Milijonai litų ES paramos ir Vilniaus miesto lėšų, susipynę verslo ir politikų interesai ar net tariami šešiaženkliai kyšiai – Vilniaus apskrities komunalinių atliekų tvarkymo centro (VAATC) skelbtas konkursas virto didžiuliu skandalu.
Šešios buvo išmestos
Dar praėjusiais metais VAATC paskelbė viešąjį konkursą dėl komunalinių atliekų mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių projektavimo, statybos ir eksploatavimo. Projekto, kurio net 85 proc. vertės finansuoja ES, preliminari kaina yra beveik 130 mln. litų. Taip pat numatyta, kad gamyklą pastačiusi įmonė gaus nuolatines pajamas ir iš jos valdymo.
Projektą įgyvendinti panoro ir konkurse dalyvavo septynios įmonės: "Manfula", "Biowaste Technologies", "Energesman", "Litcon", "Požeminiai darbai", "Prime Capital" ir "Groslita". Tačiau tik viena jų pasiekė finišo tiesę, likusios buvo išmestos už borto. Pirmadienį, liepos 1 d., atplėšus vienintelį voką, jame puikavosi "Energesman" pavadinimas.
VAATC atstovai dievagojasi, kad į trečiąjį etapą minėtos įmonės nepateko, nes neatitiko visų konkurso reikalavimų.
"Viskas buvo vykdoma pagal procedūras, preciziškai ir kiti pasiūlymai nebuvo iš karto atmesti. Buvo vertinimo etapai, kiekvienas buvo įvertintas atskirai, argumentuotai ir sprendimai priimti motyvuotai", – tvirtino VAATC viešojo pirkimo komisijos pirmininkas Egidijus Anulis.
Tačiau jis sakė negalintis atskleisti, kurių konkrečių reikalavimų neatitiko šešių perkančiųjų organizacijų pasiūlymai.
"Kitos įmonės nepasiekė plėšimo procedūros, o komisija negalėjo nusižengti taisyklėms", – abstrakčiai kalbėjo E.Anulis.
Nei patirties, nei darbuotojų
Tačiau vienintelės įmonės sėkmė sukėlė įtarimų ne tik konkurentams, bet ir kai kuriems komisijos nariams. Vienas jų – Virginijus Dastikas, jis tikino net atsisakęs dalyvauti balsavime, kuriame pašalinti paskutiniai "Energesman" konkurentai.
Neoficialiai teigiama, kad šie buvo išmesti už borto dėl tokių smulkmenų kaip keli centimetrai, o neva ekspertų išvados buvo ne koks techninis dokumentas, bet beletristika.
Dar daugiau, "Energesman" kaina esą viršijo iš esmės visų kitų pasiūlymus. Pirmadienį atplėšus vokus paaiškėjo, kad įmonė gamyklą siūlo statyti už 119 mln. litų, o toną atliekų apdoroti už 139 litus. Viena konkurenčių buvo pasiruošusi gamyklą pastatyti už 99 mln. litų ir atitinkamai imti 109 litus už toną šiukšlių.
Aritmetika paprasta: turint omeny, kad gamyklos valdymo sutartis numatyta 20 metų ir maksimalus šiukšlių perdirbimo kiekis yra 250 tūkst. tonų per metus, išeina, kad sudarius sutartį su "Energesaman" būtų permokėta net apie 150 mln. litų, o tai yra gyventojų ir ES pinigai.
Be to, žiniasklaida pranešė, kad milijoninį konkursą laimėjusi "Energesman", pasirodo, įsteigta vos prieš metus, įstatinis kapitalas – 10 tūkst. litų, o joje dirba tik vienas žmogus.
"Klausimas ne man"
"Be abejo, kad nesąžininga", – komisijos sprendimą komentavo pašalintos "Manfulos" vadovas Virginijus Štiormeris. Pasak jo, įmonė jau atliko visus veiksmus ir išsiuntinėjo pretenzijas dėl teisinių bei kitų pažeidimų. Tą patį padarė ir kita iš konkurso pašalinta bendrovė "Prime Capital".
Visas konkurso specifikacijas atitikusios bendrovės "Energesman" vienas akcininkų, žinomas verslininkas Vytautas Banys, tikino apie konkurso neskaidrumą nieko nežinantis ir kad į trečiąjį konkurso etapą pateko tik vienintelė – jo – įmonė, nė kiek nesistebėjo.
"Taip turėjo būti ar neturėjo – klausimas ne man. Aš nežinau, kaip kas turėjo būti. Mes dalyvavome konkurse, pateikėme pasiūlymą ir jeigu komisija pripažino mus nugalėtojais, galime tik pasidžiaugti", – sakė V.Banys.
Šešėlis – ant vicemero
Tačiau gerai savivaldybės koridorius pažįstantys asmenys teigia, neva "Energesman" pergalės priežastis yra ne komisiją sužavėjęs pasiūlymas, o artimi V.Banio ir jo kolegos Adolfo Ginaičio ryšiai su vicemeru Jonu Pinskumi.
Šis Darbo partijos (leiboristų) atstovas kuruoja Vilniaus atliekų tvarkymo sritį, yra VAATC stebėtojų tarybos pirmininkas ir į pastarosios įmonės vadovus prastūmęs Nerijų Žilių. Teigiama, kad ir E.Anulis VAATC viešojo pirkimo komisijos pirmininku tapo ne kieno kito, o vicemero dėka.
Pats J.Pinskus prisipažino, kad A.Ginaitis yra senas jo pažįstamas ir kad šis kartais užsuka pasisvečiuoti į vicemero kabinetą.
"Ne, niekas manęs neveikė. V.Banį žinau tik iš spaudos, o A.Ginutis tikrai neveikė. A.Ginutis yra stambus verslininkas, daug investuoja, daug stato, dažnai matau jį savivaldybėje su reikalais. Tarp kitko, man jis kaip verslininkas yra autoritetas. Jis toks skaidrus verslininkas, nesu girdėjęs apie jį nieko blogo", – verslininką liaupsino J.Pinskus.
Vilniaus vicemeras taip pat tikino, kad jam tokia VAATC konkurso eiga nepatinka: "Jeigu vertinčiau kaip žmogus, kaip pilietis, labai kažkaip negražiai atrodo. Bet kad tiksliau vertinti, reikėtų gauti visas detales. Logiška gal viskas, o gal ir ne? Iš pirmo žvilgsnio atrodo kiek nekaip."
STT lipa ant kulnų
Prieš metus VAATC lankėsi ir kratą atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai. Įmonės vadovas N.Žilius tapo vienu iš dviejų kaltinamųjų dėl galimo piktnaudžiavimo, neteisėto nuosavybės teisių įregistravimo, netinkamo pareigų atlikimo ir dokumentų klastojimo.
Šiuo metu ikiteisminis tyrimas tebevyksta, tačiau kada jis baigsis ir kada byla nukeliaus į teismą – neaišku. Kaip teigė STT darbuotojai, dar niekas nėra aišku, nes byla – didelės apimties.
Aiškinsis VPT
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pranešė tirsianti VAATC skelbtą atliekų rūšiavimo fabriko konkursą. Sprendimas priimtas po to, kai į VPT kreipėsi premjeras Algirdas Butkevičius ir iš konkurso pašalintos įmonės.
"Kol kas pasakyti, kada bus išvados, dar negaliu, nes ten bus nemažai medžiagos. Tikiuosi, kad per mėnesį pusantro bus išvada, bet viskas priklausys nuo konkurso apimties", – sakė VPT vadovas Žydrūnas Plytnikas.
Naujausi komentarai