Prokuroro prašymu ji vyksta uždarame posėdyje. BNS žiniomis, kaltės vyras nepripažįsta.
Įtariama, kad Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FSB) Karaliaučiaus srities valdybos Žvalgybos skyriaus vyresnysis operatyvinis įgaliotinis ypač svarbiems reikalams N. Filipčenka su kitais asmenimis siekė užverbuoti Vadovybės apsaugos departamento (VAD) pareigūnus, kurie galėtų įtaisyti pasiklausymo įrangą prezidentės Dalios Grybauskaitės kabinete ir rezidencijoje.
N. Filipčenka taip pat teisiamas dėl dokumentų klastojimo, suklastotų dokumentų panaudojimo ir daugkartinių neteisėtų valstybės sienos kirtimų.
Bylos duomenimis, minėtas užsienio valstybės žvalgybos pareigūnas su kitu Rusijos piliečiu, to paties FST skyriaus viršininku I. G. bei vienu Lietuvos piliečiu V. S., nuo 2011 metų spalio iki 2014 metų pabaigos susitikę keliose užsienio valstybėse kurstė Lietuvos piliečius, verbavo šiuos asmenis šnipinėti – rinkti ir perduoti užsienio valstybės žvalgybos institucijai ją dominančią informaciją. Be to, N. Filipčenka kitaip aktyviai dalyvavo tokios veiklos organizavime ir už tokią informaciją mokėdavo pinigus.
Į teismą perduota tik N. Filipčenkos byla. Anot prokuratūros, kitų asmenų atžvilgiu ikiteisminis tyrimas dar tęsiamas.
Prokuratūros duomenimis, atskirai vienas nuo kito ir skirtingu metu šnipinėti buvo verbuojami keli Lietuvos piliečiai, kurie FST sudomino dėl anksčiau turėtos darbinės patirties ir turimų plačių ryšių su buvusiais ir esamais įvairių Lietuvos institucijų tarnautojais.
Jiems formuotos užduotys už piniginį atlygį rinkti ir teikti informaciją, susijusią su VAD darbuotojais, jų darbo organizavimu, detaliais kontaktais, profesinėmis bei asmeninėmis charakteristikomis, taip pat VAD saugomų valstybės vadovų asmenine bei patalpų apsauga, tam naudojama technine įranga ir kita tokio pobūdžio informacija.
Atliekant tyrimą taip pat gauta duomenų, kad kaltinamasis ir su juo kartu nusikalstamais tikslais veikę asmenys, siekė gauti kuo išsamesnę informaciją apie esamus ir buvusius VAD pareigūnus, juos galinčius kompromituoti duomenis, konkrečius tam tikrų institucijų buvusius vadovus, pareigūnus vienijančių visuomeninių organizacijų narius ar su jais susijusius asmenis.
Verbuojamieji būdavo aprūpinami techninėmis ir kitomis priemonėmis, konsultuojami, instruktuojami, jiems duodami pinigai ryšio bei kitoms priemonėms, trečiųjų šalių vizoms įsigyti.
Rusijos žvalgybininkas buvo sulaikytas vykstantis tranzitiniu traukiniu per Lietuvą iš Karaliaučiaus srities į Baltarusiją ir nuo praėjusių metų balandžio 29 d. laikomas Lukiškių tardymo izoliatoriuje – kalėjime.
Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas įstatymuose numatytomis priemonėmis surinkus medžiagą.
Kitose bylose dėl šnipinėjimo Baltarusijos naudai yra nuteistas buvęs valstybės įmonės „Oro navigacija“ darbuotojas Romualdas Lipskis, jam skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė, ir buvęs kariuomenės paramedikas Andrejus Ošurkovas. Jam skirti treji metai nelaisvės.
Naujausi komentarai