Vilniuje minimos trečiosios karo Ukrainoje metinės: reikia nepasiduoti baimei Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniuje minimos trečiosios karo Ukrainoje metinės: reikia nepasiduoti baimei

Tvyrant nežinomybei dėl taikos derybų baigties, Vilniuje, Lukiškių aikštėje, sekmadienį vyksta Ukrainos palaikymo akcija ir koncertas.

Trečiųjų Rusijos invazijos metinių išvakarėse taip pat baigsis lėšų rinkimo akcija „Radarom“, skirta surinkti lėšas dronams ir antidronams įsigyti. Jie bus perduoti Ukrainos kariams.

Į renginį susirinko keli tūkstančiai žmonių su Lietuvos ir Ukrainos vėliavomis.

„Drauge siekiame ukrainiečių pergalės“

Per LRT transliuojamoje antroje renginio dalyje į žiūrovus vaizdo įrašu kreipęsis prezidentas Gitanas Nausėda sakė besididžiuojantis Lietuva ir kiekvienu paremiančiu Ukrainą.

„Štai jau trejus metus mes esame kartu. Trejus ilgus metus, kurie buvo sunkūs mums, tačiau gerokai sunkesni Ukrainai. Drauge siekiame ukrainiečių pergalės. Kartais net pamirštame kiek daug jau padarėme, kiek lėšų suaukojome, kiek ginklų ir įrangos nupirkome, nugabenome“, – kalbėjo G. Nausėda.

Šalies vadovas pabrėžė, jog dabar – ne metas sustoti.

„Ukraina vis dar gyva, Ukraina atsilaiko ir toliau kovoja. Ir kuo garsiau skamba kalbos apie paliaubas, tuo daugiau jai reikia jėgų. Jėgų naujam proveržiui, pergalei, tvariai taikai. Tikiu, kad galime padėti Ukrainai, padėti sau, padėti Europai. Tad nupirkime Ukrainai dronų, sustabdykime kruviną Rusijos žvėrį. Šlovė Ukrainai“, – sakė G. Nausėda.

Solidarumo eisenos dalyviai, nešini Ukrainos vėliavomis ir pasipuošę šios šalies simbolika, nuo Katedros aikštės žygiavo iki Lukiškių aikštės, kurioje vyksta paramos koncertas.

Susirinkusieji rankose laikė ir plakatus su užrašais: „Šiandieną Ukrainą, rytoj Lietuva?“, „Nuo Ukrainos iki Palestinos – okupacija yra nusikaltimas“, „Trumpas = Putinas“. Minėjimo dalyviai taip pat buvo pasipuošę ir Lietuvos trispalvėmis, istorinėmis Baltarusijos vėliavomis.

Prieš prasidedant koncertui, uždegti atminimo laužai kare žuvusiems ukrainiečiams atminti, jie pagerbti tylos minute.

E Rauluševičiaus/ELTOS, P. Adamovič/BNS nuotr.

„Ar mums duotas bus šansas gyventi taikoj?“

Koncerte Lukiškių aikštėje dalyvavusi Lietuvių kalbos mokytoja Rasa Martinavičienė BNS teigė, jog ją į renginį atvedė sąmoningumas, supratimas apie „dabartinę situaciją, apie tai kas gali būti“.

„Turbūt daugiau mąstantys žmonės visi nerimauja, aš kiekvieną dieną vis pagalvoju, ar mums duota laiko bus, ar mums duotas bus šansas gyventi taikoj“, – kalbėjo moteris.

Tuo metu socialinių paslaugų srityje dirbanti Vida Vasiliauskienė išreiškė pasididžiavimą Ukrainos piliečiais.

„Pagarba ukrainiečiams už tai, kad jie, pakėlę galvas, ginklus, vėliavas, gina savo šalį“, – BNS sakė 47 metų moteris.

V. Vasiliauskienė teigė kariaujančią tautą palaikanti nuo pirmos karo dienos – jos suburtas senjorų būrelis kariams siunčia pačių numegztas kojines ir balaklavas, sakė prireikus esanti pasiryžusi ginti ir Lietuvą.

„Yra nerimo šiek tiek, bet ir veiksmo, esu užsirašiusi į komendantūras, reikės – tai stosim į kovą ir ginsim savo šalį“, – teigė ji.

Parodyti solidarumo su Ukraina į renginį atvykęs tekstų autorius 25-erių Lukas Tamašiūnas šią savaitę prasidėjusias taikos derybas tarp Rusijos ir JAV vadino išdavyste.

„Mano asmeniškai nuomone vertinant, tai yra savotiška išdavystė, jeigu jau taip labai drąsiai sakant. Bet iš tikrųjų jeigu tavo partneris gali taip šaltakraujiškai pastumti tave į šoną ir sakyti, kad mes susitarsim, jūs pasitraukit, tai mano akimis yra absoliuti išdavystė“, – BNS sakė jaunuolis.

Reikia labiau nukreipti mintis ir jėgas į tai, ką mes galime pakeisti ir padaryti.

