Teismo posėdžiui pirmininkavusi teisėja Zina Vilnienė, tikrindama, kas dalyvauja teismo posėdyje, atkreipė dėmesį, kad keli kaltinamieji posėdyje dalyvauja nuotoliniu būdu. Viena tokių kaltinamoji Augustina Mieldažienė į posėdį nuotoliniu būdu pasijungė iš Ispanijos. Ji teigė, kad į šią šalį buvo iškomandiruota darbovietės.
Teisėja Z. Vilnienė kaltinamajai priminė, kad ji negali be leidimo išvykti iš šalies.
Kitas kaltinamasis Mindaugas Vasiliauskas taip pat į posėdį pasijungė nuotoliniu būdu.
„Esu Vokietijoje“, – tvirtino vyras.
M. Vasiliauskui taip pat buvo priminta, kad jam taikoma kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti.
„Pranešu, kad jums gali būti pakeičiama kardomoji priemonė į griežtesnę“, – kaltinamuosius perspėjo teisėja Z. Vilnienė.
Tikrinant, kas dalyvauja teismo posėdyje, kaltinamoji Astra Genovaitė Astrauskaitė pareiškė, kad norėtų keisti savo advokatą, vėliau ji pareiškė norinti ginti pati save. Kaltinamoji ėmė replikuoti iš vietos, tad teisėjų kolegija ėmė ją raminti.
„Jaučiuosi, kaip kalėjime. Išeinu. Einu gerti vaistų. Kviesiuosi greitąją pagalbą“, – aiškino kaltinamoji.
Teismo salėje kilo triukšmas, kaltinamieji ėmė šaukti. Galiausiai teisėja Z. Vilnienė išprašė iš teismo salės A. G. Astrauskaitę.
„Pareigūnai, prašau palydėkite A. G. Astrauskaitę iš posėdžių salės“, – paprašė teisėja.
Kaltinamoji išėjo iš teismo salės.
Policijos pareigūną kaltinamoji pavadino melagiu
Trečiadienį teisme apklaustas nukentėjusysis byloje, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnas Aleksandr Mišančiukov teigė, kad 2021 m. rugpjūčio 10 d. buvo atsiųsta netoli Seimo su užduotimi užtikrinti viešąją tvarką. Nukentėjusysis tvirtino, kad dėvėjo kūno kamerą, kuri buvo įjungta ir veikė.
Buvo pastebėta moteriškė, kuri buvo akivaizdžiai neblaivi, neadekvačiai elgėsi. Nutariau patikrinti ją, pasiėmiau ją už parankės pasivesti ir ji man įkando į ranką.
„Buvo pastebėta moteriškė, kuri buvo akivaizdžiai neblaivi, neadekvačiai elgėsi. Nutariau patikrinti ją, pasiėmiau ją už parankės pasivesti ir ji man įkando į ranką“, – pasakojo A. Mišančiukov.
Jis teigė vėliau atpažinęs, kad tai yra bylos kaltinamoji Oksana Pročkailo. Pareigūno teigimu, vėliau moteriai buvo nustatytas neblaivumas.
A. Mišančiukov teigė, kad O. Pročkailo prakando jam odą, atsirado paraudimas. Policininkas teigė pajutęs skausmą.
Kaltinamoji O. Pročkailo, pateikdama klausimus, teigė, kad A. Mišančiukov 2021 m. rugpjūčio 10 d. buvo be uniformos. Pareigūnas tvirtino, jog uniformą dėvėjo.
O. Pročkailo klausė, kodėl ji buvo sulaikyta.
„Jūs keikėtės, elgėtės neadekvačiai“, – atsakė A. Mišančiukov.
O. Pročkailo klausė, ar pareigūnas kažką turėjo rankose. Jis replikavo, kad nieko neturėjo.
„Melagis“, – į atsakymą reagavo O. Pročkailo.
Vėliau kaltinamoji O. Pročkailo pareiškė norinti atlyginti pareigūnui žalą.
„Norėčiau atlyginti žmogui žalą. Labai norėčiau atsilyginti“, – sakė O. Pročkailo.
Vis dėlto teisėja Z. Vilnienė priminė, kad nukentėjusysis A. Mišančiukov civilinio ieškinio nėra pateikęs.
Kaltinimai – 87 asmenims
ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.
Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas-Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja A. G. Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.
Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.
Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.
2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.
Naujausi komentarai