Pereiti į pagrindinį turinį

Prekiautojams – vilties žybsnis

2009-08-06 11:00
Tikslas: Pilies gatvės prekiautojų atstovės vakar ėjo į savivaldybę tikėdamosi bent taip atkreipti dėmesį į savo problemas.
Tikslas: Pilies gatvės prekiautojų atstovės vakar ėjo į savivaldybę tikėdamosi bent taip atkreipti dėmesį į savo problemas. / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Apie 400 tūkst. litų kainavusių itališkų kioskų dienos Pilies gatvėje gali būti suskaičiuotos. Vicemeras Romas Adomavičius stogines siūlys keisti prekybai patogesniais paviljonais.

Jaučiasi diskriminuojami

Per dešimt dienų trukusią viešą bado akciją prie darbo vietų netekusių Pilies gatvės prekybininkų nepriėjo nė vienas sostinę valdantis politikas. Du mėnesius be pragyvenimo šaltinio paliktiems Vilniaus gintaro sambūrio asociacijos nariams neliko nieko kita, kaip patiems belstis į miesto valdžios sąžinę.

Vakar gintaro dirbiniais Pilies gatvėje prekiaujantys, bet keltis į naujas itališkas stogines griežtai atsisakantys ir dėl to be prekyvietės likę žmonės susitiko su Vilniaus vicemeru Romu Adomavičiumi.

"Civilizuotoje valstybėje žmogus turi teisę į darbą, ypač jei darbo vieta sukurta jo paties. Savivaldybės elgesys neleistinas, jaučiamės diskriminuojami. Kodėl vieni Pilies gatvės prekybininkai gali ir toliau dirbti, o mes – ne?" – vicemerui guodėsi asociacijos pirmininkė Liucija Peciukevičienė.

Dienraštis primena, kad K.Sirvydo skvere įsikūrę prekiautojai amatininkai be prekybos paviljonų liko birželio pabaigoje. Naktį savivaldybė iš prekybininkų kišenės pastatytus statinius patyliukais surinko ir išvežė. Priežastis – birželio 1 d. nustojęs galioti leidimas prekiauti. Vilniaus savivaldybės administracija įpareigojo prekybininkus savo stogines išmontuoti ir išgabenti iki birželio 20 d. To nepadarius, miesto valdžia pati ėmėsi darbo.

Prireikė psichiatrų

Gintaro sambūrio asociacijos nariai kratosi naujų stoginių, bet ne paties darbo. Keltis į savivaldybės prievarta brukamus itališkus paviljonus amatininkai atsisako, nes yra įsitikinę, kad jie pardavinėti suvenyrams nepritaikyti: juose kiaurai pučia vėjai, stoginės nepatogios nei patiems gintaro dirbinių prekiautojams, nei klientams – dažniausiai užsieniečiams.

"Mes neturime iš ko gyventi. Įsivaizduokite, jei viena mūsų narė net negalėjo atvykti susitikti su jumis, nes neturi pinigų troleibuso bilietui. Viena prekiautoja jau gydosi Vasaros gatvėje (Psichikos sveikatos centre – red. past.). Daug neprašome – tik leisti pastatyti staliuką. Išskirkite kiekvienam iš mūsų po metrą", – prašė L.Peciukevičienė, kalbėjusi septyniolikos asociacijos narių vardu.

Ji atkreipė dėmesį, kad išlygų prašo neilgam. "Mobilius staliukus naudotume tik tol, kol vyksta ginčai. Leiskite mums prisijungti prie kitų Pilies gatvės prekybininkų projekto ir statyti prekyvietes, išdėstytas K.Sirvydo skvere pagal jūsų sprendimą. Gavę leidimą statybai, pasinaudosime banko paskola", – aiškino L.Peciukevičienė.

Prekiautojai, dirbantys Pilies ir Bokšto gatvių sankirtoje, po kelių mėnesių persikels į pagal pačių projektą parengtas stogines.

Kol kas dirbs be leidimų?

