Pereiti į pagrindinį turinį

Iškilmingos laidotuvės baigėsi: sukilimo vadai palydėti į Rasų kapines

2019-11-22 14:24
BNS inf.

Vilniuje iškilmingai palaidoti 1863–1864 metų sukilimo vadai ir dalyviai – amžinojo poilsio sukilėliai penktadienį atgulė Rasų kapinių koplyčioje.

Po šventų mišių karstai su sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko bei dar 18 sukilėlių palaikais iš Vilniaus arkikatedros procesijoje atvežti į Rasų kapines.

Kovotojų atminimas Rasų kapinėse pagerbtas Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių šūvių salvėmis.

Sukilėlių palaikus iki palaidojimo vietos procesijoje lydėjo Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda bei Andrzejus Duda (Andžejus Duda), Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis), Baltarusijos vicepremjeras Igoris Petrišenka, Ukrainos vicepremjeras Europos ir Euroatlantinės integracijos klausimais Dmytro Kuleba, skirtingų Lietuvos konfesijų dvasininkai.

Palaikus lydėjo Lietuvos ir Lenkijos kariuomenių garbės sargyba, procesijoje taip pat dalyvavo gausus būrys šalių vėliavomis nešinų Lietuvos, Lietuvos, Baltarusijos gyventojų.

Prie renovuotoje Rasų kapinių koplyčioje palaidotų sukilimo vadų ir sukilėlių penktadienį – sekmadienį garbės sargyboje stovės Lietuvos skautijos, Lietuvos lenkų skautijos (harcerių) ir Lietuvos šaulių sąjungos atstovai. Savaitgalį koplyčia bus atvira lankymui nuo 9 iki 21 valandos. Vėliau karstai bus sudėti į koplyčios kraštuose esančias kriptas.

Prezidentas Gitanas Nausėda atsisveikinimo kalboje pabrėžė, kad bendra lietuvių, lenkų, baltarusių, ukrainiečių ir kitų su cariniu Rusijos režimu XIX amžiuje kovojusių tautų praeitis įkvepia siekti glaudžių santykių ir šiandien.

Pasak šalies vadovo, kaip ir XIX amžiuje, šūkis „Už mūsų ir jūsų laisvę“ šiandien išlieka aktualus, nes turi daug prasmių.

„Galime linkėti laisvės vieni kitiems, siaurai suprasdami „mus“ ir „jus“, kaip bendros valstybės tradiciją menančias ir gerbiančias šiuolaikines nacijas“, – kalbėjo Lietuvos prezidentas.

Anot Lenkijos prezidento A. Dudos, Vilniuje įamžinamas sukilimo kovotojų atminimas įprasmina Vidurio Europos tautų ir praeities, ir ateities bendrystę. Ji yra būtinas valstybių laisvės pamatas.

„Kaip ir sukilimo dalyviai prieš 150 metų buvo solidarumo žmonės, taip ir mes, šių laikų žmonės, norime veikti kartu solidariai“, – pabrėžė A. Duda.

Anot jo, penktadienį pagerbiami visi sukilimo kovotojai, taip pat ir visi žuvusieji kovojant už laisvę.

„Gerai žinome tą charakteringą paprotį, kurio laikytasi nuo baltojo iki raudonojo carizmo. Savo šalyse vis randam bevardžių mirties duobių su aukų, antisovietinės kovos partizanų, nužudytų raudonojo režimo, palaikais. Šiandien prisimename ir juos, lenkų nepalaužiamus karius, lietuvių miško brolius ir kitus. Nes visi jie, ir tie žuvę prieš 150 metų ir prieš 70 metų, mūsų tautoms yra laisvės didvyriai“, – kalbėjo kaimyninės šalies prezidentas.

Lietuvos ir Lenkijos sukilimas prieš Rusijos imperiją vyko 1863-1864 metais. Sukilimo vadams 1864 metais buvo įvykdyta mirties bausmė. Palaidojimai rasti 2017 metais tvarkant Gedimino kalno šlaitus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra