Pereiti į pagrindinį turinį

„Vilniaus energijai“ ir „Bionovus“ – kaltinimai draudžiamu susitarimu

2015-04-10 11:33
BNS inf.

Prancūzijos bendrovės „Dalkia“ valdoma šilumos gamintoja „Vilniaus energija“ ir su ja susijusi biokuro tiekėja „Bionovus“ įtariamos ribojusios konkurenciją biokuro tiekimo rinkoje.

A. Ufarto/BFL nuotr.

Prancūzijos bendrovės „Dalkia“ valdoma šilumos gamintoja „Vilniaus energija“ ir su ja susijusi biokuro tiekėja „Bionovus“ įtariamos ribojusios konkurenciją biokuro tiekimo rinkoje. Tokią preliminarią išvadą penktadienį paskelbė Konkurencijos taryba, baigusi dvejus metus trukusį šilumos ūkio ir kuro rinkos tyrimą.

Baigė tyrimą

Tarybos teigimu, pagal ilgalaikį „Bionovus“ ir „Vilniaus energijos“ susitarimą pastaroji įsipareigojo biokurą pirkti tik iš „Bionovus“ ir nepasinaudojo konkurencija bei galimybe šilumą tiekti galbūt pigiau.

„Abu ūkio subjektai užima reikšmingas rinkos dalis ir, Konkurencijos tarybos ekspertų vertinimu, turi didelę rinkos galią, todėl susitarimas galėjo turėti neigiamą poveikį konkurencijai ir vartotojams“, - rašoma tarybos pranešime spaudai.

Kovo pabaigoje skelbta, kad „Vilniaus energija“ kreipėsi į „Icor“ koncerno valdomą „Bionovus“, kad ši sumažintų kainą iki biokuro biržos vidutinės kainos. „Vilniaus energijos“ atstovas Nerijus Mikalajūnas tuomet BNS sakė, kad atsakymo laukiama per mėnesį, o jei kaina nebus sumažinta, įmonė nutrauks sutartį.

Energetikos ministerija kovą paskelbė, kad „Vilniaus energija“ iš „Bionovus“ biokurą pirko iki 50 proc. brangiau nei rinkoje. Dėl to ministerija nusprendė kreiptis į teisėsaugą.

„Vilniaus energija“ aprūpina šiluma apie 80 proc. Vilniaus pastatų, kuriuose gyvena apie 90 proc. miesto gyventojų. Tyrimą taryba savo iniciatyva pradėjo 2013 metų vasarį.

Galutinė tarybos išvada bus paskelbta po to, kai bendrovės pateiks pastabas. Jei pažeidimas bus nustatytas, „Vilniaus energijai“ ir „Bionovus“ grėstų bauda iki 10 proc. jų metinių pajamų.

Kainų komisijos vadovė Inga Žilienė anksčiau teigė, kad bendrovė už biokurą mokėdavo po 250 eurų, kai biržoje jis kainavo 168 eurus. Anot jos, jeigu „Vilniaus energija“ nepagrįs, kodėl pirko biokurą ne biržoje, o dvišaliais sandoriais, jai gali būti skirta iki 10 proc. pajamų dydžio bauda.

„Vilniaus energija“ 2013 metais gavo 221,5 mln. eurų pajamų, „Bionovus“ pajamos 2012 metais siekė 28,4 mln. eurų.

2012 metų rugsėjį prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą, įtarus „Vilniaus energijos“ vadovus leidus „Bionovus“ pelnytis iš biokuro pardavimų. Prokurorų teigimu, įtariama, kad „Vilniaus energija“, įsigydama kurą, paslaugas ir kitas prekes, sąnaudas įtraukė į šilumos kainą.

N.Mikalajūnas tuomet teigė, jog teisėsaugininkai savo veiksmais bando kriminalizuoti biokuro verslą, bei pastebėjo, kad biokuro kainą Lietuvoje nustato Kainų komisija.

Skaičiuojama, kad „Bionovus“ 2007–2011 metais vien iš pardavimų „Vilniaus energijai“ gavo daugiau nei 15,3 mln. eurų grynojo pelno.

Žada skųstis teismui

Prancūzijos bendrovės „Dalkia“ valdoma šilumos gamintoja „Vilniaus energija“ pareiškė, kad preliminari Konkurencijos tarybos išvada, jog įmonė galbūt sudarė draudžiamą susitarimą su biokuro tiekėja „Bionovus“, neatitinka realybės. Bendrovės teigimu, bauginant baudomis, siekiama perimti „Dalkia“ verslą Vilniuje.

„Preliminarios tarybos išvados visiškai prasilenkia su realybe. Biokuro pirkimus „Vilniaus energija“ vykdė, skelbdama viešus tarptautinius pirkimų konkursus, kuriuose galėjo dalyvauti visi rinkos dalyviai. Šie pirkimai yra analogiški pirkimams, kuriuos skelbia visos kitos Lietuvos šilumos tiekimo įmonės“, - BNS teigė „Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas.

Jo teigimu, jei taryba patvirtins tokią išvadą, įmonė jas skųs teismui.

„Tokie Konkurencijos tarybos veiksmai byloja ne apie siekį išsiaiškinti biokuro pirkimų aplinkybes, bet perimti Prancūzijos kompanijos „Dalkia“ verslą Vilniuje, bauginant milžiniškomis baudomis“, - kalbėjo N.Mikalajūnas.

Penktadienį preliminarią išvadą dėl dvejus metus trukusio šilumos ūkio ir kuro rinkos tyrimo pateikusi taryba įtaria, jog „Vilniaus energija“ ir „Bionovus“ ribojo konkurenciją biokuro rinkoje.

Tarybos teigimu, pagal ilgalaikį „Bionovus“ ir „Vilniaus energijos“ susitarimą pastaroji įsipareigojo biokurą pirkti tik iš „Bionovus“ ir nepasinaudojo konkurencija bei galimybe šilumą tiekti galbūt pigiau.

Kovo pabaigoje skelbta, kad „Vilniaus energija“ kreipėsi į „Icor“ koncerno valdomą „Bionovus“, kad ši sumažintų kainą iki biokuro biržos vidutinės kainos. „Vilniaus energijos“ atstovas tuomet BNS sakė, kad atsakymo laukiama per mėnesį, o jei kaina nebus sumažinta, įmonė nutrauks sutartį.

Energetikos ministerija kovą paskelbė, kad „Vilniaus energija“ iš „Bionovus“ biokurą pirko iki 50 proc. brangiau nei rinkoje. Dėl to ministerija nusprendė kreiptis į teisėsaugą.

„Vilniaus energija“ savo ruožtu tvirtina, kad į šilumos kainą įskaičiuota vidutinė Kainų komisijos nustatyta biokuro kaina, o neatitikimas tarp perkamo ir vidutinės biokuro kainos sąlygoja pačios bendrovės nuostolius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų