„Tai, kad Vilniaus regione yra 4 iš 14 „DĖK‘ui“ stotelių rodo, kad gamtai draugiškas daiktų panaudojimas yra labai aktualus. Akivaizdu, kad auga žmonių sąmoningumas ir supratimas, kad žiedinė, o ne linijinė ekonomika yra ateitis. Kitas svarbus aspektas – atsikratome sovietinės kaupimo ir sandėliavimo manijos, todėl mums nereikalingi daiktai gali gyventi naują gyvenimą naujuose namuose“, – kalbėjo Vilniaus mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.
Pirmoji gerų daiktų dalijimosi stotelė veiklą pradėjo dar praėjusių metų birželį. Stotelė, atidaryta didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje Pumpėnų gatvėje 10, sėkmingai veikia iki šiol: ten galima palikti nebenaudojamus, nusibodusius daiktus ar baldus, kuriuos vėliau nemokamai pasiima kiti žmonės.
Pernai duris atvėrė 12 tokių stotelių Vilniuje ir Vilniaus apskrityje, o per visą jų veikimo laikotarpį naujus savininkus surado net 2650 įvairiausių daiktų. Įdomu tai, kad jei šie daiktai būtų atsidūrę sąvartyne, jų svoris siektų net 53 000 kg (tai 12 pilnų sunkvežimių!).
„Surenkamų ir išdalijamų daiktų kiekis rodo, kad gyventojai į vartojimą pradeda žiūrėti vis atsakingiau. Atiduodami daiktus žmonės ne tik prisideda prie aplinkos saugojimo, aiškiai suprasdami vartotojiškumo padarinius, bet ir suteikia laimės žmonėms, kurie, tarkime, neišgali tų daiktų nusipirkti patys. Sėkmingai įgyvendinant šių stotelių plėtrą, norime pakviesti prie iniciatyvos prisidėti ir socialiai atsakingą verslą – tam, kad visi kartu kurtume gražesnį ir švaresnį Vilnių“, – sako VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius.
Svarbu žinoti, kad dalijimosi stotelėse daiktai surenkami remiantis vienu svarbiausių kriterijų – jie turi būti dar tinkami naudoti, tai yra daiktai neturi būti prastos kokybės, netaisomi. Baldai, rakandai ar kiti nereikalingi daiktai gali turėti smulkių defektų, bet tai neturėtų kliudyti jais naudotis.
Dalijimosi daiktais stotelėse kiekvienas daiktas laikomas tam tikrą laiką. Jei per jį niekas nesusidomi ir nepasiima, daiktas sutvarkomas kitais būdais – pašalinamas arba panaudojamas kitaip. Norimus pasiimti daiktus gyventojai gali rezervuoti ir pasiimti nemokamai.
Tikimasi, kad tokių stotelių tinklas sumažins ne vietoje paliekamų atliekų kiekius, pavyzdžiui, prie mišrių atliekų konteinerių ar pamiškėse. Taip pat tai padeda taupyti finansinius išteklius, mat daiktų tvarkymas tokiu būdu yra pigesnis nei išmetamų daiktų perdirbimas.
Vilniaus regione numatyta įrengti net 23 stotelių „DĖK‘ui“ tinklą. Stoteles prižiūri bendrovės VAATC darbuotojai bei savanoriai. Norinčius savanoriauti stotelėse „DĖK‘ui“ prašoma rašyti el. paštu [email protected].
Daugiau informacijos čia.
Naujausi komentarai