Per gaisrą Šilainiuose žuvęs vaikinas augo vienuolikos žmonių šeimoje, kuri gyveno dviejuose apleisto bendrabučio kambariuose. Aiškėja, kad jaunuolis troško išsiveržti iš tos aplinkos, todėl pasirinko draugų nuomotą butą. Bet čia jo laukė tragedija.
Vilkėjo juodais drabužiais
Vilijampolėje esančios Stasio Lozoraičio vidurinės mokyklos 11a klasės mokiniai vakar į mokyklą susirinko vilkėdami juodais drabužiais. Taip jie gedėjo buvusio bendraklasio Mindaugo Skruodžio. Aštuoniolikmetis vaikinas prieš porą mėnesių nusprendė palikti mokyklą ir pradėti savarankišką gyvenimą.
Deja, savarankiško gyvenimo atkarpa buvo labai trumpa ir tragiška: M.Skruodis žuvo Šilainių daugiabutyje kilusio gaisro liepsnose. Jo kūnas rastas vonioje: greičiausiai M. Skruodis čia buvo įbėgęs tikėdamasis vandeniu užgesinti užsiliepsnojusius drabužius.
„Kalbėjau su jo mama. Moteris jaučia kankinančią nuoskaudą, kad visi išgyveno, tik vienas Mindaugas žuvo“, – „Kauno dienai“ pasakojo Šv.Kazimiero vidurinės mokyklos direktorė Palmyra Talijūnienė. Paprašyta apibūdinti M.Skruodį, direktorė sakė: „Tai buvo jaunuolis, bandantis atrasti save.“
Norėjo nuomotis butą
Šv.Kazimiero vidurinę mokyklą M.Skruodis lankė tik kelis mėnesius – nuo rugsėjo vidurio iki praėjusio vasario pabaigos. Iki tol jis mokėsi S.Lozoraičio vidurinėje mokykloje.
„Kai sužinojau, kad jis planuoja gyventi savarankiškai, paklausiau: kaip tu, vaiki, versiesi? Jis sakė, kad su broliu, kuris turi darbą, nuomosis butą, sakė, kad jam įgriso gyventi tame bardake – taip jis vadino du bendrabučio kambarius, kuriuose gyveno jo šeima“, – sakė S.Lozoraičio vidurinės mokyklos direktorė Klavdija Kovalenkina.
M.Skruodžio brolis Robertas nepatvirtino, kad jie kartu nuomojosi butą.
„Dabar nieko nenorėčiau komentuoti, nes gedžiu savo brolio. Ta nelaimė įvyko bute, kurį nuomojo Mindaugo draugas“, – „Kauno dienai“ tepasakė Robertas.
Bendrabutis apleistas
Vilijampolėje, Lampėdžių gatvėje esantis bendrabutis, kuriame gyveno Mindaugo broliai, seserys, mama ir jos sugyventinis, labai apleistas, apšnerkštas pastatas, garsėjantis kaip nerami, probleminių šeimų apgyvendinta vieta.
Šalia bendrabučio laiptinės sutikta šešiolikmetė Mindaugo sesuo S. pasakojo, kad brolį paskutinį kartą matė prieš tris dienas. Ji teigė nežinanti, kodėl Mindaugas nusprendė palikti nejaukius namus.
Kai buto duris pravėrė mamos sugyventiniu prisistatęs Aurelijus, šešiolikmetė įžūliai paliepė: „Greitai lįsk atgal, tavęs čia nereikia.“
Bent jau dvigubai už merginą vyresnis Aurelijus be ginčų pakluso, prieš tai žurnalistui paaiškinęs, kad dabar su šeima tvarko dokumentus, kurie reikalingi rengiant Mindaugo laidotuves.
Neturėjo sąlygų mokytis
„Kauno dienos“ kalbintos S.Lozoraičio vidurinės mokyklos pedagogės pabrėžė, kad M.Skruodį buvo galima priskirti prie gabių, tačiau sąlygų mokytis namuose neturinčių moksleivių.
„Trejus metus buvau jo auklėtoja ir, patikėkit, sakau negražbyliaudama, nieko bloga apie jį negaliu pasakyti. Vien tik gera – imlus, iškalbus, puikiu loginiu mąstymu pasižymintis vaikinas. Jį žlugdė tai, kad buvo priverstas gyventi baisiomis sąlygomis – didžiulė šeima dviejuose bendrabučio kambariuose. Motina visiškai nesirūpino, kad vaikams būtų sudarytos bet minimalios sąlygos mokytis“, – sakė 11a klasės auklėtoja Virginija Venckūnienė.
Pasak direktorės K.Kovalenkinos, M.Skruodis dažnai praleisdavo pamokas arba ateidavo gerokai pavėlavęs.
„Jis aiškino, kad mama laiku nepažadina. Tai, manau, buvo teisybė. Mama gyveno savo gyvenimą, vaikai – savo“, – pastebėjo pedagogė.
Svajonė – butas
Atrodo, kad apleistos šeimos vaikai nuolat svajojo apie normalų būstą. Apie jį yra kalbėjęs ir S.Lozoraičio mokykloje mokęsis vyriausiasis M.Skruodžio brolis Egidijus.
„Egidijus iš mūsų mokyklos išėjo po vienuoliktos klasės. Sakė, jog užsidirbs pinigų, išsinuomos butą ir pasiims drauge gyventi Mindaugą“, – apie brolio planus pasakojo S. Lozoraičio mokyklos direktorė.
Pedagogės pabrėžė, kad, nors ir būdamas iš skurdžios šeimos, Mindaugas rengėsi labai tvarkingai.
Nuolat kėlė triukšmą
Devynaukščio, kuriame sekmadienio naktį kilo gaisras, gyventojai „Kauno dienai“ pasakojo, kad bute apsilankydavę ir čia gyvenę vaikinai, bendraudami su aplinkiniais, elgdavosi gana kultūringai, tačiau vakarais butas virsdavo triukšmo šaltiniu.
„Jie labai mandagūs, labai moka šnekėti. Tą naktį prieš nelaimę užėjau į tą butą ir paprašiau: vaikinai, elkitės tyliau, visas namas negali užmigti. Jie mane vadino ponia ir atsiprašinėjo. Tačiau triukšmas nenutilo. Netrukus kažkas iškvietė policiją. Girdėjome, kad ir su policija jie labai gražiai šnekėjo. O maždaug po pusvalandžio įvyko nelaimė“, – „Kauno diena“ pasakojo šalia sudegusio buto gyvenanti Elena Jungaitienė.
Apie tragiškos nakties įvykius moteris pasakojo verkdama: „Kai pradariau koridoriaus duris, pamačiau vien dūmus ir liepsnas. Pažadinau neįgalų vyrą. Kažką užsimečiau ant galvos ir pusnuogiai išlėkėme į laiptinę. Vyras nugriuvo, apdegė, dabar jis ligoninėje. Mūsų bute – smarvė, sienos aprūkusios, nežinau, kaip reikės toliau gyventi“, – vakar guodėsi E.Jungaitienė.
Nelaimė brendo seniai
Sudegusio buto kaimynystėje gyvenančio Mečislovo teigimu, nelaimė šiame name brendo seniai.
„Čia nuolat buvo triukšmas. Ir niekas nieko negalėjo padaryti. Pasakykite man, ar dabartinė policija gali ką nors padaryti? Nieko negali. Moteris prašė atvažiuoti, bet, kiek žinau, atvažiavo tik po trečio ar ketvirto kvietimo“, – teigė Mečislovas, neslepiantis nusivylimo teisėsaugos pajėgumu užtikrinti gyventojų saugumą.
Šilainių policijos nuovados viršininkė Audronė Sutkaitienė pabrėžė, jog situacijos nedramatizuoja.
„Kiekvienas gyventojų kreipimasis yra užregistruojamas, tas kreipimasis paskiriamas tyrėjui, ir į kiekvieną kreipimąsi atsiunčiami atsakymai raštu. Puiku, kad žmonės skambino. Ir jei skambino, tai jie tikrai gavo atsakymus“, – dėstė vadovė. Tačiau ji nepaaiškino, kokiu būdu raštiški atsakymai gali užtikrinti gyventojų saugumą.
Jos nuomone, butas, kuris tapo nelaimės priežastimi, iš kitų butų Šilainiuose niekuo neišsiskiria.
Laimė, kad nebuvo dujų
Didžiulį emocinį sukrėtimą patyrę namo gyventojai vakar bandė skaičiuoti dėl gaisro patirtą materialinę žalą.
„Netrukus turėtų atvykti draudimo bendrovės atstovai ir įvertinti mano butui padarytus nuostolius. Mano skaičiavimais, nuostoliai siekia apie tris tūkstančius litų“, – sakė nelaimės sukrėsto namo gyventojas Egidijus.
Pirmadienį iki pietų dauguma gyventojų jau turėjo elektrą. Kalbinti žmonės džiaugėsi, kad į namą nėra atvesta dujų, kurios galėjo pastatą susprogdinti į šipulius.
„Baigiame taisyti elektros įrangą. Tuojau žmonės galės naudotis elektros viryklėmis, meistrai pradės tvarkyti liftus“, – sakė laiptinėje besidarbuojantis „Namų priežiūros centro“ elektrikas Paulius Štaras.
Ugniagesiai nerimauja
Gaisras atskleidė priešgaisrinės apsaugos trūkumus daugiabučių kvartaluose.
Daugiaaukščių balkonuose esantys liukai dažnai yra užkrauti įvairiais baldais, nors jie turėtų būti lengvai prieinami.
Ugniagesiai nuogąstauja, kad neturi galimybės patikrinti, kokia yra liukų būklė.
„Liukų būklę turi kontroliuoti gyventojų bendrijos. Tai gyventojų sąmoningumo reikalas. Butai yra privati nuosavybė, todėl ugniagesiams juos patikrinti labai sunku. Bendrijoms mes nuolat primename, kad būtina tikrinti namo priešgaisrinės apsaugos būklę“, – pabrėžė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas Artūras Šalvaitis. Jis teigė, kad daugiabučių kiemuose automobiliai turi būti statomi taip, kad neužtvertų įvažiavimo kelio ugniagesių automobiliams.
Sulaikė du įtariamuosius
Pirmadienį po pietų Kauno vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sulaikė antrą įtariamąjį dėl gaisro Baltų prospekte. Pareigūnų duomenimis, aštuoniolikmetis L.B. neteistas, policijai nežinomas.
Pirmasis įtariamasis septyniolikmetis P.S. buvo sulaikytas dar sekmadienio vakarą, tačiau netrukus iš policijos jis buvo nuvežtas į Kauno klinikas. Vakar prie palatos jį saugojo pareigūnai.
Kitų įtariamųjų paieška tęsiama. Pareigūnai neatskleidžia, kiek jų yra ir ar žinomos jų pavardės. Neabejojama, kad tragedija pasibaigusiame incidente dalyvavo daugiau asmenų.
Naujausi komentarai