Jei įsigaliotų buvusios ministrės Agnės Bilotaitės sprendimas, nebebūtų galima vairavimo egzamino laikyti rusų kalba.
„(...) buvo nuspręsta, kad giliau išanalizuotume situaciją, taip pat pasiruoštume pokyčiams, ir palaikydami siekį laikyti egzaminą valstybine kalba ir kitomis ES kalbomis, atidėti to įsakymo įsigaliojimą. Artimiausi metu, iki sausio 1 dienos, tas dokumentas bus patvirtintas“, – ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime sakė ministras.
Pagal dar A. Bilotaitės pasirašytą įsakymą, išimtis buvo numatyta ukrainiečiams.
V. Kondratovičius tvirtino šiuo klausimu surengęs trijų ministerijų – Vidaus reikalų (VRM), Susisiekimo, Ekonomikos ir inovacijų – suinteresuotų pusių, Migracijos departamento atstovų, pasitarimą.
„Iš visų girdėjau, kad iš tikrųjų šitam reikalui nebuvo pasirengta. Tą patį patvirtina ir „Regitra“, kad nuo sausio 1 dienos tikrai negalės parengti, kaip buvo numatyta, ukrainiečiams laikytis egzaminą ukrainiečių kalba, tam reikia mažiausiai pusę metų“, – sakė V. Kondratovičius.
Gruodžio pradžioje VRM pranešė, kad nuo kitų metų sausio vairavimo egzamino teorinę dalį bus galima laikyti lietuvių arba kita ES oficialia kalba. Praktinio egzamino metu asmenims, nemokantiems valstybinės kalbos, bus leidžiama dalyvauti kartu su vertėju, galinčiu versti iš ar į pasirinktą ES oficialią kalbą. Tiems asmenims, kurie egzaminui ruoštis pradėjo pagal esamą tvarką, ketinama numatyti pereinamąjį laikotarpį.
Anot A. Bilotaitės, taip siekiama skatinti valstybinės kalbos vartojimą, stiprinti užsieniečių integraciją į visuomeninį gyvenimą bei užtikrinti geresnį bendradarbiavimą su ES valstybėmis narėmis.
Valstybės kontroliuojamos įmonės „Regitra“ duomenimis, pernai teorijos vairavimo egzaminai rusų kalba buvo laikyti 10 tūkst. 381 kartą, o šiemet per 11 mėnesių – 11 tūkst. 560.
Daugiausiai užsieniečių rusų kalba egzaminus laiko siekdami gauti B kategoriją (lengvieji automobiliai), C kategoriją (sunkvežimiai) ir A kategoriją (motociklai).
(be temos)