Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad tinkamiausias būdas skirti labdarą gyventojams piniginėmis lėšomis yra per labdaros ir paramos organizacijas.
Šių organizacijų surinktos lėšos, skiriamos labdaros tikslams, nėra apmokestinamos jokiais mokesčiais, o gyventojų pajamos, gautos kaip labdara per šias organizacijas nėra apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu.
Tiesioginis gyventojų lėšų teikimas kitiems gyventojams, nuo pat Labdaros ir paramos įstatymo įsigaliojimo 1993 m., nėra laikomas labdara. Tokios gyventojo suteiktos lėšos kitam gyventojui yra dovanotos lėšos, todėl tokiais atvejais jos apmokestinamos kaip dovanos – jei jų vertė per kalendorinius metus viršija 8 tūkst. litų, jos yra apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu, arba neapmokestinamos visai, jei jos gautos iš atitinkamo artimųjų rato.
„Nuo nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje, kaip ir visame civilizuotame pasaulyje taikoma praktika, kad labdara skiriama per tam skirtus fondus ir organizacijas, nes šių organizacijų pagrindinis tikslas ir yra kaupti donorų lėšas ir jas skirti stokojantiems išteklių - nepasiturintiems, ligoniams, kitiems pagalbos reikalingiems asmenims, todėl šios įstaigos, kaip ir visame pasaulyje, nėra apmokestinamos (išskyrus vykdomą komercinę veiklą). Per organizacijas vykdomas labdaros teikimo procesas vyksta skaidriau, sumažinama mokesčių vengimo ar pinigų „plovimo“ galimybė, o paramos gavėjai aukotojams atsiskaito, kokiems tikslams buvo panaudotos jų skirtos lėšos, nes tokią pareigą, kaip ir pareigą panaudoti lėšas donoro nurodytu būdu nustato įstatymai“, - aiškino VMI Teisės departamento direktorė Vilma Vildžiūnaitė.
VMI primena, kad kai fiziniai asmenys per telekomunikacijų priemones siunčia žinutes ar skambina trumpaisiais numeriais, laikoma, jog tai būdas pervesti pinigines lėšas, skirtas paramai, jos gavėjams. Todėl telekomunikacijų paslaugų teikėjai neturi apmokestinti PVM gaunamų iš savo abonentų piniginių lėšų, skirtų perduoti labdarai ar paramai, ir abonentams išrašytoje suteiktų telekomunikacinių paslaugų PVM sąskaitoje faktūroje, šias sumas turėti nurodyti atskira eilute – ši informacija telekomunikacijos paslaugų teikėjams žinoma nuo seno.
Labdarai ar paramai skirtos piniginės lėšos neturi būti apmokestinamos PVM ir perduodant jas kitoms bendrovėms, dalyvaujančioms labdaros projekte, nebent už jas bus įsigyjamos prekės ar paslaugos. Lėšų perėmimas turi būti įforminamas laisvos formos dokumentu, turinčiu Buhalterinės apskaitos įstatyme nurodytus rekvizitus. PVM apmokestinama tik telekomunikacinių paslaugų teikėjų teikiama lėšų surinkimo (tarpininkavimo) paslauga.
VMI primena, kad labdaros ir paramos gavėjo statusą turinčioms įstaigoms gyventojai taip pat kasmet iki gegužės 1 d. gali skirti iki 2 proc. savo praėjusiais metais sumokėto pajamų mokesčio – tam užtenka pateikti prašymą pervesti paramą.
Naujausi komentarai