Nuo metų pradžios Lietuvos neįgalieji naudojasi Europos Sąjungoje galiojančiomis automobilių statymo kortelėmis. Tačiau Kaune dėl to nepadaugėjo neįgaliesiems skirtų vietų apmokestinamose automobilių statymo teritorijose.
Baudžiami bendrąja tvarka
Beveik 15 metų neįgaliuosius treniruojantis Romualdas Bičkauskas pastebi, kad kol kas Lietuvoje neįgalieji gali tik pasvajoti apie kitose Europos šalyse jiems skiriamą dėmesį. Plaukimo trenerio neįgalus sūnus Andrius turi Neįgaliojo asmens automobilio statymo kortelę. Ji galioja visoje Europos Sąjungoje.
"Kauno centre neįgaliųjų automobiliams skirtos vos trys vietos prie "Sodros" pastato. Visur kitur turime mokėti pinigus", – aiškino R.Bičkauskas.
Treneris skundėsi, kad dažnai ir tos pačios neįgaliųjų vietos būna užimtos. R.Bičkauskas pasakojo, kad užsienyje jam su sūnumi pareigūnai net padėjo pasistatyti automobilį. Už jo stovėjimą neprašė jokio mokesčio.
"Daugelis mano treniruojamų neįgalių auklėtinių skundžiasi, kad Kaune tenka mokėti baudas už apmokestinamoje vietoje paliktą mašiną. Niekas nebežiūri, sveikas tu, ar neįgalus", – guodėsi R.Bičkauskas.
Pagal naująją tvarką automobilių statymo kortelės išduodamos pagal griežtą tvarką. "Nesusipratimų kyla ir dėl to, kad ne visos kortelės galioja, tvarka keičiasi, neįgalieji nespėja susigaudyti", – aiškino R.Bičkauskas.
"Jaunus vyrus iš neįgaliųjų vežimėlio pastatau ant kojų, tai tikiu, kad galiu ir šią automobilių stovėjimo problemą išjudinti", – juokavo neįgaliųjų treneriu po sūnaus traumos tapęs R.Bičkauskas.
Problema verta dėmesio
Bendrovės "Automobilių stovėjimo aikštelės" direktorius Algimantas Puidokas pripažino, kad neįgaliesiems Kaune apmokestinamose teritorijose skirta per mažai nemokamų vietų.
Pagal savivaldybės nustatytą tvarką nemokamai neįgalieji automobilį gali statytis specialiai paženklintoje vietoje ir palikti naująją kortelę, kad ją matytų tvarką prižiūrintis darbuotojas.
"Pernai Kaune buvo 3100 apmokestinamos automobilių stovėjimo vietos. Neįgaliesiems išdavėme 3200 leidimų", – paradoksalią situaciją prisiminė A.Puidokas.
Direktorius neslėpė turintis pagrindo pasitikėti toli gražu ne visais neįgaliaisiais. "Vaikaičiai važinėja automobiliais, o palieka senelių pažymėjimus. Kai prispaudi, po valandos atveda neva automobilį pasistačiusi neįgalųjį", – patirtimi dalijosi A.Puidokas.
"Reikėtų atsižvelgti Europos Sąjungos rekomendacijas ir niekas tada nepriekaištautų. Kol kas savivaldybėje niekas nekėlė šio klausimo", – svarstė direktorius.
A.Puidoko duomenimis, Kaune išduota 400 neįgaliojo asmens automobilio statymo kortelių. Pagal ES rekomendacijas mieste turėtų būti 121 nemokama vieta neįgaliųjų automobiliams.
Nesusipratimai dėl pakeitimų
"Neįgalių asmenų automobilių statymo kortelių išdavimo tvarka keitėsi, todėl gali kilti nesusipratimų. Ne visi juk seka tuos įstatymų pasikeitimus", – neneigė Neįgalumo ir darbingumo nustatymo lygio Kauno 1-ojo teritorinio skyriaus vedėjas Robertas Šmidtas.
Nuo sausio mėnesio ir Europos Sąjungoje galiojančios kortelės buvo išduodamos visiems neįgaliesiems. Nuo birželio 10 d. tvarka pasikeitė. Kortelės išduodamos tik 30 proc. ir mažesnį darbingumo lygį turintiems asmenims ir pensinio amžiaus neįgaliesiems su dideliais poreikiai, tai yra ankstesniems 1-osios grupės invalidams.
"Šis pakeitimas padarytas pačių neįgaliųjų organizacijų iniciatyva. Sunkesnę negalią turintieji skundėsi, kad jiems nebeliko vietų, nes jas užima sveikesnieji", – neįgaliųjų motyvus prisiminė vedėjas.
Naujausi komentarai