Apleistame Sereikiškių parke vakar prasidėjo atgaivinimo darbai. Po metų parkas turėtų atrodyti neatpažįstamai – atkurti sodai, daug gėlių, tvenkiniai, aikštelės, kavinės ir restoranai.
Grąžins istorinę išvaizdą
Vienoje gražiausių miesto vietų esantis Sereikiškių parkas ne vienus metus buvo paliktas kone likimo valiai. Retkarčiais buvo kosmetiškai patvarkoma, vasaromis atvežami keli atrakcionai vaikams, o kitiems lankytojams vienintelė pramoga iki šiol – tik pasivaikščiojimas.
Tačiau kitais metais vaizdas turėtų būti visiškai kitoks – panašesnis į tą, koks buvo XIX a. Parkas bus rekonstruojamas pagal 1886–1888 m. dailininko Alexanderio Strausso projektą. Jame bus atgaivintas buvęs vienuolyno sodas, įrengtas botanikos sodas, oranžerija, speciali vieta kameriniams renginiams, alpinariumas, rožynas.
Sereikiškių parke taip pat numatoma pastatyti tris žaidimų aikšteles įvairaus amžiaus vaikams, šachmatų ir petankės aikšteles, kelias kavines ir restoranus. Bus įrengti tvenkiniai – šiltuoju metu laiku čia veiks fontanai, o žiemą – čiuožykla. Siekiant apsisaugoti nuo parko niokotojų parkas bus aptvertas ir rakinamas naktimis.
Pradėjo nuo želdinių
Rekonstrukcija pradėta nuo medžių ir želdinių. "Medžius reikėjo pradėti tvarkyti, kol dar nepradėjo sprogti pumpurai", – sakė Vilniaus meras Vilius Navickas. Pertvarkant parką planuojama iškirsti apie 200 avarinės būklės medžių. Vertingesnius ketinama išsaugoti.
"Dabar Sereikiškių parke dominuoja nenatūrali šiai vietai, sovietmečiui būdinga architektūra, parkas sulaukėjęs ir panašesnis į mišką negu į parką. Taip nutikę, nes tarybiniais metais parke sodinti netinkami šiai vietai medžiai, prižėlė daug menkos vertės "savaiminukų" – stigo priežiūros", – sakė savivaldybės įmonės "Vilniaus planas" vyr. architektas Mindaugas Pakalnis.
Prisidės verslininkai
Didžiąją dalį projekto finansuoja ES struktūriniai fondai. Iš jų projektui skirta 14 mln. litų. Savivaldybė skirs 2 mln litų, dar tiek prisidės privatūs rėmėjai. "Kol kas negalime atskleisti, kas jie tokie, bet esame susitarę su rėmėjais, tikrai yra norinčių prisidėti. Pavyzdžiui, pavadinsime vieną alėją parke kokios nors įmonės vardu, o ji prisidės finansiškai, prižiūrės teritoriją", – bendradarbiavimą aiškino V.Navickas.
Kol kas už pirmuosius darbus sumokėti 300 tūkst. litų buvo paimta iš savivaldybės administracijos lėšų. "Šiuo metu baigiamas procesas dėl pinigų paėmimo iš ES, vėliau šie pinigai bus grąžinti", – sakė Vilniaus meras.
Vilniaus miesto viešasis sodas 1886–1939 m.
Įrengtas 1886–1888 m. pagal dailininko A.Strausso ir inžinieriaus F.Jasinskio projektą (apie 4,2 ha). Projektas istorizmo stiliaus su neobaroko bruožais: įrengti įėjimo mediniai vartai, centrinės aikštelės gėlynai ir fontanai, nutiestos pagrindinės alėjos, apsodintos medžių eilėmis, prie lenktų antraeilių takų pasodintos medžių ir krūmų grupės, sutvarkyti tvenkiniai, pastatyti suoleliai ir pavėsinės, pastatytas sodininko namelis ir kt. pastatai. Sodas tapo miestiečių poilsio ir pasilinksminimų vieta.
1902 m. pastatytas moderno stiliaus amatų paviljonas (arch. K.Korojedovas) 1907 m. paviljonas pagal A Kleino projektą buvo rekonstruotas į Vasaros teatrą, kuris 1939 m. buvo nugriautas.
Naujausi komentarai