Pereiti į pagrindinį turinį

Prie Televizijos bokšto uždegtas laužas, per šimtą žmonių pagerbė Sausio 13-osios aukas

2024-01-12 16:39

Laisvės gynėjų dienos išvakarėse penktadienį prie Vilniaus televizijos bokšto suliepsnojo laužas, per šimtą žmonių susirinko pagerbti Sausio 13-osios aukų.

Laužai liepsnoja ir prie Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato, o kiek vėliau turėtų būti uždegti ir Nepriklausomybės aikštėje, kur numatyta Sąjūdžio valanda.

Vakare Seimo Lietuvos laisvės gynėjų ir Vitražo galerijose vyks koncertas visuomenei, Koncertas „In memoriam“ vyks ir Šv. Jonų bažnyčioje.

Minia būriavosi prie netoli televizijos bokšto esančio memorialo Sausio 13-osios aukoms, joje buvo ir prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia.

Jie bei kiti žmonės ant memorialo dėjo gėles, uždegtas žvakes, per aukų pagerbimo ceremoniją skambėjo patriotinės dainos, per ekraną buvo rodomi 1991 metų sausio įvykių archyviniai kadrai.

Nebuvo metų, kad nebūtume čia sudalyvavę.

Kino ir televizijos režisierė Venesa Urbienė pasakojo, kad 1991 metais gyveno netoliese ir vis ateidavo pas budėjusiuosius prie televizijos bokšto, atnešdavo sumuštinių. Tuo metu ji laukėsi dukros.

„Daug mūsų buvo, ir šeimos narių, ir draugų. (...) Mano vyresnioji dukra irgi čia dalyvavo – ji gimė po dviejų mėnesių“, – BNS sakė moteris.

Pasak jos, sausio 13-ąją ji su artimaisiais buvo ir prie televizijos bokšto, ir prie parlamento, o tąnakt nuo sovietų nukentėjo jos brolis.

V. Urbienė teigė vis atvykstanti, kad prisimintų šiuos įvykius.

„Nebuvo metų, kad nebūtume čia sudalyvavę“, – sakė ji.

Medicinos srityje dirbančiai Indrei Blaževičiūtei tuo metu buvo 13 metų, per to meto įvykius ji liko namuose.

„Mano mama irgi dirbo medicinoje ir tada iškvietė medikus, aš likau namie viena. Pro langus mačiau, kad prasidėjo šaudymai, mirgėjimai, tie garsai visi. (...) Prisimenu, kaip kampe tupėjau, nes tėtis vežė mamą į darbą ir liepė niekur neiti prie langų arti“, – BNS pasakojo moteris.

„(Tokiomis dienomis – BNS) sukyla labai atmintyje tos emocijos“, – pridūrė ji.

81-ių pensininkas Kazimieras Šveikauskis, taip pat budėjęs prie bokšto 1991 metais, sakė, jog tuo metu niekas netikėjo, kad Lietuvai pavyks iškovoti laisvę.

„Prisimenu visus šitus laikus. Džiaugiamės, kad viskas išėjo mūsų laimei“, – BNS teigė jis.

Kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Kaune, Šiauliuose, Klaipėdoje ir Panevėžyje – taip pat degs atminimo laužai, vyks tradiciniai bėgimai, bus rodomi filmai.

1991-ųjų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniai daliniai šturmavo Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą. Tada žuvo 14 žmonių, o daugiau nei tūkstantis buvo sužeista.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

Nors sovietų kariams pavyko užimti Televizijos bokštą bei Lietuvos radijo ir televizijos pastatą, jie neišdrįso pulti tūkstančių žmonių saugomo tuometinės Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pastato.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų