Karmėlavos gyventojų ir šalia esančio Kauno oro uosto bei muitinės sandėlių kaimynystė - tarsi nuolatinė nežinia.
Sunkiausia - gaudyti gandus
Daugelis karmėlaviškių iki šiol nežino, ar bus tiesiamas Karmėlavos aplinkkelis ir kurioje vietoje. Apie tai juos pasiekia tik gandai, todėl šalia oro uosto gyvenantys žmonės baiminasi, jog gali netekti ne tik jiems priklausančių žemių, bet ir namų valdų ar pačių namų.
Šalia oro uosto tvoros sutiktas šieną tvarkęs Anatolijus Bareiša pasakojo turintis čia tris hektarus žemės, kurią naudoja savo reikmėms.
Tai, kad čia pat - besiplečiantis Kauno oro uostas, Karmėlavos gyventojui netrukdo: sovietmečiu gaudę naikintuvai buvo mažiau pakenčiami nei dabartiniai keleiviniai orlaiviai.
Vyras pasakojo žemę prie oro uosto būtų mielai pardavęs, nes ją sunku išlaikyti, o Vilniuje gyvenantiems vaikams ji nereikalinga. Tačiau ketinimus parduoti sklypą sutrukdė planuojamas aplinkkelis.„Reaktyviniai rusų lėktuvai keldavo daugiau triukšmo. Be to, teko dirbti oro uoste, todėl prie lėktuvų garso esu pripratęs. Tačiau daug gyventojų nepatenkinti oro uostu, ypač tie, kuriems aktualus aplinkkelio tiesimas - juk kelias eis per gyventojų kiemus.
Tačiau projektai nuolat kito, todėl jau nebežinau, kas bus daroma ir kada. Norėjome žemę parduoti, nes mūsų šeima nebepajėgia jos išdirbti. Pritrūko savaitės žemei parduoti - jau turėjome ir pirkėją, ir pas notarą buvome patvirtinę sutartį, tačiau žemę parduoti valstybė uždraudė, kol nebus suderintas aplinkkelio projektas", - guodėsi A.Bareiša.
Įkurtuvėms - per senas
Kazimieras, gyvenantis Rožių gatvėje, sakė girdėjęs, kad jo namas stovi planuojamo tiesti aplinkkelio vietoje. Jei gandai pasirodys besą pagrįsti, vyras atsidurs aklavietėje. „Prieš vėją nepapūsi. Gal valstybė ir kompensuos, bet aš juk nebe to amžiaus, kad kelčiausi iš vienos vietos į kitą", - kalbėjo Kazimieras.
Pesimizmu dėl savo ateities trykšta ne visi Karmėlavos gyventojai. Vienas tokių - prieš dvejus metus namo statybas pradėjęs Vasilijus Zavarzinas. Vyras pasakojo pradėjęs statyti namą rizikavo, nes jau buvo pavojus, kad Kauno oro uostas gali plėstis. Tačiau nė pagalvoti negalėjo apie tai, kad aplinkkelis bus tiesiamas beveik per jo kiemą.
Tuomet V.Zavarzinas su kaimynais ėmėsi žygių. Karmėlaviškiai pasiekė Vilnių ir savo problemas išdėstė susisiekimo ministrui.
„Namą pasistačiau prieš porą metų, o po metų kilo grėsmė, kad jį buldozeriais gali greitu laiku nuversti. Esu inžinierius, šią situaciją išaiškinau kaimynams, kad šalia jų daržų eis kelias. Susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius mus patikino, kad aplinkkelis bus tiesiamas arčiau oro uosto - toliau nuo mūsų namų", - savo žygius į ministeriją prisiminė V.Zavarzinas.
Vilkikai - nepageidaujami
Didžiausiais triukšmadariais karmėlaviškiai vadina ne oro uostą, bet vilkikus, traukiančius į šalia esančią muitinę. Labiausiai nuo automobilių kenčia Alyvų ir Pievų gatvių gyventojai, kurie yra priversti gyventi su šių automobilių skleidžiamu triukšmu ir teršiamu oru.
„Gyventi šalia muitinės sandėlių yra didelė tragedija. Vilkikai siaura Alyvų gatvele važiuoja visą dieną. Ne visi kreipia dėmesį į ženklus, vairuotojai dažnai nepaiso kitose gatvėse stovinčių ženklų, draudžiančių vilkikų eismą. Gyvenimas žiemą tampa visiškai nebepakenčiamas, nes gatvėje sutoję vilkikų vairuotojai, laukdami eilėje prie muitinės, neišjungia variklių. Aplinkinių namų gyventojai nuo triukšmo negali užmigti, labiausiai kenčia vaikai. Iki 2013 metų, kol nebus pastatytas aplinkkelis, niekas tikriausiai mums nepagelbės", - pasakojo Pievų gatvėje gyvenanti Gražina Paleckienė.
Nors prašalaičiui gali atrodyti, kad sunkiausia Karmėlavoje iškęsti lėktuvų ūžesį, vietos gyventojai prie kylančių ir besileidžiančių orlaivių taip pripratę, jog jų tvarkaraštis jiems atstoja laikrodžius.
Tuo teko įsitikinti ir „Kauno dienos" žurnalistams. Tik pamatęs į dangų kylantį „Boeingą" karmėlaviškis Lionginas Murauskas nedvejodamas išbėrė: „Dabar vidurdienis, lėktuvas išskrido į Londoną."
Dreba namas ir langai
Pradėjus Vilniaus oro uosto remontą, Kauno oro uoste neseniai pradėjo leistis lėktuvai, iki vidurnakčio nespėję nusileisti sostinėje. Tokie skrydžiai bus tęsiami iki rugsėjo, kol bus baigti remonto darbai. Tačiau jų karmėlaviškių ausys jau nebegirdi.
Kas kita - krovininiai lėktuvai, iš oro uosto kylantys ryte ir vakare. Tuomet drebančias namų sienas jaučia daugelis aplinkinių gyventojų. „Dreba ir namas, ir langai. Dėl to skundėmės atsakingiems pareigūnams, šie pažadėjo pagelbėti, tačiau padėtis nesikeičia iki šiol. Anksčiau krovininiai lėktuvai skraidydavo vakarais, bet dabar tai vyksta ir rytais", - piktinosi karmėlaviškė Natalija.
Naujausi komentarai