Pereiti į pagrindinį turinį

Teismas garsų Vilniaus verslininką S. Rachinšteiną siunčia į kalėjimą

2014-12-30 13:47
BNS inf.
Sergejus Rachinšteinas
Sergejus Rachinšteinas / DMN nuotr.

Vilniaus apygardos teismas kaltu sukčiavimo byloje antradienį pripažino garsų sostinės verslininką Sergejų Rachinšteiną. Jis pustrečių metų turės kalėti pataisos namuose.

2011 metais paskelbtas apylinkės teismo išteisinamasis nuosprendis panaikintas ir priimtas naujas nuosprendis. Kartu su S.Rachinšteinu kalėti nuteisti ir kiti su juo kartu teisti asmenys. Vilniaus apygardos teismas teigia atlikęs dalinį įrodymų tyrimą - ištyręs rašytinius bylos dokumentus, kurie nebuvo tirti bylą nagrinėjant pirmos instancijos teisme.

„Kaltinamųjų kaltė pagal pareikštus kaltinimus pasitvirtino. Nustatyta, kad buvo organizuota grupė. Teismas nematė pagrindų taikyti straipsnį, kuris leistų taikyti švelnesnę bausmę, nei numato įstatymas“, - sakė teisėja Virginija Pakalnytė-Tamošiūnaitė.

Dėl kai kurių kaltinimų verslininkas ir kartu su juo teisti asmenys atsakomybės išvengė, nes suėjo aštuonerių metų senaties terminas.

S.Rachinšteinas teistas už tai, kad valkatų ir benamių vardu buvo įkūręs fiktyvių įmonių tinklą, per kurį galėjo legalizuoti apie 10 mln. litų ir pasisavinti 1,5 mln. litų pridėtinės vertės mokesčio. 2011 metų gruodį teismas visus asmenis išteisino, manydamas, kad prokurorai neįrodė, kad kaltinamieji įvykdė nusikaltimus.

Dabar šią bylą dėl 2000-2004 metais įvykdytų nusikaltimų pagal proceso dalyvių skundus apeliacine tvarka nagrinėjo Vilniaus apygardos teismas.

Pasak teismo, R.Rachinšteinas ir organizavo, ir vadovavo šioms grupėms bei koordinavo šių grupių narių veiksmus, paskirstė vaidmenis, keitė bendrovių statytinius direktorius ir buhalterius. Be to, organizuotoje grupėje klastojo dokumentus, apgaulingai tvarkė įmonių buhalterinę apskaitą, apgaule įgijo didelės vertės svetimą turtą.

Nuosprendyje pažymima, kad dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo, dokumentų klastojimo R.Rachinšteinui ir kitiems organizuotos grupės nariams yra suėjęs apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminas, todėl šioje dalyje baudžiamoji byla jų atžvilgiu nutraukiama.

Teismas skirdamas bausmes padarė išvadą, kad kaltinamiesiems turi būti skiriamos realios laisvės atėmimo bausmės, nes nusikalstama veika truko ilgai, buvo suburta itin sudėtingo mechanizmo asmenų grupė. Taip pat valstybei padaryta didelė žala - išvengta 1 mln. 644 tūkst. 311 litų PVM turtinės prievolės.

Teismas už minėtus nusikaltimus Anatolijui Matiažui ir Genei Petkuvienei skyrė dvejų metų laisvės atėmimo bausmę, Birutei Panavienei ir Arturui Baliejevui - vienerių metų aštuonių mėnesių, Daliai Varanavičienei ir Narimantui Šimeliui - pusantrų metų laisvės atėmimo bausmę. 

Andžejui Račiūnui baudžiamoji byla nutraukta suėjus įstatyme numatytiems penkerių ir aštuonerių metų apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminams.

Vilniaus apygardos teismo apkaltinamasis nuosprendis įsiteisėja nuo paskelbimo dienos, tačiau šalys dar gali rašyti skundus Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

„Visų pirma reikia pasakyti, kad procesas, kuris užtruko dešimt metų, ir šiandien paskelbtas teismas nuosprendis rodo, kad teisingumas šioje byloje yra įvykdytas, asmenys kurie buvo kaltinami organizuotu sukčiavimu yra pripažinti kaltais, teismo motyvai yra itin detalūs, nuosprendis - daugiau negu 300 puslapių. Veika ir jos mastas buvo daugiau negu 10 mln. litų, o PVM - 1 mln. 600 tūkst. litų, visi pinigai yra apriboti ikiteisminio tyrimo metu ir valstybei šioje byloje įsiteisėjus nuosprendžiui turi atitekti 2 mln. litų“, - po nuosprendžio paskelbimo sakė valstybės kaltintojas Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Vytautas Kukaitis.

Byla Vilniaus apygardos teisme nagrinėta nuo 2012 metų sausio mėnesio, metus ji buvo dar Konstituciniame Teisme.

„Teismas atliko milžinišką darbą - apeliacinėje instancijoje pakeitus kaltinimą, reikėjo ištirti daug dokumentų, dokumentų kiekis viršijo daugiau nei 22 tūkst. vienetų“ - , sakė prokuroras V.Kukaitis.

Byla taip pat užtruko dėl proceso dalyvių sveikatos problemų, teismui teko skirti valstybės advokatus, pasak prokuroro, byloje dalyvavo 15 advokatų.

Trys asmenys proceso metu mirė, ir prokuroro teigimu, tai trukdė nustatyti tiesą.

Žurnalistų paklaustas, kur suklydo grupuotės nariai, kad įkliuvo teisėsaugai, prokuroras paminėjo, kad 2005 metais, kai buvo pradėtas tyrimas, nespėta sunaikinti suklastotų buhalterinės apskaitos dokumentų.

„Tai leido betarpiškai atsukti visą mechanizmą ir įrodinėti veiką iš pirminių dokumentų, o ne iš asmenų sekimo ar pasiklausymo“, - sakė V.Kukaitis.

Jeigu teismas paskutinėmis besibaigiančių metų dienomis nebūtų paskelbęs savo sprendimo dėl inkriminuoto sukčiavimo, būtų suėjęs dešimties metų patraukimo baudžiamojon atsakomybės senaties terminas. Tai reiškia, jeigu apygardos teismo verdiktas būtų paskelbtas sausio 2 dieną, visi asmenys būtų išvengę baudžiamosios atsakomybės.

Verslininkas S.Rachinšteinas įtariamas ir kitoje baudžiamojoje byloje - dėl sukčiavimo ES parama. Ji dar tiriama.

2011 metais Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad S.Rachinšteinas turi sumokėti 3 mln. litų Lietuvos valstybei, nes teismas nepatikėjo, kad didžiules sumas jis gavo iš Kanadoje gyvenančio tėvo.

S.Rachinšteinas 2000-2004 metais grynaisiais pinigais į savo įkurtos nekilnojamojo turto bendrovės „Serneta“ kasą įmokėjo beveik 6 mln. litų. Iš jų 5 mln. litų esą priklausė Kanadoje gyvenančiam jo tėvui Fimai Rachinšteinui. Tėvas tuo pat laikotarpiu bendrovei „Serneta“ esą suteikė ir 12 mln. litų paskolą. Tokią versiją S.Rachinšteinas pateikė Valstybinei mokesčių inspekcijai ir administraciniams teismams.

Tačiau Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai susisiekė su Kanados mokesčių inspekcija, kuri nustatė, kad F. Rachinšteinas neturėjo finansinių galimybių perduoti sūnui daugiau nei 13 mln. litų. Kanadietis paneigė, kad į Lietuvą įvežė dideles sumas.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nustatė, kad verslininkas naudojosi lėšomis, kurių šaltiniai neaiškūs. Šios pajamos nebuvo deklaruotos ir pajamų mokestis nesumokėtas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų