Internete egzaminų užduotimis nebeprekiauja Pereiti į pagrindinį turinį

Internete egzaminų užduotimis nebeprekiauja

2009-05-18 15:06
Valstybinio lietuvių kalbos egzamino išvakarėse nemigo naktys laukia ne tik nerimaujančių abiturientų, bet ir juos nuo sukčių saugančių teisėsaugininkų.

Valstybinio lietuvių kalbos egzamino išvakarėse nemigo naktys laukia ne tik nerimaujančių abiturientų, bet ir juos nuo sukčių saugančių teisėsaugininkų.

Pardavėjai bijo viešumo

Vakar rytą gimtųjų (baltarusių, lenkų, rusų) kalbų mokykliniu brandos egzaminu prasidėjo pagrindinė egzaminų sesija. Rytoj savo jėgas abiturientams teks išmėginti per lietuvių kalbos valstybinį ar mokyklinį egzaminą. Iš viso šiemet brandos egzaminus laikys daugiau nei 50 tūkst. abiturientų (2 tūkst. daugiau nei pernai).

Per paskutiniuosius 10 metų tapo įprasta, kad pačiame egzaminų maratono įkarštyje pasigirsta siūlymų nusipirkti tariamas egzaminų užduotis. Dažniausiai visos jos būna netikros, tačiau, nepaisant to, kasmet atsirasdavo patiklių moksleivių, pasiryžusių pakloti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų už nieką.

Kol kas pasiūlymų pirkti egzaminų užduotis virtualioje erdvėje šiais metais nepastebėta. Abiturientai sako nesulaukiantys tokių vilionių. Policijos pareigūnų gąsdinimai baudžiamąja atsakomybe davė rezultatų – pardavėjais prisistatantys apgavikai internete savo skelbimų nebededa.

Daugelis moksleivių pasimokė iš savo pirmtakų klaidų, kai paaiškėdavo, kad visi bandymai nusipirkti egzaminų užduotis tebuvo apgaulė. Prieš kelerius metus tokios apgavystės buvo itin išpopuliarėjusios. Naudodamiesi abiturientų patiklumu ir stresine situacija, sukčiai savo kėslus imdavosi vykdyti pačiose egzaminų išvakarėse. Pasiūlymai pirkti užduotis internete pasirodydavo iš vakaro.

Šiemet įstatymais įtvirtinta naujovė – egzaminų užduotys prilygintos tarnybos paslaptims, todėl už jų neteisėtą įgijimą, pagrobimą ar atskleidimą numatyta griežta atsakomybė. Baudžiamajame kodekse už tarnybos paslapties pirkimą ar kitokį neteisėtą įgijimą numatyta iki 2 metų nelaisvės, o tokius duomenis atskleidęs asmuo rizikuoja netekti užimamų pareigų.

Pareigūnai stebi situaciją

Praėjusią savaitę Lietuvos policijos vadovas Vizgirdas Telyčėnas susitiko su Nacionalinio egzaminų centro (NEC) direktore Danute Šukiene ir aptarė abiejų institucijų bendradarbiavimą vykstant brandos egzaminų sesijai. NEC direktorė užtikrino, kad egzaminų užduočių apsaugos ir kontrolės schema veikia sklandžiai ir kad informacija nutekėtų, sunkiai įmanomas.

Generalinis komisaras atkreipė dėmesį, kad, daugėjant sukčiavimo atvejų, atsiranda tikimybė per egzaminų sesiją apgaudinėti žmones. Anot jo, prieš kiekvieną egzaminą Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai budės naktimis, stebės interneto erdvę ir bandys užkirsti kelią galimoms nusikalstamoms veikoms.

"Visi tie skelbimai internete tiesiog savaime nyksta. Su džiugesiu galima pripažinti, kad jaunuoliai pamažu tampa sąmoningesni, – sakė Kriminalinės policijos biuro viršininko pavaduotojas Tomas Ulpis. – Kažko ypatingo mes nedarome. Tiesiog akylai stebime situaciją, atliekame vadinamąjį monitoringą, o vos tik prireikus reaguojame į pastebėtus neteisėtus veiksmus. Šiemet imtis kokių nors priemonių dar neprireikė."

Pašnekovas pripažino, kad per daugybę metų moksleiviai įsitikino, jog pogrindinė prekyba neva tikromis egzaminų užduotimis tėra apgavikų jaukas. Nors teisėsaugininkų žvilgsniai nuolat nutaikyti į interneto platybes, tačiau pareigūnai prašo ir gyventojų pagalbos. Pastebėję internete siūlymų įsigyti egzaminų užduotis piliečiai turėtų informuoti apie tai artimiausią policijos įstaigą.

