Už miestiečių pinigus Kauno politikams nupirkti kompiuteriai paliekami namuose, todėl kiekvienam tarybos posėdžiui prireikia daugiau nei 5 tūkst. popieriaus lapų.
Kur dingo kompiuteriai?
Kauno savivaldybės bandymas sumažinti išlaidas popieriui subliūško. Prieš trejus metus už 239 tūkst. litų miesto tarybos nariams nupirkti 49 kompiuteriai. Tuomet teigta, kad taip bus sutaupyta pinigų, nes nereikės popierinių dokumentų kopijų. "Kauno diena" įsitikino, kad dauguma politikų kompiuterius palieka namuose, o posėdžiuose varto popierinius dokumentus.
Dokumentų skyriaus vedėja Aldona Sluškonienė patvirtino, kad kompiuterizacija padėties beveik nepakeitė: tarybos sprendimų projektų popieriniai komplektai pateikiami visiems tarybos nariams. Daugelis jų aiškina, kad naudotis popieriuje išdėstytais sprendimų projektais jiems patogiau.
Politikams pateikiamas šiek kiek mažesnis pluoštas lapų: tik tarybos sprendimas ir aiškinamasis raštas. Kiti papildomi dokumentai yra skenuojami ir matomi kompiuteriuose. Prieš kiekvieną tarybos posėdį vienam politikui pateikiamas dokumentų pluoštas sudaro apie šimtą ir daugiau lapų. A.Sluškonienė teigė nepastebėjusi, kad popieriaus būtų sutaupoma.
Nori abiejų gėrybių
Tarybos sekretoriaus Dainiaus Ratkelio teigimu, frakcijoms buvo išplatintas pasiūlymas atsisakyti popierinių dokumentų ir naudotis vien kompiuteriais, tačiau tam nepritarė liberalcentristai, socialdemokratai ir "darbiečiai". Kadangi vieningos nuomonės nebuvo, kiekvienam posėdžiui ir toliau rengiamas 41 popierinių dokumentų komplektas. Kol kas nebuvo nė vieno politiko, kuris atsisakytų valdiško nešiojamojo kompiuterio.
"Galbūt ir galima būtų siūlyti, kad tie, kurie naudojasi kompiuteriu, turėtų negauti popierinių dokumentų ir, atvirkščiai, kurie pageidauja popierinių dokumentų, negautų kompiuterio", – svarstė tarybos sekretorius. Tam reikėtų keisti tarybos reglamentą.
D.Ratkelio pastebėjimu, posėdžiuose į kompiuterį dažniausiai žiūri Gintarė Skaistė, Raimundas Kaminskas, Algimantas Kurlavičius, Gintaras Furmanavičius, Gintautas Labanauskas, Rimantas Mikaitis, Stanislovas ir Stasys Buškevičiai. D.Ratkelio teigimu, kai kurie politikai atsineša ne valdiškus, o asmeninius kompiuterius.
Kompiuteriai spėjo pasenti
Tarybos narių kompiuteriuose yra įdiegta speciali savivaldybės vidinė dokumentų valdymo sistema. Informacinių technologijų skyriaus vedėjo Vytauto Augonio teigimu, ja naudotis daug paprasčiau, nei eiliniams piliečiams ieškoti savivaldybės dokumentų savivaldybės interneto svetainėje. Ja naudojasi savivaldybės administracijos darbuotojai.
Informacinių technologijų skyriaus vedėjas pasakojo, kad, keičiantis tarybos nariams, iš rankų į rankas pereina ir valdiški nešiojamieji kompiuteriai. Visi nupirkti 49 kompiuteriai veikia. "Visko būna, taisome juos, tiesa, garantinis laikotarpis baigsis šiais metais", – pripažino V.Augonis.
Be nešiojamojo kompiuterio, kiekvienas tarybos narys kas mėnesį gauna 0,8 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio išmoką, kuri dabar sudaro apie 1700 litų. Tai lėšos, skirtos padengti kanceliarinėms, transporto, ryšių ir kitoms išlaidoms, kurių turi tarybos nariai susitikdami su rinkėjais, dalyvaudami miesto valdyme. Šias lėšas tarybos nariai išleidžia savo nuožiūra.
Gediminas Žukauskas
Miesto tarybos narys, konservatorius
Kompiuterį nešuosi tik į kolegijos posėdžius, nes juose popieriniai dokumentai nebeduodami. Taryboje dar vartau popierius. Jei nuspręstume, kad dokumentai bus pateikiami tik kompiuterine forma, man didelio skirtumo nebūtų. Dabar gaila popieriaus, tik vieną kitą aktualesnį dokumentą pasilieki, likusiuosius – išmeti. Meras yra pasakęs, kad kompiuterinė dokumentų forma pirmiausia įsigalios kolegijoje, o vėliau – ir taryboje. Bet tam reikės tarybos narių sutikimo. Jeigu popierių nebus, visi tarybos nariai bus priversti išmokti dirbti kompiuteriu. Mano tetai – 70 metų, ji prieš metus išmoko dirbti su kompiuteriu ir dabar su juo nesiskiria.
Kęstutis Kriščiūnas
Miesto tarybos narys, socialdemokratas
Kolegijos medžiaga pateikiam tik elektroniniame variante. Atėjęs į tarybos posėdį taip pat gali pasitikrinti elektroninį paštą, gauti kai kuriuos dokumentus. Tačiau esu už popierinį dokumentų variantą, nes vien kompiuteryje sekti svarstomus klausimus neišeina. Popierinius dokumentus pasidedi ant stalo, gali pasibraukti. Aš nesu tos kartos, kuomet mokykloje mokė dirbti kompiuteriu, man smagiau sklaidyti popierius. Kol svarstomą klausimą atsidarai kompiuteryje, kol jis pasirodo ekrane, diskusija būna pasibaigusi. Kai popierių turi po ranka, gali iš karto replikuoti. Atsinešęs kompiuterį į tarybos posėdį visada atsidarau tarybos reglamentą. Kompiuteriai tarybos nariams reikalingi ne popieriui taupyti. Jie skirti tam, kad tarybos nariai galėtų su jais dirbti namuose, prieš trejus metus kompiuteris dar buvo retenybė, ne visi juos turėjo.
Andrius Kupčinskas
Kauno meras
Šią kadenciją tenka pirmininkauti tarybos posėdžiams, tenka žiūrėti į komitetų išvadas, sekti švieslentes, todėl per posėdžius kompiuteriu nesinaudoju. Tarybos nariai, mačiau, tikrai naudojasi. Kai kurie jų net per daug įlindę į virtualią erdvę, jie užsimiršta, kur yra. Norėčiau, kad ten, kur galima būtų, atsisakyta popierinių dokumentų. Mėginsime taisyti tarybos reglamentą, kuriame bus atsisakyta popierinių dokumentų, dauguma politikų palaiko šį siūlymą. Norintieji popierinių dokumentų, gali juos atsispausdinti iš kompiuterio – tam ir skiriama lėšų tarybos nariams. Aktyviau besinaudojantys kompiuteriais politikai skundžiasi, kad šie veikia per lėtai. Prieš trejus metus pirkti kompiuteriai yra laikomi pasenusiais. Tačiau teks juos nuvaryti iki galo, kaip tuos arklius. Nemanau, kad dabartiniame biudžete atsiras lėšų naujiems įsigyti.
Naujausi komentarai