Pereiti į pagrindinį turinį

Užsirūstino dėl tualeto

2012-12-05 23:59
Užsirūstino dėl tualeto
Užsirūstino dėl tualeto / Margaritos Vorobjovaitės nuotr.

Prie itin judrių Kalvarijų, Žalgirio ir Verkių gatvių sankryžos prieš keletą metų sutvarkytas kunigo Broniaus Laurinavičiaus skveras vėl kelia visuomenininkų pasipiktinimą. Šįkart – dėl jame įrengto viešojo tualeto.

Pasirašė žinomi žmonės

22 aktyvistai, tarp kurių yra rašytojas Jonas Mikelinskas, skulptorius Vladas Vildžiūnas, žurnalistė Liudvika Pociūnienė, sesuo Nijolė Sadūnaitė, aktorius Audrius Nakas, profesorius Donatas Katkus, poetas Marcelijus Martinaitis, kompozitorius Bronius Kutavičius, rašytoja Vanda Juknaitė, pasipiktino nauju viešuoju tualetu B.Laurinavičiaus skvere.

Savo pasipiktinimą jie išreiškė viešai išplatintame laiške, kuris skirtas premjerui, Seimo pirmininkui ir Vilniaus miesto merui.

"Prieš 30 metų Vilniuje pastumtas po sunkvežimio ratais žuvo vienas žymiausių okupuotos Lietuvos disidentų, Lietuvos Helsinkio grupės narys kun. Bronius Laurinavičius (1913–1981 m.), – rašoma laiške. – Sovietų laikais jis buvo vienas drąsiausių kovotojų už žodžio ir tikėjimo laisvę, vienas aktyviausių Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos bendradarbių, nuolat persekiotas KGB. 2000 m. kunigas B.Laurinavičius įrašytas į Katalikų bažnyčios kankinių sąrašą. Po mirties Lietuvos prezidentas jį apdovanojo Vyčio kryžiaus II laipsnio ordinu už narsą, ištvermę ir pasiaukojimą kovojant dėl tautos laisvės."

Atkūrus Nepriklausomybę, kun. B.Laurinavičiaus atminimas buvo pagerbtas jo vardu pavadinant žūties vietą – skverą Vilniaus Kalvarijų, Žalgirio ir Verkių gatvių sankryžoje.

Visuomenininkai džiaugiasi, kad skveras buvo sutvarkytas, pastatytas koplytstulpis, šalia esanti transporto stotelė pavadinta kunigo B.Laurinavičiaus vardu. Tačiau laiško autoriai apgailestauja, kad po metų pavadinime kunigo titulo nebeliko.

2010 m. koplytstulpio vietoje atidengta ir pašventinta skulptoriaus prof. Antano Kmieliausko skulptūra "Jėzus, nešantis kryžių".

Įrengtas stotelėje

"Šiandien aikštėje priešais šį paminklą Vilniaus savivaldybė pastatė viešąjį tualetą (7 metrai nuo paminklo). Tokiu veiksmu tyčiojamasi ne tik iš iškilaus Lietuvos sūnaus, kankinio, žuvusio už jos laisvę, atminimo, bet ir iš idėjos, už kurią jis atidavė savo gyvybę. Todėl mes, žemiau pasirašiusieji, reiškiame protestą ir reikalaujame, kad savivaldybė nedelsdama surastų tualetui kitą, tinkamesnę, vietą", – rašo laiško autoriai.

Dienraščio žurnalistams teko pasidairyti, kol rado tualetą visuomenininkų minimame skvere. Pirmiau buvo pastebėta sena ir nebenaudojama išvietė gatvių sankryžos pakraštyje.

Tik vėliau pastebėta, kad minimas tualetas integruotas į viešojo transporto stotelę. Įėjimas į jį – iš skvero pusės. Norintiems juo pasinaudoti reikia įmesti 1 litą į duryse esantį automatą.

Planų perkelti nėra

Vilniaus miesto savivaldybės atstovų pasiteiravus, kaip ketinama reaguoti į visuomenininkų reikalavimą, buvo paaiškinta, kad tualeto perkelti į kitą vietą neplanuojama.

"Šioje vietoje gausu viešojo transporto keleivių, nes kursuoja vieni populiariausių viešojo transporto maršrutų autobusai (4, 5, 9, 10 ) ir troleibusai (5, 6, 10, 11), o viešojo tualeto niekur greta nėra. Dėl to viešąjį tualetą nuspręsta integruoti į viešojo transporto stotelę. Stotelės su integruotu tualetu dizainas, pasirinktos jo spalvos tikrai neidentifikuoja, kad tai – standartinis viešasis tualetas", – aiškino Vilniaus miesto savivaldybės Viešojo transporto poskyrio vedėja Rima Pečkienė.

Žodis "kunigas" iš stotelės pavadinimo, kuris dar prieš trejus metus buvo "Žalgirio", išimtas miesto tarybos sprendimu.

"Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintas B.Laurinavičiaus skvero pavadinimas. Dėl to stotelei pavadinti pasirinktas užrašas "Broniaus Laurinavičiaus skveras", o tai, kad B.Laurinavičius yra kunigas, liudija skvere esantis paminklinis akmuo", – teigė R.Pečkienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų