Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus apygardos teismo vadovė: korupcijos tyrimas supurtė visą teismų sistemą

Vilniaus apygardos teismo pirmininkė Loreta Braždienė sako, kad teisėjų korupcijos tyrimas supurtė visą teismų sistemą.

Andriaus Ufarto, Vyginto Skaraičio / Fotobanko nuotr.

Pasak jos, po pasirodžiusios informacijos apie aštuonis teisėjus apimantį tyrimą „iškilo labai rimtų klausimų“ apie teisėjo moralę.

Žinia sukrėtė

„Mūsų teismų bendruomenės prioritetas yra nepakantumas korupcijai ir teisėjo vardo žeminimui, todėl tokia informacija, kuri mus pasiekė iš žiniasklaidos, tikrai supurtė visą teismų sistemą“, – BNS trečiadienį sakė teismo vadovė.

„Teisingumui užtikrinti svarbu ne tik įstatymo raidė, bet ir teisėjo moralė ir šiandien mums iškilo labai rimtų klausimų. Žiūrėsime, stebėsime situaciją, tačiau bet kokiu atveju pagrindinis prioritetas išliks nepakantumas korupcijai“, – pridūrė ji.

ir kitų teismų vadovai trečiadienį pareiškė esantys sukrėsti po teisėsaugos pranešimų apie tyrimus dėl galimos korupcijos teismuose.

„Aš ir visas teismo kolektyvas esame sukrėsti šios žinios. Labai gaila, kad mūsų teismo teisėjo vardas minimas tokiame kontekste“, – išplatintame pranešime teigia Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė Jolanta Malijauskienė.

J. Malijauskienė tvirtino, kad jos teismo darbuotojai netoleruoja ir ateityje netoleruos jokių korupcijos apraiškų.

Teisėsauga atlieka kelis tyrimus dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje.

Skirtingomis korupcinėmis veiklomis įtariami trys Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas ir Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys.

Visi teisėjai yra nušalinti nuo pareigų, panaikinta jų neliečiamybė.

L. Braždienė teigė, kad Vilniaus apygardos teisme dirbantis H. Jaglinskis yra vienas labiausiai patyrusių civilinių bylų teisėjų, o įtartino teisėjo elgesio ji nepastebėjusi.

Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkė sakė, jog teisėjas A. Kaminskas šiuo metu nedirba ir detaliau situacijos nekomentavo.

Atliekant tyrimus taip pat sulaikyti penki advokatai – Drąsutis Zagreckas, Romualdas Mikliušas, Giedrė Cimbolienė, Aivaras Surblys ir Marius Navickas.

Įtariama, kad sutartų kyšių suma už palankius teismų sprendimus galėjo siekti 400 tūkst. eurų. Anot prokuratūros, konkretūs kyšiai svyravo nuo vieno tūkstančio iki 100 tūkst. eurų.

Pareigūnai taip pat sulaikė kai kuriuos asmenis, kurie buvo suinteresuoti bylų baigtimi, bei tarpinininkus korupcinėse schemose. Iš viso sulaikyti 26 asmenys.

Įtariama, kad kyšiai mokėti ir vadinamojoje Vijūnėlės dvaro byloje. Teisėsauga prašys Vyriausiosios rinkimų komisijos panaikinti perrinkimo siekiančio Druskininkų mero Ričardo Malinausko teisinę neliečiamybę.

Teisingumui užtikrinti svarbu ne tik įstatymo raidė, bet ir teisėjo moralė ir šiandien mums iškilo labai rimtų klausimų.

Teisėsauga trečiadienį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo stambaus masto kyšininkavimo, prekybos poveikiu, papirkimo ir piktnaudžiavimo teismų sistemoje.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė leido panaikinti aštuonių teisėjų neliečiamybę.

Prezidentė sakė, kad teisėsaugos tyrimas atskleidė korupcinį tinklą, kurio gijos driekėsi per teismus ir advokatūrą.

Šiuo metu įvairiose Lietuvos vietose vyksta suplanuoti procesiniai veiksmai, renkami tyrimui reikšmingi duomenys. Proceso veiksmuose dalyvauja daugiau nei šimtas Specialiųjų tyrimų tarnybos, kitų institucijų pareigūnų, prokurorų.

Advokatūra susirūpinusi

Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis sako, kad advokatūra yra susirūpinusi dėl pranešimų, jog prokuratūra tiria teismus ir advokatūrą apimantį korupcinį tinklą.

Minimi asmenys yra nekalti, kol nėra įrodoma priešingai. Manome, kad bylos rezultatas – tai ne skambus pranešimas apie tyrimo pradžią, o tik galutinis ir įsiteisėjęs teismo sprendimas.

Pasak jo, jei įtarimai pasitvirtins, tai stipriai supurtys visą teisinę sistemą.

„Esame susirūpinę, advokatūra stebi procesą, ji nėra tolerantiška, jeigu advokatas yra įvykdęs neteisėtus veiksmus. Tai tikrai supurtanti informacija, viešai pateikta dėl teisėjų. Jeigu įtarimai pasitvirtins, tai vienas iš didžiausių supurtymų teisinės sistemos“, – BNS sakė M. Kukaitis.

Vėliau išplatintame pranešime Lietuvos advokatūra pažymi, kad vadovaujasi „pamatiniu konstituciniu principu – nekaltumo prezumpcija, taikomu kiekvienam asmeniui“.

„Visi esame matę ne vieną garsiai prasidėjusį ikiteisminį tyrimą, kuris vėliau buvo tyliai nutrauktas. Minimi asmenys yra nekalti, kol nėra įrodoma priešingai. Manome, kad bylos rezultatas – tai ne skambus pranešimas apie tyrimo pradžią, o tik galutinis ir įsiteisėjęs teismo sprendimas“, – sakoma Lietuvos advokatūros pranešime.

Jame taip pat pažymima, kad „bet kokie advokato neteisėti veiksmai yra nesuderinami su advokato profesine veikla ir negali būti toleruojami“.

„Visai advokatų bendruomenei būtų skaudu, jei advokatas būtų taip šiurkščiai pamynęs esminius advokato veiklos ir etikos principus“, – sakoma Lietuvos advokatūros pranešime.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų