Šiukšlių degintojai sunkiai įtinka gyventojams Pereiti į pagrindinį turinį

Šiukšlių degintojai sunkiai įtinka gyventojams

2008-12-10 09:00
Šiukšlių degintojai sunkiai įtinka gyventojams
Šiukšlių degintojai sunkiai įtinka gyventojams / Dariaus Babicko nuotr. Dialogas: Porto gyventojai taip pat nelaimingi, kad atliekų deginimo gamykla ir sąvartynas stovi visai šalia gyvenamųjų namų.

Prieš atliekų deginimo gamyklą kovojantys Lazdynų gyventojai vakar vėl rinkosi prie savivaldybės. Jie reikalavo, kad valdžia nežiūrėtų į poveikio aplinkai ataskaitą, samdytų nepriklausomus ekspertus ir darytų naują analizę.

Vilniečiai nepatiklūs

Vilniečiai – ne vieninteliai, tampantys nepatiklūs, pradėjus kalbėti apie šiukšlių deginimą. Prieš valdžios sprendimus leisti statyti buitinių atliekų deginimo gamyklas protestavo tiek Londono, tiek Vienos, Porto ir kitų Europos miestų gyventojai. Skirtumas tik tas, kad pastarieji išklausė mokslininkų argumentus apie termofikacinių elektrinių poveikį aplinkai, o vilniečiai net nenori to girdėti.

Daugelyje Europos šalių buitinės atliekos deginamos termofikacinėse elektrinėse. Net tokiose nykštukinėse valstybėse kaip Monakas ir Liuksemburgas stovi po dvi buitinių atliekų deginimo gamyklas. Norvegai švedams moka po 120 eurų už toną šiukšlių, kad jas galėtų sudeginti ir pasigaminti šilumos bei elektros, nors pačioje Švedijoje veikia dešimt buitines atliekas deginančių termofikacinių elektrinių.

Tiek Anglijos miestuose Londone ir Šefilde, tiek Austrijos sostinėje Vienoje, tiek Portugalijos mieste Porte atliekas deginančios elektrinės stovi mieste, kai kurios – beveik centre.

Oro taršą stebi nuolat

Atliekas deginančių elektrinių atstovai teigia dėl oro taršos esantys ramūs. Į atmosferą išmetamuose dūmuose kenksmingų medžiagų yra mažiau, nei leidžia patvirtintos normos.

Anglijos Šefildo mieste veikiančios termofikacinės elektrinės, valdomos bendrovės "Veolia", technikos priežiūros vadovas Kevinas Willis tvirtino, kad deginant buitines atliekas su išvalytais dūmais į atmosferą išmetama net 45 proc. mažiau anglies dvideginio, nei jo išmetama deginant dujas.

Porto mieste veikiančioje elektrinėje, kurios generatorių suka degančių šiukšlių šiluma, stovi didžiulis ekranas, jame nuolat mirga skaičiai. Taip stebima besikeičianti dūmuose esančių kenksmingų medžiagų koncentracija. Jei tikėtume skaičiais, palyginti su leistinomis normomis, į atmosferą patenka maždaug dešimt kartų mažiau kenksmingų medžiagų.

Gamyklą šalia Gariūnų planuojančios statyti Regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos generalinis direktorius Raimondas Petreikis tvirtino, jog tokiu pat principu būtų dirbama ir Vilniuje. Švieslentes, kuriose būtų pateikiami duomenys apie išmetamus į atmosferą dūmus, ketinama iškabinti ir sostinės gatvėse. Be to, termofikacinės elektrinės įranga būtų kur kas naujesnė nei Vienoje ar Londone.

Moka kompensacijas

Termofikacinių elektrinių atstovai tvirtina, kad netoli gyvenančių žmonių neteko ilgai įtikinėti, jog deginamos buitinės atliekos jų sveikatai neigiamo poveikio nedarys: dūmai bus išvalomi, į aplinką nebus išmetamas neleistinas kiekis kenksmingų medžiagų.

Kiek sunkiau sekasi Porte veikiančios elektrinės valdytojams. Mat miesto valdžios sprendimu, šalia elektrinės buvo įrengtas ir sąvartynas. Penkias dienas per savaitę šiukšlės vežamos deginti, o dvi – pilamos į sąvartyną. Suprantama, nuo jo sklindančiu kvapu vos už kelių šimtų metrų įsikūrę gyventojai negali itin džiaugtis.

Įmonės "Port’Ambiente" direktorius José Paulo Ferreira da Silva pripažino, jog nuolat tenka diskutuoti su žmonėmis. Jų nepasitenkinimą kvapu mėginama kompensuoti pinigais. Tačiau išmokas gauna ne pavieniai gyventojai, bet bendruomenė, taip pat remiamos vaikų ugdymo įstaigos.


Janina Gadliauskienė

Žaliųjų judėjimo vicepirmininkė

Poveikio aplinkai ataskaita parengta vienpusiškai, daugiau remiantis teoriniais skaičiavimais. Kyla klausimas ir dėl ataskaitos objektyvumo. Išanalizuoti poveikį aplinkai turi būti patikėta užsienio ekspertams, kurie jau yra darę tokius tyrimus.

Užsienyje buitinės atliekos deginamos ir nėra pagrindo netikėti, kad ten į atmosferą išmetamų kenksmingų dalelių kiekis neviršija leistinų normų. Ten visai kitokia kultūra, griežta kontrolė, šiukšlių degintojai nerizikuoja nusižengti reikalavimams, nes už tai gresia didelė atsakomybė. Pas mus – viskas priešingai. Pas mus reikia keisti kontrolės sistemą, kad visuomenė nebūtų apgaudinėjama.

Nesakome, kad atliekų negalima deginti. Bet reikia laikytis technologinių reikalavimų. Jeigu reikėtų rinktis mažesnę blogybę, pasisakytume už atliekų kaupimą sąvartynuose. Suprantama, jas pirma reikia rūšiuoti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra