Vilniečiai skatinami būti ekologiški ir saugoti aplinką. Tačiau sąžiningai atliekas rūšiuojantiems gyventojams iškyla klausimas: kur mesti pasenusius vaistus?
Daugiabučių namų kiemuose stovi spalvoti šiukšlių konteineriai, į kuriuos metamos išrūšiuotos atliekos. Atrodytų, aiškiau būti negali: mėlynas konteineris – popieriui, žalias – stiklui, geltonas – plastmasei. Bet pasenusiems vaistams vietos juose nėra.
Vaistuose ir jų preparatuose yra cheminių medžiagų, kurios išmestos į buitinių atliekų konteinerį arba į nuotėkų sistemą, tirpsta, gali patekti į aplinką, užteršti dirvožemį ir gruntinį vandenį.
Kad taip neatsitiktų, gyventojai skatinami senus vaistus nešti į vaistines. Ten dirbantys žmonės turėtų juos priimti, išrūšiuoti ir perduoti farmacines atliekas tvarkančiai įmonei saugiai sunaikinti. Tačiau "Vilniaus dienos" eksperimentas parodė, kad vaistų daroma žala aplinkai vaistininkams rūpi ne visada. Dažniausiai teisinamasi, kad nėra patalpų, kur būtų galima laikyti pasenusius medikamentus.
Pirmas bandymas
Vieta: "Šeimos vaistinė"
Adresas: Vilniaus g. 22
Rezultatas: vaistų nepriėmė
Jaukioje "Šeimos vaistinėje" lankausi dažnai. Ji labai patogioje vietoje. Šįkart čia atėjau ne vaistų nuo peršalimo pirkti, o atiduoti pasenusius ir nereikalingus vaistus.
Tačiau vaistinės darbuotoja atsisakė juos priimti. "Vaistų nepriimame, nes neturime specialių patalpų, kur galėtume juos laikyti", – žiūrėdama į rankose laikomas pakuotes paaiškino moteris.
"Tai ką man daryti? Kur juos nešti? Juk negaliu išmesti į konteinerį, tai nesaugu ir kenkia aplinkai", – vaidinau atliekų rūšiavimu susirūpinusią klientę. Pardavėja patarė ieškoti kitos vaistinės. "Į konteinerį vaistų nemeskite. Nueikite į kitas vaistines, gal kur nors priims", – abejodama kalbėjo darbuotoja.
Iš vaistinės išėjau su pilnu maišeliu pasenusių vaistų.
Antras bandymas
Vieta: "Eurovaistinė"
Adresas: Gedimino pr. 18 / Jogailos g. 2
Rezultatas: priėmė tik vaistus pakuotėse
Gedimino prospekte įsikūrusioje "Eurovaistinėje" daug lankytojų. Saujoje laikydama pasenusius vaistus atsistojau į eilę prie kasos. "Girdėjau, kad iš gyventojų priimate senus vaistus. Atnešiau ne vieną pakuotę. Ar paimsite?" – pasiteiravau vaistinės darbuotojos. Mergina linktelėjo galva patvirtindama, kad vaistai čia tikrai priimami. "Kitame vaistinės gale dirba vaistininkai. Nueikite pas juos", – ranka pamojo mergina.
Atidžiai apžiūrėjusi mano ant prekystalio pabertas vaistų pakuotes ir buteliukus vaistininkė beveik visus juos priėmė. "Negaliu imti buteliuko ant kurio yra tik ranka rašyta etiketė. Nežinau, kokie tai preparatai. Jie gali būti pavojingi, o mūsų patalpos nepritaikytos pavojingoms medžiagoms laikyti", – aiškino moteris.
Nudžiugau sužinojusi, kad aplinka rūpinasi vis daugiau sostinės gyventojų. "Žmonių, atnešančių pasenusius vaistus, ateina dažnai", – sakė vaistininkė.
Trečias bandymas
Vieta: "Gedimino vaistinė"
Adresas: Gedimino pr. 27
Rezultatas: priėmė visus vaistus
Išgirdusi, kad noriu atiduoti pasenusius vaistus, "Gedimino vaistinės" darbuotojai iš nuostabos pakėlė antakius. "O kodėl norite juos atiduoti?" – nežinodama, kaip reaguoti, paklausė vaistininkė. Supratusi, kad rūpinuosi aplinka ir nenoriu jos teršti mesdama nereikalingus preparatus į konteinerį arba unitazą, moteris nusprendė vaistus priimti. "Gerai, duokite. Padėsiu prie kitų nereikalingų vaistų, kuriuos išrūšiuojame ir atiduodame farmacines atliekas tvarkančiai įmonei", – išpyškino vaistininkė.
Nė nepažvelgusi į maišelio vidų, moteris jį padėjo po prekystaliu. "Priimame visus vaistus", – šypsodamasi sakė ji.
Iš "Gedimino vaistinės" išėjau tuščiomis rankomis ir nustebusi. Pasenusiais vaistais atsikratyti pavyko vos per kelias minutes.
Specialisto komentaras
Miglė Domeikienė
Farmacijos departamento Vaistinių ir farmacijos specialistų skyriaus vedėja
Pagal Naikintinų kontroliuojamų vaistinių preparatų surinkimo vaistinėse tvarkos aprašą, vaistus turi surinkti tokiais preparatais prekiauti teisę turinčios visuomenės vaistinės.
Naikintini kontroliuojami vaistai – tai apskaičiuojami pagal kiekį, narkotinių ir psichotropinių medžiagų ar jų pirmtakų turintys vaistai ir preparatai. Tačiau ne visos vaistinės turi teisę jais prekiauti. Todėl geriausia vaistus nešti į tą vaistinę, kurioje juos pirkote.
Kitus vaistinius preparatus iš gyventojų taip pat gali surinkti vaistinės, tačiau už šių farmacinių atliekų tvarkymą jos turi mokėti pačios. Planuojama parengti farmacinių atliekų tvarkymo ir apmokėjimo tvarką, kuria bus nustatyta, kad už farmacinių atliekų, surinktų iš gyventojų, tvarkymą bus mokama iš valstybės biudžeto.
Naujausi komentarai