Tą numatantį įsakymą A. Bilotaitė pasirašė prieš baigdama kadenciją. Pagal jį, nebebūtų galima vairavimo egzamino laikyti rusų kalba.
Pasak buvusios ministrės, šį sprendimą lėmė jos asmeninė ir buvusios Vyriausybės nuostata dėl rusų kalbos vartojimo viešajame gyvenime mažinimo, taip pat būtinybės reaguoti į hibridines grėsmes.
Jos teigimu, tokių pakeitimų stabdymas yra nesuprantamas ir nepagrįstas.
„Neabejoju, kad sprendimas atidėti naujos tvarkos įgyvendinimą, motyvuojant nepakankamu pasirengimu, tėra pastangos švelniai numarinti šią iniciatyvą. Tokia naujosios VRM vadovybės laikysena nestebina, bet kelia nerimą, nes iš esmės prieštarauja mūsų valstybės saugumo interesams. Kalba yra labai svarbi integracijai į visuomenę, o šaliai agresorei tai – ir vienas iš patogių įrankių priešiškai ideologijai skleisti bei sau prielankių piliečių gretoms gausinti“, – pranešime cituojama A. Bilotaitė.
Tuo metu ketvirtadienį vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius teigė, jog šioms naujovėms nebuvo pasirengta. Tai, anot jo, patvirtino ir valstybės kontroliuojama įmonė „Regitra“. Jis pridūrė, jog dėl nepasirengimo ketinama atidėti įsakymo įsigaliojimą.
Vis tik konservatorė teigė, jog toks įsakymas buvo parengtas išanalizavus situaciją, kuri parodė, kad laikančiųjų vairavimo egzaminus rusų kalba daugėja.
Cituodama „Regitros“ duomenis, buvusi ministrė nurodė, jog pernai teorijos vairavimo egzaminai rusų kalba laikyti daugiau kaip 10 tūkst. kartų, šiemet per 11 mėnesių – jau per 11 tūkst. kartų.
„Esame numatę išimtis užsieniečiams ir pereinamąjį laikotarpį tiems, kurie jau anksčiau pradėjo pasirengimą egzaminams. Todėl naujojo ministro teiginiai apie būtinybę geriau pasirengti pokyčiams neįtikina“, – sakė A. Bilotaitė.
Gruodžio pradžioje Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad nuo kitų metų sausio vairavimo egzamino teorinę dalį bus galima laikyti lietuvių arba kita ES oficialia kalba. Praktinio egzamino metu asmenims, nemokantiems valstybinės kalbos, bus leidžiama dalyvauti kartu su vertėju, galinčiu versti iš ar į pasirinktą ES oficialią kalbą. Tiems asmenims, kurie egzaminui ruoštis pradėjo pagal esamą tvarką, ketinama numatyti pereinamąjį laikotarpį.
Išimtis buvo numatyta ukrainiečiams.
(be temos)