Tarpukario Kauno kronikos Pereiti į pagrindinį turinį

Tarpukario Kauno kronikos

2008-09-20 09:00

Siekiamybė – žinios apie venerines ligas

Šią savaitę pristatome 1922–1927-ųjų miestiečių aktualijas. Netikslūs laikrodžiai, kanalizacija, venerinių ligų prevencija, vagystės, miesto augimas, – šios ir kitos naujienos spausdintos dienraščio skyrelyje "Kauno kronika". To meto spaudą pervertė įdomiausius nutikimus ir faktus gerbiamam skaitytojui atrinko istorikas Jonas Palys.

Ankstyvuoju nepriklausomos Lietuvos Respublikos laikotarpiu Kaune centralizuotos kanalizacijos nebuvo, o visus nešvarumus namų savininkai savarankiškai arklių traukiamais vežimais didelėmis statinėmis gabendavo išpilti į užmiestį. Iš pasipiktinusių gyventojų nusiskundimų matyti: tam darbui pasamdyti asenizatoriai ne visada nuvažiuodavo toliau nuo gyvenamųjų namų. Kalba netaisyta.

1923 IX 16

Baisiau neg prasikaltimas. Rugsėjo 14 dieną, 5 ½ valandos ryto, man einant iš Žaliojo Kalno į užsiėmimą ir nulipus akmeniniais laiptais žemyn, trenkė į burną ir nosį baisus dvokimas. Apsidairęs pamačiau pas tą šulinį, kuris Ožeškienės gatvėj ties Ugnagiasių ir Salamonų tabako fabriko namais, išpilta nakties bačkos, kurios ilga srovė nutekėjus ir dvokiančio skystimo dalies į šulinį subėgta.

Daug sykių esu matęs Ukmergės plentui nakties bačkų išpilta; prieš keletą dienų buvo netoli Komendantūros (ties Jaroslavo smukle) bačka išpilta. Nežinau, ar kas kreipė į tai domės; matyt kauniečiai prie "nakties parfumerijos" pripratę. Bet, kai į šulinį iš kurio keli šimtai žmonių vandenį semia maistui, nakties bačkų dvokiantis skystimas pilama tai, prieš tai visi Kauno piliečiai turėtų piestu stoti. Rygoj esu matęs nakties bačkų vežikas, to namo kiemininko, iš kurio veža, ir milicininko – lydimas. Miesto šeimininkai, ką norit – darykit, bet šį dalyką sutvarkykit!

1922 IX 19

Laikrodžių netvarka. Buvo laikraščiuose rašyta, kad Karo Muzėjaus laikrodis valdžiai tiek ir tiek dešimčių tūkstančių litų kainavęs, bet išlaidų nežiūrint, visas miestas džiaugėsi, kad bus teisingai laikas reguliuojamas. Dabar Kauno Muzėjaus laikrodį sekant darbininkai 10–15 minučių į dirbtuves ir fabrikus pasivėluoja, nes fabrikai tiek minutų anksčiau staugia, negu Karo Muziejaus laikrodis rodo ir muša, ir už pavėlavimą darbininkus darbdaviai nubaudžia. Kadangi darbininkai valdžios laikrodžiu negali pasikliauti ir darbdaviams pasiteisinti, tai noromis nenoromis valdžios laikrodį priversti laikyti neteisingu. Taigi, kad nedavus valdžios laikrodžio autoriteto žeminti, reikėtų kam tas priklauso, Karo muziejaus laikrodį pagal Kauno fabrikų staugimą statyti, arba fabrikus priversti Karo Muziejaus laikrodį sekti.

1923 IX 18

Dėl venerinių ligų demonstravimo. Kauno M.V-ba paskelbė, kad kine "Palas" bus demonstruojamos venerinės ligos keturias dienas vyrams ir dvi moterims. Šis taip naudingas mūsų visuomenėje darbas yra labai girtinas, tiktai nežinia kodėl M.V-ba rodys tiktai 4 dienas vyrams ir 2 moterims. Daug mūsų, ypač valdininkai, negalėjo pamatyti, nes šiomis dienomis buvo žydų šventės ir atėję pirktis bilietų jau rado bilietus išparduotus, net visi žydai nepateko. Juk rodos M.V-ba žino, kad Kaune esama per 100.000 gyventojų, ir kaip galėtų pamatyti per 6 dienas, jeigu esti tiktai vienas seansas kasdien, ir tai labai anksti, 3 ½ v.p.p. Jeigu visuomenė domis venerinėmis ligomis turėtų M.V-ba parodyti visiems, juk įėjimas tiktai 50c. Ir daugumai prieinamas, be to, suteikiama gydytojo specialisto išaiškinimai.

1924 IX 15

Vagių sezonas. Baigiantis laukų darbams ir prasidėjus ilgesnėms naktims, drąsiai pradėjo veikti laisvos praktikos "specialistai". Tie "specialistai" jau daug svetimų arklių nežinia kur nujojo. Be to, jie pradėjo žmonių kišenes "valyti", ypač keleiviams tose vietose, kur didesnė publikos kamšatis, susigrūdimas. Būkite atsargesni, kam reikia.

1927 IX 16

Kaunas auga. Paskutiniu laiku, ypač šiais metais smarkiai pradėjo plėstis telefono abonentų skaičius. Artimiausiu laiku numatoma ikišiolinis skaičius dar 1050 naujais abonentais – praplėsti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų