Šeši Vilniaus mero Artūro Zuoko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) kandidatai į Trakų rajono savivaldybės tarybą įtariami organizavę rinkėjų balsų pirkimą. Vilniaus apygardos prokuratūros prašymu Vyriausioji rinkimų komisija panaikino šių kandidatų teisinę neliečiamybę.
Atliktos kratos
Į teisėsaugos akiratį pateko į Trakų rajono savivaldybės tarybą jau išrinkti Inesa Kurpiuvienė ir Andrejus Prokofjevas bei į kandidatų sąrašą įrašyti Artūras Lebedis, Zofija Abeciūnienė, Michailas Černiavskis ir Vidmantas Gaidukas.
Jiems norima pateikti įtarimus ikiteisminiame tyrime dėl trukdymo pasinaudoti rinkimų teise. Kol nepaskelbti galutiniai rinkimų rezultatai, pagal įstatymą, visi kandidatai dar turi teisinį imunitetą.
Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Linas Kuprusevičius penktadienį per VRK posėdį sakė, kad šių politikų namuose, automobiliuose, kitur atliktos kratos, rasta „įvairios įdomios informacijos“. Tarp jos - išankstinio balsavimo kvitų, kad konkretus rinkėjus balsavo iš anksto, įvairių užrašų su sumomis, pavardėmis.
„Užfiksuoti telefoniniai pokalbiai, sms žinutės tarp šių išvardytų asmenų, kurios, mano, kaip prokuroro nuomone, leidžia įtarti, kad kalbama ir tariamasi apie balsų pirkimą“, - sakė prokuroras.
Anot jo, slapta įrašytuose pokalbiuose kandidatai tariasi dėl rinkėjų pavežimo balsuoti ir atsilyginimą už balsus.
„Iš duomenų galima daryti išvadą, kad asmeniui prabalsavus už atitinkamą kandidatą, jam buvo atsilyginama“, - sakė L.Kuprusevičius.
Kiek balsų galėjo būtų nupirkta, prokurorai bandys skaičiuoti, nes tai domina ir VRK.
„Bandome skaičiuoti, kiek buvo nupirkta balsų, nes ir VRK prašo mūsų to, bent preliminaraus skaičiaus. Pačių tarpininkų, kurie vežė rinkėjus į balsavimo vietas ir, tarkime, vykdė tą atsiskaitymą, yra apie dešimt. Kiek kiekvienas iš jų atvežė rinkėjų, galima daryti sau išvadas“, - žurnalistams sakė prokuroras.
Be to, pas tris kandidatus - A.Černiavskį, A.Lebedį ir Z.Abeciūnienę - aptikta, įtariama, nelegaliai laikomų ginklų, šaudmenų ir sprogmenų.
VRK penktadienį vienbalsiai panaikino minėtų šešių kandidatų imunitetą.
Lietuvos laisvės sąjungos sąrašo Trakuose lyderė I.Kurpiuvienė per VRK posėdį neigė savo kaltę. Ji pabrėžė, kad jos namuose jokių įtartimų daiktų nerasta ir nepaimta. Tai vėliau žurnalistams patvirtino ir prokuroras.
„Tikrai buvo šokas, kai atvažiavo daryti kratą“, - sakė į tarybą išrinkta politikė.
L.Kuprusevičius teigė, kad jo kontroliuojamas ikiteisminis tyrimas susijęs su tik viena partija - Lietuvos laisvės sąjunga (liberalais).
Per sekmadienį vykusius savivaldos rinkimus Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) gavo 10,53 proc. balsų ir laimėjo tris mandatus.
Tirs pažeidimų mastą
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį sudarė darbo grupę, kuri turės išnagrinėti pažeidimų mastą Trakuose per savivaldos rinkimus ir pasiūlyti sprendimą dėl rezultatų pripažinimo.
Siūlomo sprendimo projektas bus svarstomas sekmadienį, sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.
„Mes tam sudarėme darbo grupę, kuri turi įvertinti visą mūsų sukauptą informaciją ir pasiūlyti VRK sprendimą“, - po komisijos posėdžio žurnalistams sakė jis.
Jo paties manymu, yra pagrindas rinkimų Trakuose rezultatus pripažinti negaliojančiais.
„Mano nuomone, taip. Kiek mes iš policijos gauname įvertinimų, jų vertinimu, iš tikrųjų padaryta didžiulė žala demokratiniams rinkimams, ir jie labai rimtai galvoja, kad nustatyti rinkimų rezultatų neįmanoma“, - sakė Z.Vaigauskas.
VRK prašo policijos ir prokurorų medžiagos, kad galėtų priimti tinkamą sprendimą.
Policija atlieka ikiteisminį tyrimą dėl balsų pirkimo ir kitų rinkimų pažeidimų šioje savivaldybėje. Pati VRK aiškinasi, kodėl Trakuose buvo atplėšti ir vėl užklijuoti vokai su iš anksto balsavusių rinkėjų biuleteniais. Tokių yra per 300. Daugumoje jų balsuota už Liberalų sąjūdį, dalis biuletenių sugadinti.
„Jeigu rinkimų įstatymas pažeistas šiurkščiai, pripažįstame visus rinkimų rezultatus negaliojančiais ir darome naujus rinkimus. Naujų rinkimų data galėtų būti šių metų vasaros pradžia“, - dėstė VRK vadovas.
Pasak jo, Trakų savivaldybė pažeidimų mastu smarkiai išsiskyrė iš kitų. Paklaustas, kodėl taip nutiko, Z.Vaigauskas svarstė, kad, matyt, panaudota anksčiau sukaupta patirtis. Paaiškėjo, kad šiemet stengtasi maskuotis, rinkėjui mokėta už balsą, bet jeigu jis įkliūtų, nurodyta sakyti, jog balsavo už kitą partiją, o ne už tą, kuri jam atsilygino.
Kitą savaitę VRK planuoja spręsti dėl kandidatų, kurie įtarti rinkimų pažeidimais, išbraukimo iš sąrašų. Pirminiais duomenimis, gali būti sprendžiama dėl maždaug 15 tokių kandidatų.
Per savivaldybių tarybų rinkimus sekmadienį Socialdemokratų partija surinko 24,65 proc. rinkėjų balsus ir gavo septynis mandatus Trakų rajono savivaldybėje, Liberalų sąjūdis - 24,17 proc. ir šešis mandatus, Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“ - 17,61 proc. ir penkis mandatus, Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) - 10,53 proc. ir tris mandatus, Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai - 6,61 proc. ir du mandatus, Darbo partija - 4,77 proc. ir vieną mandatą.
Naujausi komentarai