Jungtinės Valstijos antradienį dar kartą išsakė susirūpinimą dėl pavojaus atskiriems asmenims, minimiems tinklalapio "WikiLeaks" paviešintame naujame JAV diplomatinio susirašinėjimo dokumentų pakete.
JAV Valstybės departamento atstovė Victoria Nuland vengė patvirtinti pastarųjų dokumentų autentiškumą, tačiau sakė, kad „Jungtinės Valstijos griežtai smerkia bet kokį neteisėtą įslaptintos informacijos viešinimą“.
„Tai ne vien kenkia mūsų diplomatinėms pastangoms, bet ir kelia pavojų asmenų saugumui, mūsų nacionaliniam saugumui ir pakerta mūsų pastangas dirbti su šalimis sprendžiant bendras problemas, - V.Nuland sakė žurnalistams. - Tebesame susirūpinę dėl šių neteisėtų viešinimų, tai pat dėl asmenims kylančių rūpesčių ir pavojų.“
V.Nuland užsiminė apie JAV politiką, pagal kurią, pasak ekspertų, siekiama padėti šaltiniams, kuriems gresia demaskavimas - įskaitant jų perkėlimą kitur.
Kaip rašo dienraštis „The New York Times“, neseniai buvo paviešinti 133 887 konfidencialūs ir slapti dokumentai, daugelyje kurių minimi svarbių šaltinių vardai. Šiems asmenims gali grėsti represijos, jeigu taps žinoma, kad jie kalbėjosi su JAV diplomatais.
Australija taip pat peikė slaptą informaciją viešinantį tinklalapį už jo „neįtikėtinai neatsakingą“ žingsnį paviešinti slaptas JAV depešas, kuriose minimi Australijos piliečiai, kaip įtariama, palaikantys ryšius su teroristais Jemene.
Australijos generalinis prokuroras Robertas McClellandas taip pat pastebėjo, kad anksčiau viešindamas įslaptintą medžiagą „WikiLeaks“ stengdavosi pašalinti informaciją, kuri gali padėti išaiškinti individualius šaltinius, tačiau „šiuo atveju to nenutiko“.
Socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje „WikiLeaks“ žinutėje sakoma, kad „visiškai klaidinga, kad kuris nors “WikiLeaks„ šaltinis buvo atskleistas arba bus atskleistas“.
Tačiau naujienų agentūra AFP, patikrinusi kelis atsitiktinai pasirinktus pranešimus, sukurtus 2003-2009 ir turinčius žyma „apsaugoti šaltinį“, pastebėjo, kad tik viename iš jų šaltinio vardas buvo pašalintas.
Tuo tarpu „WikiLeaks“ antradienio vakarą pareiškė tapęs kibernetinių atakų taikinių po to, kai buvo pareigūnų pasmerktas dėl naujų JAV diplomatinio susirašinėjimo dokumentų paviešinimo.
„Prieš WikiLeaks.org šiuo metu vykdomos kibernetinės atakos“, - organizacija paskelbė lakoniškame pranešime, kuris buvo paskelbtas „Twitter“ svetainėje.
„WikiLeaks“ įgijo apie 250 tūkst. diplomatinių depešų, kurių pirmąją porciją paviešino pernai lapkritį. Daugelyje šių dokumentų esama informacijos, kompromituojančios JAV Valstybės departamentą dėl jo diplomatų neviešai išsakyto itin atviro požiūrio į kitų šalių vyriausybių pareigūnus.
Diplomatai susirūpinę, kad šios medžiagos paviešinimas apsunkins jų darbą, nes nevyriausybinių organizacijų atstovai, aktyvistai ir kiti šaltiniai vengs su jais kalbėti privačiai, bijodami būti išaiškinti.
Ekspertai teigia, kad „WikiLeaks“ kur kas labiau rūpinosi informacijos apie JAV vyriausybės šaltinius šalinimu pirmajame paviešintų dokumentų pluošte.
Tačiau tokios politikos nebebuvo laikomasi skelbiant naujausią konfidencialios medžiagos paketą, teigia Amerikos mokslininkų federacijos valstybinio slaptumo specialistas Stevenas Aftergoodas, peržiūrėjęs dešimtis paviešintų dokumentų ir nustatęs tik vieną atvejį, kai šaltinio vardas buvo pašalintas.
Naujausi komentarai