Pereiti į pagrindinį turinį

Didžiojo aštuoneto lyderiai sutelks dėmesį į neramumus Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose

2011-05-27 15:01
Didžiojo aštuoneto lyderiai sutelks dėmesį į neramumus Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose
Didžiojo aštuoneto lyderiai sutelks dėmesį į neramumus Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose / Scanpix nuotr.

Prancūzijos šiaurėje vykstančio Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimo dalyviai penktadienį daugiausiai dėmesio skirs sukilimams arabų pasaulyje ir pastangoms išspręsti konfliktą Libijoje.

Rusija pareiškė esanti pasirengusi prisiimti vadovaujantį vaidmenį tarpininkaujant derybose dėl jau tris mėnesius Libijoje vykstančio konflikto užbaigimo. Šis pareiškimas buvo paskelbtas po to, kai ir Tripolis, ir G-8 priklausančios Vakarų šalys paprašė Rusijos užmegzti kontaktus, kurie padėtų sureguliuoti konfliktą šioje Šiaurės Afrikos valstybėje.

Vakarų šalių pareigūnai sakė, kad Maskvos oficialiai nebuvo prašoma tarpininkauti, tačiau Baltųjų rūmų atstovas spaudai nurodė, kad JAV prezidentas Barackas Obama kalbėjosi su Rusijos vadovu Dmitrijumi Medvedevu apie kontaktų su Tripoliu palaikymą.

Planuojamos paskelbti baigiamosios deklaracijos juodraštyje, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AFP, G-8 prezidentai ir premjerai ragins nutraukti represijas Libijoje ir Sirijoje, taip pat nedelsiant atnaujinti Izraelio ir palestiniečių taikos derybas.

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy penktadienį pirmininkaus išplėstinei G-8 sesijai, kurioje taip pat dalyvaus Egipto, Tuniso, Jungtinių Tautų (JT), Arabų Lygos ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) atstovai. Pastarasis prašomas prisidėti prie demokratijos plėtros "Arabų pavasario" apimtose šalyse finansavimo.

Tikimasis, kad lyderiai pažadės daugiau pagalbos naujosioms Tuniso ir Kairo vyriausybėms, siekiant skatinti demokratines reformas po sukilimų, per kuriuos buvo nuversti autoritariniai lyderiai - Tuniso prezidentas Zine'as el Abidineas Ben Ali ir Egipto vadovas Hosni Mubarakas.

Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas pažadėjo demokratijos šiame regione stiprinimui skirti 110 mln. svarų (437 mln. litų), N.Sarkozy tikriausiai ragins partnerius plačiau atverti pinigines.

Pagal tradiciją, gyvuojančią nuo 2003 metų, šiame viršūnių susitikime taip pat dalyvauja Afrikos atstovai. Penktadienį prieš pietus vyksiančioje sesijoje, skirtoje demokratijos stiprinimui, dalyvaus naujai išrinkti Dramblio Kaulo Kranto, Nigerio ir Gvinėjos lyderiai.

Be to, ketvirtadienio popietę G8 sesijoje pirmąkart dalyvavo interneto milžinių atstovai, tarp jų socialinio tinklo "Facebook" įkūrėjas Markas Zuckerbergas ir bendrovės "Google" vadovas Ericas Schmidtas.

Anksčiau jie buvo surengę vadinamojo "Elektroninio didžiojo aštuoneto" (e-G8) konferenciją Paryžiuje, o N.Sarkozy sakė, kad šie susitikimai turėtų būti rengiami kasmet.

Interneto paslaugų sektoriaus lyderiai priešinasi pasiūlymams įvesti interneto reguliavimo priemones, o jų poziciją palaiko Vašingtonas. Tačiau N.Sarkozy spaudžia, kad G-8 baigiamojoje deklaracijoje būtų bent įtrauktas punktas, kad vyriausybės turi vaidmenį kontroliuojant neteisėtą turinį virtualiojoje erdvėje.

Tikimasis, kad lyderiai pritars šiai pozicijai, palaikančiai ribotą vyriausybių vaidmenį interneto priežiūroje.

Didžiojo aštuoneto susitikimo dalyviai taip pat tikriausiai pasisakys už pasaulinių branduolinės saugos standartų sugriežtinimą, atsižvelgiant į Japonijoje žemės drebėjimo ir cunamio sukeltas atominių jėgainių avarijas.

Saugumą Normandijos pajūrio kurorte Dovilyje užtikrina tūkstančiai policininkų, kuriems padeda laivai ir sraigtasparniai. Šios pajėgos rūpinasi, kad į viršūnių susitikimo vietą neprasibrautų demonstrantai antiglobalistai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų