Quantcast

Valstybė finansinę paramą Konstantinopolio stačiatikiams aiškina ukrainiečiais pabėgėliais

Valstybei skyrus vienodo dydžio finansinę paramą Konstantinopoliui ir Maskvai pavaldžioms stačiatikių bendruomenėms Lietuvoje, Finansų ministerija aiškina, jog toks sprendimas daugiausia susijęs su dešimtimis tūkstančių į Lietuvą po Rusijos invazijos atvykusių ukrainiečių.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė, paskirsčiusi tradicinę kasmetinę paramą tradicinėms religinėms bendruomenėms Lietuvoje, Maskvos patriarchatui pavaldžiai Lietuvos stačiatikių arkivyskupijai ir neseniai įsisteigusiam Konstantinopolio patriarchato egzarchatui numatė po vienodai – 77,6 tūkst. eurų.

Parama bendruomenėms yra skiriama pagal tikinčiųjų skaičių.

Paskutinio 2021 metais atlikto gyventojų surašymo duomenimis, Lietuvoje yra apie 105 tūkst. stačiatikių, tačiau Finansų ministerija teigia, kad šis skaičius neatspindi realios padėties, nes ortodoksų bendruomenė reikšmingai išaugo nuo 2022 metų.

„Šių metų pradžioje įsteigta dar viena ortodoksų (stačiatikių) religinė bendrija – Visuotinio patriarchato Egzarchatas Lietuvoje, kuri vienija dalį dėl Rusijos karo veiksmų prieš Ukrainą į Lietuvą atvykusių beveik 84 tūkst. Ukrainos piliečių, kuriems buvo suteikta laikinoji apsauga Lietuvoje“, – BNS antradienį pateiktame komentare nurodė ministerija.

„Duomenys apie nuo karo į Lietuvą pabėgusių Ukrainos piliečių išpažįstamą tikėjimą nėra renkami, tačiau ortodoksų (stačiatikių) tikėjimas – dominuojantis Ukrainoje“, – teigė ji.

Duomenys apie nuo karo į Lietuvą pabėgusių Ukrainos piliečių išpažįstamą tikėjimą nėra renkami, tačiau ortodoksų (stačiatikių) tikėjimas – dominuojantis Ukrainoje.

 

Anot ministerijos, nesant jokių paneigiančių objektyvių duomenų, manytina, kad dėl Rusijos invazijos į Lietuvą pasitraukę Ukrainos piliečiai savo tikėjimą yra linkę išpažinti karą smerkiančio Konstantinopolio patriarchato, o ne Maskvos patriarchato bendruomenėse.

„Be to, 2022-2023 metais į Lietuvą taip pat atvyko per 23 tūkst. Baltarusijos piliečių, kurių reikšminga dalis išpažįsta ortodoksų (stačiatikių) tikėjimą“, – teigiama komentare.

Lėšos tradicinėms religinėms bendruomenės finansų ministro įsakymu skiriamos kiekvienų metų pradžioje. Šiemet joms paskirstyta tiek pat, kiek ir praėjusiais metais – beveik 1,69 mln. eurų.

Pernai, kai Maskvos patriarchatui pavaldi Lietuvos stačiatikių arkivyskupija buvo vienintelė ortodoksų bažnyčia Lietuvoje, jai skirta 81,3 tūkst. eurų.

Kadangi skiriamas finansavimas religinėms bendruomenėms nesikeitė, stačiatikiams iš viso paskirta paramos dalis, lyginant su pernai, beveik dvigubai išaugo kitų bendruomenių sąskaita.

Lietuvos stačiatikių arkivyskupija išsamiai sprendimo dėl paramos paskirstymo nekomentavo.

„Esame dėkingi Lietuvos valstybei, kuri kasmet skiria mums finansinę paramą. Kalbant apie paramą kitoms religinėms organizacijoms, manome, kad tai yra atitinkamų Lietuvos Respublikos valstybės institucijų vidaus reikalas“, – komentare BNS nurodė arkivyskupijos kanceliarija.

Įsakymas patvirtintas praėjus beveik dviem savaitėms po to, kai, gavusi Teisingumo ministerijos leidimą, Konstantinopolio stačiatikių bendruomenė įsiregistravo kaip Visuotinio patriarchato egzarchatas Lietuvoje.

Valstybės pripažinimas po Rusijos invazijos į Ukrainą susikūrusiai naujai bažnytinei struktūrai ir suteikė galimybes gauti valstybės finansinę paramą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

True history

True history portretas
Moskovitai yra apsisaukeliai,po Konstantinopolio ir Bizantijos imperijos zlugimo 1453 metais Otomanu sultonas leido ortodoksams ir ju patriarchui toliau reziduoti ir buti dvasiniu ganytoju visiems rytu krikscionims.Moskovijos cariuksciai,laize mongolams totoriams kojas,po mongolu jungo atsikratymo savo naudai isgalvojo riurikus ,ruskius ir rossija,kuri yra feikas Pasiskelbe trecia Roma,kuri is pirsto yra lauzta.Tiek ziniu si karta.

ArunaS

ArunaS portretas
Ar nebus , kad sušildė gyvatę užanty.? Kaip ir su žydukais- jiems vis maža ir maža.

o rusapopiai

o rusapopiai portretas
pamokslus ukrainietiskai pliurpia ,ar ruskai ?
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių