Didžiosios Britanijos miestuos ketvirtadienį ryte buvo palyginti ramu po kelias dienas vykusių riaušių, dėl kurių į gatves buvo pasiųsti tūkstančiai policijos pareigūnų, o ministras pirmininkas Davidas Cameronas rūsčiai įspėjo, kad tvarkai atkurti bus panaudotos bet kokios priemonės.
Nors rimtesnių incidentų nebuvo, miestuose toliau buvo juntama įtampa. Tuo tarpu premjeras sušaukė parlamentarus iš atostogų į vėliau ketvirtadienį numatytą skubų posėdį pastariesiems įvykiams aptarti. D.Cameronui teks susidurti su didėjančiu spaudimu persvarstyti numatytus policijos biudžeto apkarpymus, kurie, pasak kritikų, dar labiau suvaržys policijos pajėgumus.
Praėjusią naktį daugelyje Londono rajonų tvyrojo baugi ramybė, o tvarką sostinėje prižiūrėjo gausios policijos pajėgos. Sostinės policija pranešė, kad Londono pietiniame Eltamo rajone grupė žmonių į pareigūnus ėmė mėtyti įvairius daiktus, tačiau incidentas buvo "suvaldytas", o jame dalyvavę asmenys išvaikyti.
Kituose miestuose, kur anksčiau šią savaitę nevaldomai siautėjo plėšikautojai, naktį taip pat buvo palyginti ramu. Tačiau pirmą kartą nedideli neramumai buvo užfiksuoti Velse.
Policija toliau vykdė areštus asmenų, prisidėjusių prie neramumų. Vien Londone sulaikytųjų skaičius pasiekė 820. Teismai dirbo be poilsio valandų, nagrinėdami įtariamų plėšikautojų, vandalų ir vagių, tarp kurių nemažai nepilnamečių, bylas.
D.Camerono pažadai neleisti, kad šalį užvaldytų "baimės kultūra", neišsklaidė įtampos Birmingame, kur buvo pradėtas tyrimas dėl nužudymo, kai trys vyrai mirė partrenkti automobilio, pasprukusio iš incidento vietos.
"Mums reikėjo atsakomojo smūgio, ir būtent toks kontrpuolimas dabar vyksta", - sakė D.Cameronas prie savo biuro Dauningo gatvėje. Šį niūrų jo kreipimąsi, perskaitytą po nacionalinio krizių komiteto posėdžio, transliavo televizija.
Tarsi norėdamas parodyti savo ryžtą, premjeras pabrėžė, kad "svarstomos visos priemonės", įskaitant galimybę prireikus prieš smurtautojus panaudoti vandens patrankas. Jos paprastai buvo naudojamos slopinant neramumus Šiaurės Airijoje, tačiau dar nė karto nebuvo pasitelktos Britanijoje.
Antrajame pagal dydį Birmingamo mieste policija ketvirtadienį toliau tyrė incidentą, per kurį automobilis mirtinai partrenkė tris vyrus, kurių jauniausiam buvo 21-eri, o vyriausiam - 31 metai. Šie trys azijiečiai kartu su kitais žmonėmis patruliavo savo gyvenamajame rajone, saugodami parduotuves nuo plėšikautojų.
"Jie paaukojo savo gyvybes dėl kitų žmonių, dirbdami policijos pareigūnų darbą, - sakė nelaimės liudininkas 34 metų Mohammedas Shakielas. - Jie stovėjo ne prie mečetės, šventyklos, sinagogos ar bažnyčios - jie stovėjo prie parduotuvių, į kurias visi eina. Jie gynė savo bendruomenę".
Tariqas Jahanas, netekęs savo 21 metų sūnaus Haroono, stovėjo Birmingamo gatvėje ir prašė kitų azijiečių bendruomenės narių nesiekti keršto automobiliu važiavusiems žmonėms, kaip pranešama, juodaodžiams.
"Šiandien stovime čia ir maldaujame visų jaunuolių išlikti ramiais, kad mūsų bendruomenė būtų vieninga, - sakė sielvarto prislėgtas vyras. - Tai ne rasės problema. Mūsų šeima gavo daugybę užuojautos ir paramos žinučių iš įvairių bendruomenės narių - skirtingų rasių, skirtingų tikėjimų ir skirtingos kilmės".
T.Jahanas gatvėje ginčijosi su įpykusiais jaunuoliais, ragindamas juos "suaugti" ir keliauti namo.
Vakarų Vidurio Anglijos policijos viršininkas Chrisas Simsas sakė, kad dėl nužudymo sulaikytas vienas įtariamasis.
"Šiuo metu mūsų turima informacija patvirtina mintį, kad automobilis buvo nukreiptas (į žmones) sąmoningai", - sakė jis ir paragino visuomenę laikytis rimties. - Man rūpi, kad šis pavienis incidentas neišprovokuotų kur kas didesnio masto nelaimių ir netgi smurto tarp skirtingų bendruomenių".
Pastarųjų dienų smurtas vėl įžiebė debatus apie konservatorių vadovaujamos vyriausybės taupymo priemones, numatančias iki 2015-ųjų viešąsias išlaidas apkarpyti 80 mlrd. svarų sterlingų (130 mlrd. eurų), kad būtų sumažintas didžiulis biudžeto deficitas.
Įgyvendindama numatytas priemones, D.Camerono vyriausybė jau apkarpė policijos biudžetą. Praėjusį mėnesį paskelbtoje ataskaitoje rašoma, kad dėl apkarpymų iki 2015 metų policininkų skaičius sumažės 16 tūkstančių.
Londono meras Borisas Johnsonas, kuris, kaip ir D.Cameronas, yra konservatorius, pažėrė kritikos vyriausybei, pareiškęs, kad tokie lėšų karpymai yra neteisingi.
"Dabar ne laikas galvoti apie žymius policininkų etatų mažinimus", - sakė jis BBC radijui.
Nusiaubtų parduotuvių, sudegintų automobilų ir nuo dūmų pajuodusių pastatų vaizdai įbaugino ir papiktino britus, besirengiančius kitais metais jų šalyje vyksiančioms vasaros olimpinėms žaidynėms, todėl visuomenėje pasigirdo reikalavimų teisėsaugos institucijoms imtis griežtesnių priemonių prieš riaušininkus.
Policija nuo savaitgalio visoje šalyje sulaikė beveik 1 200 asmenų, iš jų daugiau nei 800 buvo areštuoti sostinėje.
Riaušės kilo šeštadienį, kai taikus protestas dėl incidento, per kurį policija Londono Totnamo rajone nušovė 29 metų vyrą, peraugo į smurto bangą, kuri užliejo ne tik Londoną, bet nusirito ir dar kelių kitų miestų gatvėmis.
Jauni riaušininkai ne tik gvelbė viską, kas pasitaikė po ranka - naujus sportbačius, dviračius, elektros prekes ir odinius daiktus, bet ir padeginėjo parduotuves, veikiausiai tiesiog norėdami pasismaginti. Kelis rajonus jie nusiaubė praktiškai nesulaukę policijos atkirčio, kitur, atvykus pareigūnams, greitai pasprukdavo ir persigrupuodavo.
Kai kurie gyventojai nusprendė patys saugoti savo rajonus nuo plėšikautojų.
Šimtai sikhų, kurių dalis vilkėjo savo tradicinius drabužius, susirinko prie savo gurdvaros Londono vakariniame priemiestyje Sautole. Į gatves duoti atkirčio riaušininkams taip pat išėjo maždaug tūkstantis kraštutinių dešiniųjų pažiūrų jaunuolių.
Naujausi komentarai