėti. Galvoju, kad jei nesumokėsime visi, turgų visai teks uždaryti", – svarstė turguje prekiaujantis Remigijus.

Grasina, bet lieka

Tačiau taip mąstančių turgavietėje – nedaug. Pradėjus rinkti nustatytus mokesčius prekiautojai turgaus administracijos darbuotojus užplūdo su grasinimais palikti turgavietę.

"Dar nesusimokėjau už šitą mėnesį ir nežinau, ar įstengsiu. Greičiausiai ne. O iš kur man tiek pinigų gauti? Prekyba nevyksta, uždirbu keturis kartus mažiau nei anksčiau. Aš nesusimokėsiu. Sakote, neleis prekiauti? Mes patys išeisime, o ką daryti?" – dar rugsėjį turguje guodėsi rūkyta mėsa prekiaujanti Genutė.

Vis dėlto turgus be prekiautojų neliko. Norintiems prekiauti mėsos gaminiais šiuo metu nėra nė vienos laisvos vietos ir neatsirado prekiautojų, tikrai apsiprendusių mesti šį pragyvenimo šaltinį. "Mano praktikoje nepasitaikė tokių atvejų, kad prekiautojai būtų palikę turgų dėl ekonominių sumetimų. O tiems, kurie ateina nauji ir prašo priimti prekiauti, aš, deja, nieko šilta negaliu pasakyti, nes senbuviai savo vietų tikrai nenori užleisti", – tikino A.Barauskas.

Laisvų prekybos vietų atsirado tik pramoninių prekių paviljonuose. Žmonės dabar perka tik būtiniausias prekes, o nekasdienės praranda paklausą, todėl siūlantys tokias prekes kartais tikrai nebeišsilaiko.

Diferencijuos mokestį

"Aš tikrai suprantu prekiautojus – visiems krizė, sunkūs laikai, bet pasakykite, ką daryti mums? Be tarybos sprendimo mokesčių dydis tikrai nebus pakeistas", – sakė A.Barauskas.

Prekiautojams padėti turgaus vadovybė bandys kurdama diferencijuotą mokesčių sistemą. "Paprastai kalbant, jei prekiautojas dirbs visas darbo dienas per mėnesį, galės pirkti abonementą ir gauti iki 30 proc. nuolaidą, atsižvelgiant į sezoną, nes turguje tai – labai svarbus veiksnys, lemiantis pelną", – aiškino "Kalvarijų turgaus" direktoriaus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų