Šiandien Vilniaus miesto taryba turėtų patvirtinti Kalvarijų turgaus nuomos sąlygas. Tarybos išvakarėse savivaldybė leido Europos aikštėje prekiauti Lietuvos ūkininkams, pritariantiems turgaus nuomai.
Ūkininkams vietos nėra?
Pagal Vilniaus savivaldybės išduotą leidimą antradienį Europos aikštėje leista prekiauti neribotam Žemės ūkio rūmų globojamų ūkininkų skaičiui. Paskirtas prekybos laikas – nuo 10 iki 14 val.
Apie vidurdienį arčiau gatvės autobusiukus-prekystalius buvo pastatę apie dešimt šalies ūkininkų, siūlančių tik lietuvišką, natūraliai išaugintą ar pagal tradicinę receptūrą pagamintą produkciją: uogas, mėsos gaminius, kepinius. Lietuvišką kokybę žymi obuolio ženklas.
Dauguma šių ūkininkų savo produktus siūlo ekologiškuose turgeliuose Tymo kvartale, prie prekybos centrų, sekmadieniais – Gedimino ar Savanorių prospektuose, tačiau niekada – Kalvarijų turguje.
"Kažkada prekiavau ir Kalvarijų turguje, tačiau ten ūkininkams nėra vietos. Jos visos išpirktos. Jeigu ne kasdien atvažiuoji prekiauti – labai sudėtinga. Arba tave nugrūda į pašalę, arba visai turi išvažiuoti. Gal ir gerai būtų ten prekiauti – žmonių srautas didelis, tačiau nėra vietos ūkininkų produktams, kad jie būtų atskirti nuo perpardavinėtojų. Aš pritariu savivaldybės idėjai turgų išnuomoti ir sutvarkyti. Tada tikrai eičiau ten prekiauti", – tikino ūkininkė Genutė iš Ukmergės.
"Dabar visi turguje tikina prekiaujantys lietuviška produkcija, nors ne visada tai – tiesa. Pavyzdžiui, ateinu prie senutės ir klausiu, iš kur produktai, o ji – iš Pagirių šiltnamio. Sakau, kad tokio jau dešimt metų nėra. Ai, sako, tada bus iš Kėdainių. O iš tikrųjų jos siūlomi produktai yra lenkiški", – pavyzdį mestelėjo Vilniaus mero patarėjas privatizacijai Kęstutis Binkauskas.
Nuoma ketvirtį amžiaus
Vilniaus miesto taryba šiandien greičiausiai pritars siūlymui Kalvarijų turgų privačiai bendrovei konkurso būdu išnuomoti 25 metams. Konkurso laimėtojas kasmet privalėtų savivaldybei už turgaus nuomą mokėti po 1 mln. litų. Taip pat jis įsipareigotų savomis lėšomis per ketverius metus, nenutraukdamas turgaus veiklos, turgavietę renovuoti. Skaičiuojama, kad darbai atsieitų apie 25 mln. litų ir daugiau.
Po renovacijos vieta būtų išplėsta dvigubai. Senieji paviljonai būtų renovuoti, atsirastų naujų dengtų prekybos plotų. Dalį turgavietės ketinama palikti po atviru dangumi. Vadinasi, turguje sutilptų ne tik dabartiniai prekiautojai, bet atsirastų vietos ir naujiems. Be to, pasak Vilniaus mero patarėjo privatizacijos klausimams, didesnėje turgavietėje prekiautojams nukristų vietos nuomos kainos.
Svarstant komitetuose nuomos sąlygos papildytos punktais, kad turguje būtinai turėtų atsirasti ir nemokama automobilių aikštelė lankytojams, o turgaus prekybos vietos suskirstytos į kategorijas. Taip atsirastų atskiras plotas drabužių prekiautojams, lietuvišką produkciją siūlantiems ūkininkams, maisto produktų perpardavinėtojams ir kitiems.
Kodėl priešinasi nuomai?
Turgaus nuomai pritaria apie 80 proc. savivaldybės apklaustų potencialių turgaus lankytojų. Iš viso apklausoje dalyvavo apie 500 žmonių.
Vis dėlto dalis Kalvarijų turgaus prekiautojų baiminasi nuomos, nes mano, kad turgų ėmęs valdyti privatus investuotojas padidins vietos nuomos kainas tiek, kad jos bus neįkandamos. Esą tradicinė Kalvarijų turgavietė pavirs dideliu moderniu prekybos centru, o joje dabar dirbantys prekiautojai bus priverti išeiti į gatvę.
Dauguma jų tikina, kad prekyba Kalvarijų turguje – vienintelis pragyvenimo šaltinis. Išvaryti iš turgaus žmonės būtų priversti badauti.
K.Binkausko nuomone, šie žmonės opozicinių partijų gąsdinami visai nepagrįstai. Esą privatus investuotojas, už milijonus atnaujinęs turgavietę, nebus suinteresuotas, kad ji stovėtų tuščia. Jo siekis – išlaikyti esamus prekiautojus ir pritraukti naujų. Be to, esą privačiuose pokalbiuose patys prekiautojai yra užsiminę norintys dirbti geresnėmis, saugesnėmis sąlygomis. Taigi jie iš principo pritaria turgaus renovacijai.
"Projektui daugiausia priešinasi tie, kurie dabar gali sukčiauti. Tie, kurie neteisėtai kontrolieriams moka mažesnę kainą už prekyvietės nuomą, tie, kurie vysto neteisėtus versliukus. Viso to, atėjus privačiam investuotojui, neliktų. Dar yra tokių, kurie visur ir visada mato tik vagis ir priešinasi bet kokiems pokyčiams. Kiti suerzinti ir suklaidinti: kalbama apie nuomą, jie priešinasi privatizacijai, bet kai juos neva palaikantis tarybos narys viešai mesteli, kad turgų privatizuoti reikia, tokias jo kalbas prekiautojai palydi plojimais", – sakė K.Binkauskas.
Naujausi komentarai