Jungtinės Valstijos ir NATO vadovaujami partneriai tvirtina, kad vykdydami misiją Libijoje tesiekia apsaugoti civilius gyventojus nuo jų vyriausybės pajėgų puolimų, tačiau sukilėliams perėmus iniciatyvą ir atsidūrus prie šalies lyderio Muamaro Kadhafi gimtojo miesto Sirto, gynėjai faktiškai tapo opozicijos sąjungininkais, smogiančiais iš oro.
Tarptautinės koalicijos misijos vaidmenį imtasi atidžiau nagrinėti po savaitę trukusių antskrydžių, kuriems vadovavo JAV, Prancūzija ir Didžioji Britanija. Šios atakos padėjo sukilėliams pasiekti itin svarbų persilaužimą ir pradėti žygį į sostinę Tripolį.
JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienio vakarą pasakytoje kalboje paaiškino Amerikos vaidmenį Libijoje ir pripažino, kad kariniai smūgiai sudarė sąlygas sukilėliams išvykti M.Kadhafi pajėgas iš Adždabijos miesto, taip pat "sustabdė pražūtingą Kadhafi puolimą".
Operacijas Libijoje dažniausiai komentuojantis Pentagono atstovas viceadmirolas Williamas Gortney pirmadienį teigė žurnalistams, kad JAV kariškiai nederina savo operacijų su sukilėliais, siekiančiais nuversti M.Kadhafi.
Tačiau jis beveik nepaliko abejonių, kad Vakarų šalių aviacija, tikslingai ar ne, padeda sukilėliams užimti naujas teritorijas.
"Aišku, jie gauna naudos iš mūsų veiksmų", - pripažino W.Gortney.
Jis demonstravo žemėlapį, kuriame matoma, kad sukilėlius nuo Sirto skiria apie 80 kilometrų, taip pat informavo apie M.Kadhafi pajėgų "gana reikšmingą traukimąsi", paskatintą nesiliaujančių antskrydžių.
W.Gortney sakė, kad praeitą penktadienį prieš sausumos taikinius Libijoje buvo surengtas 91 antskrydis, šeštadienį - 88, o sekmadienį - 107. Beveik pusę šių misijų įvykdė JAV lėktuvai.
Klausimų lieka
Jeigu Jungtinių Tautų (JT) sankcionuotos karinės misijos tikslas - apsaugoti civilius gyventojus, ar ši sąlyga taikoma M.Kadhafi palaikantiems taikiems libiams, kuriems kyla pavojus Sirte ir kituose sukilėlių taikiklyje atsidūrusiuose miestuose? Jeigu ši sąlyga netaikoma, Vakarų šalių intervenciją sunku laikyti neutralia humanitarine operacija, nederinama su sukilėliais.
Iš pradžių intervencijos planuotojai siekė užkirsti kelią galimoms civilių gyventojų žudynėms rytiniame Bengazio mieste, kai prieš dvi savaites kilo pavojus, kad M.Kadhafi pajėgos sutriuškins sukilėlius. Libijos lyderis tuomet grasino "nerodysiantis jokio pasigailėjimo".
Šis uždavinys buvo greitai įvykdytas JAV vadovaujamais smūgiais. Užpraeitą savaitgalį Libijoje buvo nustatyta neskraidymo zona, nesulaukus didesnio pasipriešinimo. Vėliau Jungtinės Valstijos ir jų partneriai pradėjo atakas prieš M.Kadhafi pajėgų aprūpinimo kelius ir kitus karinius taikinius ne vien Bengazio apylinkėse, bet ir kitose Libijos vietovėse.
Tačiau Vakarų šalių oro pajėgų vaidmuo peržengė pradinius humanitarinius uždavinius - imtasi teikti aviacijos palaikymą sukilėliams, taip pat bombarduotos M.Kadhafi pajėgos, siekiant palaužti jų ryžtą ir kovinę galią.
W.Gortney atskleidė, kad praeitą savaitgalį JAV oro pajėgų lėktuvai "A-10 Thunderbolt", kurių funkcija - sausumos pajėgų taktinis palaikymas, pirmąkart dalyvavo misijose per šį konfliktą. Kariškis atsisakė nurodyti, kur buvo šių misijų taikiniai, ir nepateikė jokių kitų detalių.
Pasak jo, mūšiuose taip pat dalyvavo sausumos pajėgų palaikymo lėktuvai "AC-130 Spectre", ginkluoti 105 mm kalibro haubica ir 40 mm patranka "Bofors".
"Thunderbolt" ir "Spectre" JAV kariškiams suteikia daugiau galimybių atakuoti M.Kadhafi pajėgas gyvenvietėse, sukeliant mažesnį pavojų civiliams gyventojams.
Naujausi komentarai