V. Vasiliauskienė antrino sakydama, jog dėl šios situacijos „itin nemalonu“, tačiau ji nepraranda vilties.

„Labai nemalonu, labai nemalonu dėl ukrainiečių. Aš nežinau kaip jie jaučiasi, man atrodo išduoti ir nusivylę. Bet dar tikiuosi, kad kažkaip į gerą viskas pasisuks kaip turi būti“, – BNS tikino moteris.

Nepasiduoti baimei

„Šiandieną mes turime švęsti laisvę ir palaikyti Ukrainą. Mums reikia išlaikyti sveiką protą, nepasiduoti baimei, nes baimė mus sukausto. Reikia labiau nukreipti mintis ir jėgas į tai, ką mes galime pakeisti ir padaryti“, – Eltai teigė Agnė.

Minėjimuose dalyvaujantys gyventojai akcentavo, kad dalyvauti tokiuose renginiuose svarbu, siekiant Vakarų pasauliui pademonstruoti neblėstantį Lietuvos palaikymą prieš Rusijos agresiją kovojančiai šaliai.

„Svarbu palaikyti Ukrainą šiame Rusijos pradėtame kare. Todėl ir atvykome palaikyti, nes atrodo, kad to palaikymo, kažkaip, atrodo, pasaulyje mažėja“, – Eltai teigė Rytis, džiaugdamasis, kad lietuvių parama Ukrainai neblėsta.

„Todėl, kad savo širdimi pajaučiau, kad dabartinėje politinėje realybvėje reikia prisijungti prie žmonių ir išreikšti palaikymą Ukrainai“, – Eltai sakė Algirdas, taip pat pažymėdamas, kad pastebi Vakarų paramos Ukrainai mažėjimą.

Rijade susitikę JAV valstybės sekretorius Marco Rubio ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas sutarė paskirti grupes, kurios derėsis dėl karo Ukrainoje užbaigimo.

Nepaisant prasidėjusių derybų, JAV prezidentas Donaldas Trumpas užsipuolė Ukrainos vadovą Volodymyrą Zelenskį ir faktiškai apkaltino jį dėl Maskvos invazijos. Atsakydamas į šiuos komentarus, V. Zelenskis pareiškė, kad D. Trumpas gyvena „dezinformacijos erdvėje“.

„Mes galim tuo didžiuotis“

Studijoje taip pat kalbėjusio Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio teigimu, sunku patikėti, jog po trejų metų „žvėriško karo ir milžiniško pasiaukojimo Ukrainos tautos karių“ buvo atsidurta šioje situacijoje.

„Čia mes galim užsidėti rožinius akinius, bandyti kalbėti taip, kad kažką tai neįžeisti, neišgąsdinti, bet visa tai panašu, kad linksta link Ukrainos išdavimo. Labai blogai, kad mūsų pasaulis, politikai nesimoko iš istorijos, – sakė S. Skvernelis. – Kažkada tai keturios valstybės sprendė dėl penktosios Čekoslovakijos likimo, dabar yra dvi valstybės, kurios nusprendė išspręsti laisvos Ukrainos klausimą jiems nedalyvaujant.“

Anot jo, situacija yra prasta, tačiau Ukrainą vis dar palaiko daugybė žmonių, tarp jų ir lietuviai.

„Vaizdas labai blogas yra, bet aš manau, kad daugybė žmonių tiek Europoje, tiek pasaulyje yra ir širdimi su Ukraina ir savo darbais, veiksmais ir parama, ir Lietuva yra tarp jų. Mes galim tuo didžiuotis“, – teigė Seimo pirmininkas.

„Mes esame didi valstybė su savo žmonėmis, kurie puikiai žino kas bus, jeigu bus Ukraina išduota“, – pridūrė jis.

E Rauluševičiaus/ELTOS, P. Adamovič/BNS nuotr.

Katedros aikštėje vyko mitingas

Prieš solidarumo eiseną surengtame mitinge dalyvavusi naujoji Ukrainos ambasadorė Lietuvoje Olha Nikitchenko dėkojo Lietuvai už paramą ir palaikymą.

„Mes tikime tuo, ką darome kartu, ko siekiame. Mūsų veiksmai turi vieną pagrindinę prasmę, tai yra laisvė“, – akcentavo O. Nikitchenko.

Mitinge taip pat dalyvavo Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis, įvairių šalių ambasadoriai, Lietuvos politikai.

ELTA primena, kad šį savaitgalį Lietuvoje minimos trečiosios Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą metinės. Reiškiant solidarumą užpultai šaliai, Lietuvos miestuose vyksta įvairūs renginiai: rengiami performansai, koncertai, organizuojamos diskusijos.

Dalyje šalies miestų minėjimo renginiai prasidėjo jau penktadienį. Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene tądien apsilankė Ukrainos centre vykusioje tarptautinėje konferencijoje, Seime vyko Ukrainos saugumo temoms skirtas forumas, o Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejuje buvo atidaryta paroda „Nepalaužiamas kodas“.

Pirmadienį baigsis vasario 3 d. prasidėjusi trečioji paramos Ukrainai akcija „RADAROM!“. Du trečdaliai akcijos metu surinktų lėšų bus skirta Lietuvoje pagamintiems dronams ir antidronams, o likęs trečdalis – Ukrainoje pagamintai įrangai pirkti.

Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą 2022 m. vasario 24 d.