T.Ulpis pridūrė, kad Kriminalinės policijos biuro pareigūnai, talkinami ir kolegų iš viešosios policijos, stebi ne tik virtualią erdvę, bet ir realybėje vykstančius reiškinius.

Policijos departamento nurodymu, pareigūnai stebės jaunimo susibūrimo vietas, domėsis jaunuolių veikla. Kol vyks egzaminai, prie mokyklų ir jaunimo susibūrimo vietose bus stiprinama viešosios tvarkos kontrolė. Pareigūnams nurodyta kaupti bet kokią informaciją apie bandymus pardavinėti egzaminų užduotis, pastebėtus įtartinus asmenis ir transporto priemones.

Vietoje mokinės – studentė

Viename akademiniam jaunimui skirtame interneto portale beveik du mėnesius publikuojamas skelbimas, kuriame siūloma už 800 litų išlaikyti anglų kalbos valstybinį egzaminą už dvyliktokę merginą. Pasiskelbusi studentė garantuoja aukštą rezultatą – nuo 85 iki 95 proc. Čia pat priduriama, kad ji gali atvykti į bet kurį Lietuvos miestą.

Neprireikė nė dviejų savaičių, kad iš būrelio interesantų būtų atsirinkta tinkamiausia klientė. Paskutinio kurso anglų filologijos studentė tai daro ne pirmą sykį. Pernai jai pavyko išpešti net 97 proc. įvertinimą, už kurį ji uždirbo 1200 litų. Netradicinė "verslininkė" nusiteikusi ir šiemet pasinaudoti savo klientės asmens dokumentu ir už ją sėkmingai išlaikyti valstybinį anglų kalbos egzaminą.

Išgirdusi kitų internautų priešišką reakciją apie jos nesąžiningą biznį, savo anketinius duomenis ir mokslo įstaigą atkakliai slepianti mergina atkerta: "Kuo anksčiau suprasite, kad, išlindus iš po mamos sijono, tenka suktis, kaip išmanai, kad visos priemonės tinkamos ir kad jei ne jūs, tai kiti prasimuš į jūsų vietą, tuo jums patiems bus naudingiau."

Aktyvi prekyba ausinėmis

Prieš artėjančią egzaminų sesiją suaktyvėjo ir prekeiviai, siūlantys laisvų rankų įrangą mobiliojo ryšio telefonams. Jie vilioja skelbimais, kuriuose siūlo už kelis šimtus litų įsigyti ar už keliskart mažesnę sumą išsinuomoti mažytes ausines: "Nuo šiol į sesiją – kaip į šventę! Belaidės mini ausinės egzaminams, kontroliniams ir visur, kur reikia slapto nematomo informacijos šaltinio. Naudotis paprasčiau nei daugybos lentele! Tiesiog įmeti ausinę į ausies kanalą ir ji prilimpa prie ausies būgnelio. Pamatyti ausinę galėtų tik daktaras su specialia įranga."

Nors įprastai tokių prekeivių klientų ratą sudaro studentai, tačiau kartkartėmis tokiomis technologijomis nevengia pasinaudoti ir abiturientai.

"Paprastai nesidomiu, kas perka mūsų siūlomas ausines. Nebent pats pirkėjas išsiduoda klausdamas, ar ji padės jam išlaikyti egzaminus mokykloje. Pastaruoju metu jaučiamas klientų suaktyvėjimas, bet jis pastebimas kaskart, kai artėja sesijos studentams. Tačiau neatmesčiau galimybės, kad tai gali būti susiję ir su brandos egzaminais", - pasakojo prisistatyti nepanoręs vienas iš internete pasiskelbusių prekeivių.


Netrūksta apgaulės atvejų

Pernai Šilalės rajone sulaikytas šešiolikmetis, internetu siūlęs valstybinio lietuvių kalbos egzamino užduotis. Jis už 1500 litų moksleiviais apsimetusiems pareigūnams pardavė netikras užduotis. Paauglys buvo sulaikytas. Nepilnamečio bandymus parduoti egzaminų užduotis pastebėjo interneto erdvę stebintys Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai.

2006 m. sostinės moksleiviai prabilo apie nutekintas lietuvių kalbos valstybinio egzamino (testo dalies) užduotis. Galiausiai paaiškėjo, kad ir kituose miestuose naktį prieš žinių patikrinimą jos buvo pardavinėjamos, o rytą ir dalijamos už dyką. Po abiturientų piketų ir kitaip išreikšto pasipiktinimo buvo nuspręsta egzaminą surengti iš naujo ir jį perlaikyti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų