Šiandien Tarptautinė baltosios lazdelės diena. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos narys Giedrius Stoškus sakė, kad ši diena – dar viena proga prabilti apie neregius kamuojančias bėdas. Ir pridūrė: "Pripratau nieko nematyti. Man tai normalu."
Svarbiausia negailėti savęs
36 metų G.Stoškus ne tik aktyviai dalyvauja Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos veikloje, bet ir dirba teisininku bendrovėje "Liregus", dėsto Mykolo Romerio universitete. "Nuobodžiauti nėra kada", – šypsojosi neregys.
Jis apako dar vaikystėje. "Gimiau silpnaregis, tačiau pamažu apakau. Gerai matančiam žmogui sunku skirti silpnaregį nuo aklojo. Tačiau skirtumas didžiulis. Silpnaregiams lengviau orientuotis buityje, vaikščioti mieste ir t. t. Neregiui tai daug sunkiau", – pasakojo G.Stoškus.
Vyro aklumo priežastis – glaukoma. Tai akių liga, atsirandanti padidėjus akispūdžiui. "Bandžiau gydytis, tačiau niekas nepadėjo", – sakė teisės specialistas.
G.Stoškus pripažino, kad gyventi nieko nematant sunku. Tačiau svarbu negailėti savęs ir nekankinti klausimais, kodėl tai atsitiko man? Už ką? Kaip gyvenčiau, jei matyčiau? "Yra kaip yra. Prisitaikiau prie padėties ir išmokau gyventi taip, kaip galiu", – kalbėjo regos negalią turintis vyras.
Mokytis sunku, bet įmanoma
Šilutėje gimęs vyras Vilniuje gyvena jau beveik 30 metų. 1979 m. jis atvyko mokytis į specializuotą aklųjų ir silpnaregių internatinę mokyklą sostinėje. 1992 m. įstojo į Vilniaus universitetą, kuriame įgijo teisininko išsilavinimą.
Kodėl teisė? "Tais laikais tai buvo viena populiariausių specialybių", – paaiškino G.Stoškus. Vyras prisipažino, kad mokytis universitete buvo sunku. Ne visi tam ryžtasi. "Tiesa, dabar studentams lengviau. Šiuolaikinės technologijos labai padeda", – sakė neregys.
Rasti darbą dar sunkiau. Didžioji lietuvių visuomenės dalis nepasitiki aklaisiais. "Tačiau viskas įmanoma, reikia turėti daug ryžto", – entuziastingai kalbėjo vyras. Anot jo, tarp aklųjų populiariausia masažuotojo specialybė. Nieko nematantys žmonės taip pat gali dirbti gamybos sektoriuje, kompiuteriu ir kitą darbą.
Tiesa, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungoje dirbančių neregių nedaug. Daugelis narių – vyresnio amžiaus žmonės, nebegalintys dirbti.
Geriausiai jaučiasi namie
Kiekvieną dieną aklieji susiduria su įvairiais sunkumais. Dažnai jiems prireikia šalia esančių žmonių pagalbos. "Į universitetą visada važiuoju troleibusu. Kaip sužinau numerį? Turiu specialų pultelį, kurį paspaudus troleibuse esančiu garsiakalbiu pranešamas jo numeris. Tačiau jie yra ne visuose troleibusuose. Dažnai tenka klausinėti žmonių", – apie kasdienes bėdas pasakojo G.Stoškus.
Teisininkas pripažino, kad vienam gyventi sunkiau. Dabar G.Stoškus gyvena su žmona ir į antrą klasę einančia dukra. Jos silpnaregės. Šeimos bute gyvena ir vyro numylėtinė katė. "Šie gyvūnai patinka nuo vaikystės. Šiuo metu šeimoje kaip tik vyksta derybos dėl antros augintinės", – juokėsi vyras.
G.Stoškus mėgsta laiką leisti namie. Ką ten veikia? "Padedu žmonai ruošti maistą, bendrauju su dukra, žiūriu televizorių, naršau internetą, ruošiuosi paskaitoms. Kiekvieną dieną plaunu indus ir išnešu šiukšles", – apie buitį pasakojo vyras.
G.Stoškaus dienotvarkė
7 val.
Rytas. Pažadina žmona. Nusiprausia, papusryčiauja, padeda dukrai ruoštis į mokyklą. Jei lieka laiko, mankštinasi.
8 val.
Darbas. Į darbą atvyksta pėsčiomis. Prieš tai palydi dukrą į mokyklą.
12 val.
Pietūs. Pietauti eina namo. Valgo tai, kas likę nuo praėjusio vakaro. Maistui neišrankus: "Valgau viską, išskyrus šaltieną."
13 val.
Darbas. Papietavęs grįžta į darbą. Savo kabinete dirba kompiuteriu, telefonu konsultuoja žmones, sprendžia teisinius bendrovės reikalus.
17 val.
Pabaiga. Baigiasi darbo diena. Laiką po darbo G.Stoškus leidžia įvairiai. Kartais vyksta į baseiną, kartais tvarko Aklųjų ir silpnaregių sąjungos reikalus.
19 val.
Namai. Ruošiasi paskaitoms, bendrauja su dukra, padeda jai ruošti pamokas, žiūri televizorių, su draugais bendrauja programa "Skype".
24 val.
Miegas. Mėgsta eiti miegoti vėlai. Kai buvo studentas, miegoti eidavo apie 3 val. Dabar reikia taikytis prie darbo ir kitų šeimos narių grafiko. Prieš miegą dažnai klausosi knygų įrašų.
Statistika
Aklųjų ir silpnaregių skaičius (Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos nariai)
Lietuvoje – 6878;
Vilniaus mieste – 868;
Vilniaus rajone – 121.
Pastaba. Spėjama, kad regos negalią turinčių žmonių Lietuvoje yra daugiau nei 20 tūkst.
Naujausi komentarai