Buvęs SSRS mokslininkas neigia padėjęs Iranui kurti atominę bombą Pereiti į pagrindinį turinį

Buvęs SSRS mokslininkas neigia padėjęs Iranui kurti atominę bombą

2011-11-10 17:18
Buvęs SSRS mokslininkas neigia padėjęs Iranui kurti atominę bombą
Buvęs SSRS mokslininkas neigia padėjęs Iranui kurti atominę bombą / oestbyg.deviantart.com iliustr.

Vienas buvęs Sovietų Sąjungos mokslininkas neigia buvęs Irano branduolinės programos "smegenimis", nors JAV žiniasklaidos pranešimuose tvirtinama, jog jis padėjo Teheranui kurti kai kuriuos atominės bombos komponentus, ketvirtadienį paskelbė Rusijos dienraštis "Kommersant".

Jungtinių Tautų (JT) Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) šią savaitę paskelbtoje ataskaitoje nurodė turinti įtikinamos informacijos, jog vienas užsienio ekspertas padėjo Iranui kurti „galingų sprogmenų detonavimo sistemą“, tačiau šio asmens neįvardijo.

Tuo tarpu JAV dienraštis „The Washington Post“ citavo žvalgybos dokumentus, kuriuose teigiama, jog šis užsienietis ekspertas buvo Viačeslavas Danilenka, kuris esą padėjo iraniečiams bent penkerius metus.

„Kommersant“ pranešė susisiekęs su V.Danilenka, kuriam dabar jau 76 metai. Mokslininkas sakė dešimtis metų dirbęs viename itin slaptame Rusijos branduolinių ginklų tyrimo centre, kuris Sovietų Sąjungos laikas buvo žinomas kaip „Čeliabinskas 70“.

„Nesu branduolio fizikas ir nesu Irano branduolinės programos įkūrėjas“, - laikraštis citavo V.Danilenkos žodžius. Pasak „Kommersant“, šis vyras į tolesnes kalbas nesileido.

Dienraštis nurodė, kad V.Danilenka tyrinėjo nanodeimantų susidarymą per galingus sprogimus ir buvo vienas iš geriausių pasaulyje šios srities ekspertų. Kelių nanometrų didžio deimantų kristalai naudojami įvairiems tikslams - pradedant tepalų gamyba ir baigiant medicina.

Patikimi įrodymai, kad Iranas mėgino pasigaminti branduolinių ginklų, gali išprovokuoti Izraelio karinį puolimą prieš šiitišką respubliką, o Rusija pabrėžia, jog toks žingsnis įžiebtų katastrofinį karą Artimuosiuose Rytuose.

Šią savaitę paskelbtoje TATENA ataskaitoje sakoma, kad Iranas galimai vykdė atominės bombos kūrimo projektus ir galbūt iki šiol atlieka slaptus tyrimus. Šie argumentai paskatino Vakarų šalių lyderius reikalauti naujų sankcijų Teheranui.

Rusija kritikavo JT agentūros ataskaitą, sakydama, jog joje nėra jokių naujų įrodymų ir kad šis dokumentas bus naudojamas siekiant sužlugdyti pastangas pasiekti diplomatinį sprendinį.

Tuo tarpu pats Iranas neigia mėginęs pasigaminti branduolinių ginklų.

Izraelio žiniasklaida kėlė prielaidą, kad žydų valstybė gali smogti Iranui, nors neaišku, ar Jungtinės Valstijos linkusios veltis į dar vieną konfliktą, kai prezidentas Barackas Obama rūpinasi, kaip išvesti amerikiečius karius iš Afganistano.

Sovietų mokslininkas

V.Danilenka kol kas neatsakė į prašymus pakomentuoti šiuos pranešimus.

„The Washington Post“ rašo, kad V.Danilenka galimai kelerius metus mokė iraniečius gaminti sprogdiklius, kurie gali būti naudojami inicijuoti branduolinę grandininę reakciją.

Šis mokslininkas nuo praeito amžiaus 6-o dešimtmečio iki pensijos dirbo Uralo kalnuose veikiančiame itin slaptame branduolinių ginklų tyrimo centre, kuris šiuo metu vadinasi Rusijos techninės fizikos mokslinių tyrimų institutas (VNIITF).

„Kommersant“ nurodė, kad V.Danilenka 1992-1996 metais taip pat dirbo Ukrainos nanodeimantų gamybos įmonėje „Alit“.

Šios bendrovės direktorius Vladimiras Padalka sakė, kad pastaraisiais metais su juo kelis kartus buvo susisiekę JAV ir TATENA pareigūnai, prašydami informacijos apie V.Danilenką.

„Sakiau jiems, kad nanodeimantai niekaip nesusiję su branduoliniais ginklais. Jie domėjosi Danilenkos darbu Irane“, - laikraštis citavo V.Padalką.

Įmonės direktorius patvirtino, kad V.Danilenka dirbo Irane 10-o dešimtmečio antroje pusėje - daugiausiai vystant nanodeimantų gamybos technologijas, tačiau taip pat skaitydavo paskaitas.

Kaip rašo „Kommersant“, pernai išleistoje V.Danilenkos monografijoje „Sprogimai: fizika, mokslas ir technologijos“ pateikiami duomenys apie dujų dinamikos, smūginių bangų ir sprogimų įvairiose terpėse tyrimus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų