Naujas valstybės turto valdymo modelis nebus pasirinktas paslapčia - bus siekiama, kad jis geriausiai atitiktų Lietuvos žmonių interesus, teigia šalies prezidentės patarėjas Nerijus Udrėnas.
"Nepriklausomai nuo pasirinktos valdymo formos aišku viena, kad valstybės įmonių valdymas turi būti paremtas aiškiais principais: skaidrumo, efektyvumo, atskaitingumo. Ir kai netrukus turėtų būti pateikta Vyriausybei valstybės turto valdymo strategija su įvairiomis valdymo alternatyvomis, kuris modelis geriausiai atspindi visų piliečių, o ne saujelės susijusių asmenų interesus", - interviu Žinių radijui antradienį sakė N.Udrėnas.
Jo teigimu, kokią valdymo formą pasirinkti, kaip valdyti tą turtą, yra diskusijų klausimas.
"Faktas, kad išsivysčiusios valstybės tą daro vis geriau, ypač Skandinavijoje, ir aiškiai matosi centralizacijos kryptis", - sakė šalies vadovės patarėjas.
Komenduodamas iš esmės jau "palaidotus" Vyriausybės planus valstybės įmonėms valdyti kurti kontroliuojančią įmonę "Visuomis", N.Udrėnas patikino, kad to nebus galima padaryti tyliai.
"Tai nėra daroma tyliai, tai turi būti per valstybės turto valdymo strategiją pateiktos alternatyvos, numatyta ir apimtis, ir greitis, kaip valstybė turėtų judėti, kokiais būdais spręsti to efektyvumo klausimus, nes iš tiesų yra keli pavyzdžiai, kaip skandalingai buvo valdomas valstybės turtas, kaip jis audituojamas. Stambias įmones audituodavo tokia bendrovė, kur tik keli auditoriai, ir paskui licencija yra atimama. Tokių atvejų neturėtų būti. Tai galėtų užtikrinti griežtesnė kontrolė", - tikino N.Udrėnas.
Padėti formuluoti valstybės turto valdymo strategijos gaires nusamdytas švedų ekspertas Dagas Detteris (Dagas Deteris), atlikęs valstybės turto valdymo reformas Švedijoje ir kitose šalyse, pasiūlė iš ministerijų ir kitų įstaigų perimti visą valstybės valdomą komercinį turtą ir atiduoti jį naujai įkurtai kontroliuojančiai bendrovei.
Bendrovei, kurią pradžioje buvo numatyta pavadinti "Visuomis Company Holding", vadovautų profesionalūs vadybininkai - tai nebūtų samdomi vadovai, jie toliau liktų savo postuose kitose kompanijose, tačiau periodiškai spręstų strateginius valstybės turto valdymo klausimus.
Valstybė Lietuvoje valdo daugiausiai turto ir yra didžiausias darbdavys. Skaičiuojama, kad vien komercinio - įmonių, miškų ir kito - turto vertė siekia 18 mlrd. litų, tačiau už 2009 metus į valstybės biudžetą tegauta apie 44,8 mln. litų dividendų.
Skaičiuojama, kad reforma skylėtą valstybės iždą vien kitais metais galėtų papildyti 300-400 mln. litų, o ilgainiui ši sumą esą galėtų pasiekti ir milijardą litų.
Nei Prezidentūra, nei kai kurie konservatorių partneriai valdančiojoje koalicijoje kol kas neskuba reikšti paramos planuojamam kurti valstybės turto valdymo holdingui "Visuomis".
Naujausi komentarai