Išklausęs amatininkų nuogąstavimus ir pasiūlymus, R.Adomavičius į susitikimą pasikvietė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Gerardą Aidigintą Jurkonį, prižiūrintį Miesto ūkio ir Turto departamentų reikalus. R.Adomavičius teiravosi, ar senamiestyje rastųsi vietos septyniolikai prekybininkų.

"Gelvonų gatvėje stovi daugiau nei šimtas nenaudojamų paviljonų", – rimtu veidu atsakė administracijos direktoriaus pavaduotojas.

"Gelvonų gatvėje? Tai juk Šeškinė! Ar žinote, kodėl Afrikoje parduodama labai mažai kailinių? Kas Šeškinėje pirks suvenyrus iš gintaro?" – stebėjosi R.Adomavičius.

G.A.Jurkonis buvo nepalaužiamas. "Mes du mėnesius laukėme, kad šitie žmonės persikraustytų. Jie to nepanoro, todėl stoginėse įsikūrė kiti prekiautojai. Paviljonuose Pilies gatvėje likusios aštuonios laisvos vietos. Viskas", – nukirto G.A.Jurkonis.

Prekiautojams priminus, jog jie investuotų po 7,5 tūkst. litų, kad galėtų dirbti tokiomis sąlygomis, kokias netrukus turės jų kolegos iš kitos Pilies gatvės pusės, R.Adomavičius prasitarė, jog dabartinės itališkos stoginės jam irgi nepatinka.

"Pasikalbėsiu su meru ir pasiūlysiu jas iškelti kur nors kitur, pavyzdžiui, jos tiktų Lazdynų turgeliui. Kodėl vietoj jų nepastačius to, ko prašo žmonės, juk tada visa Pilies gatvė atrodytų vienodai", – svarstė R.Adomavičius ir pažadėjo daryti viską, kad ši vizija taptų realybe. Tam reikės tarybos narių, į darbą grįšiančių rugsėjo 9-ąją, palaikymo. Iki tol leidimų prekiauti ant mobilių stalų prekybininkai negaus.

"Prarasime patį geriausią laiką. Tačiau jei rezultatas būtų toks, kokio siekiame, sutiktume laukti", – sakė L.Peciukevičienės padėjėja Marijona Elena Šimkienė.

Kiti susitikime dalyvavę prekiautojai neatmetė galimybės kurį laiką prekiauti be leidimų.


Ir tualetui, ir gėlėms

Paviljonai pirkti 2006 m., kai Vilniui vadovavo Artūras Zuokas, ir buvo skirti Pilies gatvės smulkiesiems prekybininkams. Tikėtasi, kad itališki lieto metalo konstrukcijų paviljonai šiems bus priimtinesni nei medinės būdelės. Viešasis pirkimas, kurį laimėjo bendrovė "Elgamos šviesa", sukėlė skandalą. Už aštuonis paviljonus sumokėta 1,5 mln. litų, tačiau paaiškėjo, kad jų niekur neįmanoma pritaikyti.

Vos Pilies gatvėje pastačius du modernius paviljonus sukruto Kultūros paveldo departamento specialistai. Jie tikino, kad paviljonų statybos Pilies gatvėje gali pakenkti istorinėms po žeme glūdinčių pastatų liekanoms, ir statybas sustabdė. Valstybinės paminklosaugos komisija aiškino, kad šie itališki paviljonai netinka prie Vilniaus senamiesčio architektūros. Kioskų visą laiką purtėsi ir patys prekybininkai.

2007 m. pavasarį Vilniaus merą A.Zuoką pakeitė Tvarkos ir teisingumo partijos narys Juozas Imbrasas. Jam vadovaujant vienas tų itališkų paviljonų ir atsidūrė ant viešojo tualeto Sereikiškių parke Barboros Radvilaitės gatvėje. Įtarimų sukėlė tai, kad už beveik 60 kv. m ploto tualeto rekonstrukciją miestas sutiko pakloti 600 tūkst. litų.

Vadovaujant merui Viliui Navickui nuspręsta, kad į naujuosius kioskus turi persikelti ir gėlių turgelio A.Vienuolio gatvėje prekiautojai. Itališkomis stoginėmis jie nesidžiaugia, bet jose dirba nuo šių metų gegužės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų