Kauno miesto muziejaus fonde per septynerius metus sukaupta 11 tūkst. eksponatų. Tačiau tik prieš kelias savaites jie perkelti į saugoti pritaikytas atskiras patalpas.
Eksponatų daugėja
Pasak Kauno miesto muziejaus direktorės Ritos Garbaravičienės, vis gausėjančiam fondui verkiant reikėjo specialių patalpų. „Kai muziejus pradėjo savo veiklą, daug eksponatų dar neturėjome, bet bėgant laikui fondas vis didėjo ir jam saugoti buvo būtinos specialios sąlygos“, – pasakojo R.Garbaravičienė.
Prieš kelias savaites fondo daiktai buvo perkelti į naujai suremontuotas patalpas. Jos yra V.Putvinskio gatvės 60-ojo namo pusrūsyje. „Dabar galėsime sugrupuoti fondo daiktus pagal savo sistemą, vertybės bus lengviau randamos“, – sakė direktorė.
Peržiūrint ir rūšiuojant fondus bus sudaromas labiausiai nykstančių daiktų sąrašas. „Mes neturime profesionalaus restauravimo ir konservavimo specialisto, todėl labiausiai nykstantiems daiktams konservuti bus rengiami projektai ir prašoma Kultūros ministerijos finansavimo užsakyti šias paslaugas sostinėje“, – kalbėjo R.Garbaravičienė.
Rengiasi parodai
Muziejaus eksponatai šiuo metu dar rūšiuojami ir dėliojami į atsparias kaitrai ir ugniai spintas. Kauno miesto muziejaus vyriausioji fondų saugotoja Lilijana Jocienė aiškino, kad eksponatai nuo šiol bus apsaugoti nuo drėgmės, nes patalpose kondicionieriai palaiko stabilią temperatūrą, be to, daiktai supakuoti į specialų nuo atmosferos poveikio apsaugantį popierių.
„Šiuo metu daugiausia tvarkome fotografo Stanislovo Lukošiaus dovanotą nuotraukų ir negatyvų kolekciją. Joje matyti, kaip per kelis dešimtmečius pasikeitė miestas. Iš dovanotų negatyvų ryškinsime nuotraukas ir rudenį surengsime šios kolekcijos parodą“, – kalbėjo L.Jocienė.
Sovietmečiu Pramoninės statybos projektavimo institute dirbęs S.Lukošius užfiksavo daug miesto plėtros akimirkų: Vilijampolės mikrorajono statybas, K.Baršausko gatvės tiesimą ir gyvenamojo kvartalo šalia jos iškilimą, Kleboniškio tilto statybas ir atidarymą bei daugelį kitų įvykių. Įdomu, kad autorius užfiksavo vietoves iki ir po statybų.
Muziejuje yra ir daugiau įvairių fotografijų kolekcijų. Taip pat čia saugoma numizmatikos, dokumentų, spaudinių, meno kūrinių, memorialinių daiktų, knygų rinkinių. Muziejuje saugomi ir įvairių Lietuvai nusipelniusių asmenų archyvai.
Slegia skolos
Įkurtuvių džiaugsmą muziejininkams temdo tik po žiemos likusios skolos už komunalines paslaugas. M.Valančiaus gatvėje esančias patalpas muziejus nuomoja iš Kauno arkivyskupijos. Nuomos mokesčio mokėti nereikia iki 2015 m., nes pastatas buvo suremontuotas savivaldybės lėšomis. Arkivyskupija sumoka visus mokesčius paslaugų teikėjams, o muziejus šias išlaidas privalo kompensuoti. Šiuo metu muziejus dvasininkams skolingas apie 15 tūkst. litų.
Kauno savivaldybės Švietimo ir kultūros įstaigų ūkio ir finansų skyriaus vedėja Rimantė Juodenienė teigė, kad šiemet skolų turi visos savivaldybei priklausančios kultūros įstaigos. „Jos dar nėra labai didelės ir, manau, greitai bus grąžintos“, – tikisi vedėja. Pasak jos, daug didesnių rūpesčių turi mokyklos ir darželiai – jų skolos vien už šildymą šiemet yra net 20 mln. litų.
Kauno miesto muziejaus istorija
Kauno miesto muziejus įkurtas 1897 m., kai Kauno tvirtovės artilerijos pulkininkas Eugenijus Goliškinas miesto dūmai padovanojo 1000 vienetų mineralų ir paleontologijos kolekciją, o prelatas Jonas Radavičius paaukojo numizmatikos rinkinį. Visą turtą tvarkė pats E.Goliškinas, vėliau jam talkino Kauno gimnazijos mokytojas Konstantinas Gukovskis. Jis muziejui padovanojo vertingų archeologijos, numizmatikos rinkinių bei žmonos Melanijos sukauptą lietuvių liaudies audinių kolekciją.
Nuo 1907 m. Kauno miesto muziejui vadovavo archeologas Tadas Daugirdas. 1930 m. fonduose buvo saugojamos archeologijos, numizmatikos, liaudies dirbinių kolekcijos, kurias sudarė per 3000 eksponatų. 1936 m. atidarius Vytauto Didžiojo kultūros muziejų, visi eksponatai buvo perduoti naujiems fondams, o Kauno miesto muziejus uždarytas.
2005 m. spalio 20 d. muziejus buvo atkurtas. Jam dar priklauso Kauno pilis bei Rezistencijos ir tremties skyrius Vytauto prospekte.
Naujausi komentarai