Ar Kaunas atsigręžęs į upes? Į šį nenaują klausimą nutarėme paieškoti atsakymo naujai - pažvelgdami į miestą iš Nemuno pusės.
Gamyklos skendi žalumoje
Ties Kauno hidroelektrine Petrašiūnuose sėdome į baidarę ir pradėjome kelionę.
Už kelių šimtų metrų didele srove žemyn šniokšdamas nuo užtvankos krito vandens krioklys, tačiau su romantiškais garsais nederėjo pirmieji mūsų pamatyti vaizdai.
Aplinkui iš vandens kyšojo geležiniai ir betoniniai blokai, matėsi iš gamyklų nutiesti vamzdžiai. Buvo aišku - esame pramoniniame rajone. Tačiau pradėjus irtis industrinio miesto vaizdai nebeatrodė tokie atstumiantys.
Stūksantys Petrašiūnų gamyklų kaminai ėmė atrodyti tarsi didžiuliai laivai, skendintys medžių lapų žalumoje, o iš upės kyšančios, prieš kelis dešimtmečius nuskendusios baržos stogas žygio pradžiai pridėjo paslaptingumo.
Pasijutome lyg užmiestyje
Industriniai Nemuno vaizdai netrukus baigėsi. Juos pakeitė abipus upės vešinti laukinė augalija, ant kranto patogiai įsitaisę žvejai bei besimaudantys miestiečiai. Būriais po 10 - 30 paukščių upėje plaukiojo gulbės. Aikčioti iš grožio vertė vaizdas, kai būrys gulbių, pabaidytas žmonių, plakdamas sparnais į vandenį, pakildavo į orą ir vėl grakščiai nusileisdavo už kelių šimtų metrų. Galiausiai gatvių triukšmas, sklidęs iš miesto, liko tolumoje. Apėmė jausmas, kad esame ne mieste.
Iš už medžių sušmėžavę mediniai Panemunės pastatai labiau priminė ramią kaimišką vietovę, tačiau vaizdas nebuvo nuviliantis. Atvirkščiai, buvo džiugu, kad iš upės pusės stebime savitą, nematytą Kauno panoramą.
Tiltai tarsi vartai
Niūresni vaizdai atsivėrė Šančiuose. Čia Nemunas įspraustas į krantines, o šalia upės vėrėsi vargingai atrodančių bendrabučių ir garažų panoramos. Kad artėjame prie miesto centras, išdavė stiprėjantis miesto gaudesys.
Žaliasis ir M.K.Čiurlionio tiltai, išsirikiavę vienas šalia kito, žiūrint iš apačios atrodė lyg milžiniški vartai, laukiantys keleivių, kuriuos galėtų įleisti į miesto centrą ir besileidžiančios saulės šviesoje romantiškai šviečiantį senamiestį.
Tolumoje esančio senamiesčio vaizdų nenustelbė nei nuo triukšmo dūzgiantis Karaliaus Mindaugo prospektas, nei sandėlius primenantis „Akropolio" garažas, nei kairėje pusėje likę „Kauno grūdų" pastatai. Upeiviškos nuotaikos pridėjo krovininiame uoste stovinčių keleivinių laivų kontūrai, o nuo prieplaukos į vandenį šokinėję vaikai ir senamiestyje ant betotinės krantinės vakarą leidęs jaunimas tarsi patvirtino, kad upės miestiečiams reikia.
Gintaras Balčytis, architektas
Kauniečiai kol kas neįsivaizduoja, kaip miestas atrodo iš upės, nors kažkada vandens transportas Kaune buvo plačiai paplitęs. Jeigu atsirastų visiškai kita architektūra šalia upių, tai Kaunas įgautų kitokį - geresnį įvaizdį. Vandens tramvajus ar panaši transporto priemonė miestui suteiktų žavesio. Negerai, kad Kauno centras iš vandens atrodo, kaip kaimo vietovė.
Sigitas Sidaravičius, Kauno turizmo informacijos centro vadovas
Naują kelionės Nemunu maršrutą pasiūlė baidarėmis žygius rengiantys kauniečiai. Toks poilsis patogus žmonėms po darbo. Tikimės, kad šios keletą valandų trunkančios kelionės baidarėmis Nemunu bus populiari pramoga, nes daugelis kauniečių savo miesto nėra matę iš upės pusės. 15 kilometrų ilgio trasa yra nesudėtinga, tinka ir šeimoms su vaikais. Iki plaukiant baidare šiuo maršrutu niekada nemaniau, kad Nemune yra tiek paukščių, o Kaunas žiūrint iš upės toks žalias. Be to, ir technikos objektai - senieji fabrikai bei tiltai - atrodo įspūdingai.
Arčiau centro - triukšmas
Niūresni vaizdai atsivėrė Šančiuose. Čia Nemunas įspraustas į krantines, o šalia upės vėrėsi vargingai atrodančių bendrabučių ir garažų panoramos. Kad artėjame prie miesto centro, išdavė stiprėjantis miesto gaudesys.
Žaliasis ir M.K.Čiurlionio tiltai, išsirikiavę vienas šalia kito, žiūrint iš apačios atrodė lyg milžiniški vartai, laukiantys keleivių, kuriuos galėtų įleisti į miesto centrą ir besileidžiančios saulės šviesoje romantiškai šviečiantį Senamiestį.
Tolumoje esančio Senamiesčio vaizdų nenustelbė nei nuo triukšmo dūzgiantis Karaliaus Mindaugo prospektas, nei sandėlius primenantis „Akropolio" garažas, nei kairėje pusėje likę „Kauno grūdų" pastatai. Upeiviškos nuotaikos pridėjo krovininiame uoste stovinčių keleivinių laivų kontūrai, o nuo prieplaukos į vandenį šokinėję vaikai ir Senamiestyje ant betoninės krantinės vakarą leidęs jaunimas tarsi patvirtino, kad upės miestiečiams reikia.
Naujausi komentarai