Netesėti pažadai, prarastos dešimtys tūkstančių litų ir areštuotos banko sąskaitos – tokias "paslaugas" gavo iš bendrovės "Piliuona" butus pirkti norėję vilniečiai.
Fantastiškos netesybos
Vilnietė Jolita (vardas pakeistas) dar iki krizės susigundė "Piliuonos" pasiūlymu įsigyti butą Burbiškėse statomame komplekse. Bendrovė įsipareigojo iki 2008 m. pabaigos baigti statybos darbus ir sutvarkyti aplinką, tačiau atūžusi krizė padarė savo, ir pažadai liko netesėti.
Neapsikentusi vilnietė nutarė nutraukti su "Piliuona" pasirašytą preliminarią sutartį ir atsiimti verslininkams duotą kelių dešimčių tūkstančių litų užstatą. Namų statytojai pinigus grąžinti atsisakė.
"Neliko kitos išeities – kreipiausi į teismą. Per teismą "Piliuona" pasiūlė susitaikyti, bet pasiūlymas buvo toks, kad net žagtelėjau", – prisiminė Jolita. Nepastatytų namų statytojai buvusiai klientei pasiūlė skirtis taikiai, o įmokėtą užstatą panoro pasilikti sau kaip kompensaciją už tariamas netesybas.
"Aišku, nesutikau, – tęsė vilnietė. – Jeigu kam ir priklausytų mokėti netesybas, tai jiems, o ne žmonėms, kurie nieko iš jų negavo." Tačiau moteris nė neįtarė, kad jos ir būrio kitų "Piliuonos" klientų bėdos tik prasidėjo.
Paliko be cento
Namų statytojai, anot pašnekovės, ne tik nesutiko grąžinti pinigų, bet ir sumanė gerokai apkartinti nepatenkintų žmonių gyvenimus. Jolita teigė, esą kiti Burbiškėse butus norėję pirkti žmonės dabar tiesiogine to žodžio prasme verčiami badauti.
Pasirodo, "Piliuona" dėl neva negautų pajamų nepaklusnius klientus padavė į teismą ir pareikalavo taikyti laikinąsias apsaugos priemones. Anot Jolitos, kai kurių jos nelaimės draugų areštuotos banko sąskaitos.
Dešimčių tūkstančių litų bendrovei nepanorę atiduoti žmonės įtraukti į teismų karuselę, kai kuriuos dėl areštuotų sąskaitų užgriuvo didelės finansinės problemos.
"Tai reketas – kitaip nepavadinsi. Per areštą jie žmogų verčia atsisakyti savo teisėtų pretenzijų ir tiesiog padovanoti užstato sumą. Kitaip paprasčiausiai neturėsi iš ko gyventi", – piktinosi Jolita.
"Piliuonos" klientai, baimindamiesi niekada nebepamatyti bendrovei sumokėtų dešimčių tūkstančių litų, mėgino bendrovei inicijuoti bankroto procedūrą. Tačiau teismas atsisakė iškelti bankroto bylą.
Skubiai ir labai pigiai
Beje, dabar "Piliuonos" kompleksas Burbiškėse jau baigtas. Internete mirga skelbimai, esą butai "skubiai ir labai pigiai" parduodami be tarpininkų bei sudaromos puikios galimybės gauti banko paskolą itin palankiomis sąlygomis.
Su "Piliuonos" vadovu dienraščiui nepavyko susisiekti. "Piliuonos" direktoriaus Igorio Šifrino sekretorė teigė, esą verslininkas išvykęs komandiruotėn į Rusiją ir grįš po poros dienų.
Apgautų vis daugėja
Panašių istorijų Vilniuje yra ir daugiau. Diena.lt jau rašė apie tai, kad 30 šeimų 2007 m. sumokėjo pradinius įnašus bendrovei "Atkirtos būstas" už butus dar nepastatytame name Dzūkų gatvėje. Nors namas jau turėjo būti baigtas, jo statybos sustojo vos prasidėjusios dėl prastos įmonės finansinės padėties, o gyventojai turi mokėti pasiimtas būsto paskolas.
Butus pirkę žmonės pasakojo, kad projektu susiviliojo, nes statytojai, bendradarbiaudami su bankais, pasiūlė labai patrauklias sąlygas – trečdaliu mažesnę butų kainą nei jau pastatytuose namuose, mažesnes palūkanas, 100 proc. paskolas.
Paskolą įmonei statyboms suteikė bankas "Nordea", tačiau vidury projekto nutraukė finansavimą.
Šiuo metu bendrovė "Atkirtos būstas" inicijuoja savo bankrotą. Nors statybų bendrovės "Atkirta" valdybos pirmininkas Linas Balsys tvirtino, kad su visais, pirkusiais butus, įmonė atsiskaitys ir pastatas dar bus baigtas, pirkėjai jo žodžiais netiki.
Kiekvieną mėnesį paskolas pasiėmę žmonės turi mokėti apie 200–300 litų bankams. Kai kuriems paskolas teks mokėti apie 15 metų, nesvarbu, bus butas pastatytas ar ne. Dalis butų savininkų kreipėsi į teismą ir buvo pripažinta, kad jie teisūs, tačiau jiems atlyginta bus tik iš to turto, kuris liks bendrovei bankrutavus, o tiems, kuriems neužteks, atlyginta veikiausiai nebus.
Naujausi komentarai