Pereiti į pagrindinį turinį

Savivaldybė daugiabučių kiemų netvarkys

2009-03-06 09:00
Savivaldybė daugiabučių kiemų netvarkys
Savivaldybė daugiabučių kiemų netvarkys / Evaldo Butkevičiaus nuotr. Grėsmė: jeigu gyventojai patys nepasirūpins, daugiabučių kiemai gali paskęsti šiukšlėse.

Kauno valdžia neberenka mokesčio už daugiabučių teritorijų tvarkymą, tačiau nežada jų prižiūrėti. Valdininkai ragina miestiečius samdytis kiemsargius arba rengti talkas.

Kiemai nevirs sąvartynais?

Teismui nusprendus, kad mokestis už daugiabučių namų teritorijų tvarkymą neteisėtas, savivaldybė nuo kovo 1-osios jo neberenka, tačiau ir kiemų tvarkyti neketina. Iš darbo atleidžiama daugiau kaip trys šimtai kiemsargių.

Savivaldybės administracijos direktorius Vygantas Gudėnas atkerta, daugiabučiuose gyvenantys kauniečiai gali patys ieškoti, kas tvarkys teritoriją aplink namą. "Tegul samdo kiemsargį ir problemos nebus. Tą patį galima padaryti susitarus su namą administruojančia bendrove, kuri suras kiemsargį", – aiškino V.Gudėnas.

Jeigu namo gyventojai pageidautų, kiemą galėtų tvarkyti savivaldybei priklausanti įmonė "Kauno švara". Tačiau ir už tai reikėtų mokėti. Mokestis už paslaugą būtų įtraukiamas į kvitą šalia kitų namo mokesčių. "Už kiekvieną paslaugą turi būti mokama", – tikino administracijos direktorius.

Jeigu namo gyventojai kategoriškai atsisako samdyti kiemsargį, aplinką turės tvarkyti patys. Sunku patikėti, kad taip ir bus.

"Jei gulės krūva šiukšlių, grės epidemija, avariją likviduosime", – pažadėjo daugiabučius namus administruojančios bendrovės "Sity Cervice" Kauno padalinio vadovas Tomas Augutavičius.

Vasario 26 d. Kauno miesto savivaldybės taryba patvirtino biudžetą, kuriame visam miestui tvarkyti skyrė mažiau nei 11 mln. litų. Už šias lėšas pirmiausia bus prižiūrimos ir tvarkomos viešosios erdvės: parkai, skverai. Lėšų daugiabučių kiemams tvarkyti nerasta.

Savivaldybė ieško kaltų

Dėl susiklosčiusios situacijos miesto valdžia savo kaltės visiškai neįžvelgia ir rado pasiteisinimą: Lietuvos įstatymuose nenumatyta, kas turi pasirūpinti valstybinės žemės sklypų švara.

"Padaryta meškos paslauga, kuri kitu galu atsisuko prieš visą miestą", – savivaldybėje surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė miesto meras Andrius Kupčinskas. Jis negailėjo kandžių žodžių žmonėms, kurie dėl neteisėto mokesčio rinkimo kreipėsi į teismą.

Mažiau nei 20 proc. daugiabučių turi patvirtintus teritorijų detaliuosius planus. Dėl to, kad planų rengimo ir tvirtinimo procesas juda vėžlio žingsniu, kaltinama Aplinkos ministerija ir Apskrities viršininko administracija. "Inicijavome vadinamojo Bermudų trikampio kvartalinio detaliojo plano rengimą, tačiau apskrities viršininko administracija procesą sustabdė ir pareikalavo surinkti gyventojų parašus", – teisinosi V.Gudėnas.

A.Kupčinsko teigimu, savivaldybė ne kartą kreipėsi į Aplinkos ministeriją. Prašyta supaprastinti detaliųjų planų rengimo tvarką, kad būtų galima patvirtinti nuo sovietmečio likusias teritorijų ribas – raudonąsias linijas. Teigiama, kad procesai stringa dėl ministerijos, o ne savivaldybės kaltės.

Miesto vadovai aiškina, kad visa žemė, kurioje stovi daugiabučiai namai, ir teritorijos aplink juos priklauso ne savivaldybei, o valstybei. Tai esą priežastis, dėl ko savivaldybė neprivalo tvarkyti tų teritorijų. "Mes galime jas tvarkyti, bet sąskaitas už darbus siųsime Kauno apskrities viršininko administracijai", – juokaudamas aiškino miesto meras.

Nežada kurti socializmo

"Tikimės, kad gyventojai bus supratingi ir Kaunas nebus nešvaresnis negu anksčiau", – vylėsi miesto vicemeras Steponas Vaičikauskas. Gyventojų sąmoningumo tikisi ir "City Service" padalinio vadovas T.Augutavičius. "Tikrai padėsime žmonėms, jeigu tik jie norės. Paskolinsime šluotų, kastuvų, skirsime vasarą technikos žolei nupjauti", – žadėjo T.Augutavičius.

Miesto meras dėstė, kad tokia situacija turėtų pakeisti gyventojų mąstymą. "Žmonės turi suprasti, kad gyvename ne viešbučiuose, ir turime būti atsakingi už savo aplinką. Dalis gyventojų galvoja, kad valdžia turi viską padaryti, bet mes socializmo atkurti nežadame", – sakė A.Kupčinskas.

Tie gyventojai, kurie mokesčio už teritorijų tvarkymą nemokėjo ir iki kovo 1 d., antstolių nesulauks. V.Gudėnas patikino, kad nėra teisinio pagrindo išieškoti tų pinigų, kurie teismo sprendimu buvo renkami neteisėtai.


Skaičiai

4011

Tiek daugiabučių namų yra Kaune.

20 proc.

Tiek daugiabučių yra įkūrę bendrijas.

7–15 litų

Tiek kiekvieno buto gyventojai iki šiol mokėdavo už teritorijų priežiūrą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų