Pereiti į pagrindinį turinį

Valstybinių įmonių pelno didinimas guls ant ant vartotojų pečių?

2010-11-30 06:59
Kaina: jau šiandien užsimenama, kad didesni dividendai kirs per kišenę gyventojams, nes ims brangti valstybinių įmonių teikiamos paslaugos.
Kaina: jau šiandien užsimenama, kad didesni dividendai kirs per kišenę gyventojams, nes ims brangti valstybinių įmonių teikiamos paslaugos. / nuotr.

Palaidojusi "Visuomio" idėją Vyriausybė pirmadienį patvirtino Valstybinių įmonių efektyvumo didinimo koncepciją ir tikisi, kad jau kitąmet šios įmonės šalies biudžetą papildys šimtais milijonų litų dividendų.

Valstybė valstybėje

"Iš esmės Vyriausybėje jau apsispręsta dėl valstybinių įmonių valdymo pertvarkos. Dėl to trečiadienį dar bus galutiniai sprendimai. Patvirtintos nuostatos, kurios leis pasiekti efektyvesnio tų įmonių valdymo, leis tiksliai ir aiškiai skaičiuoti įmonių finansus", – po Vyriausybės pasitarimo teigė premjeras Andrius Kubilius.

Anot jo, valstybei priklausančios įmonės finansus skaičiuos ne tik ministerija, kuri tą įmonę kuruoja, bet ir Finansų ministerija. "Koncepcijoje taip pat kalbama apie kitokį įmonių valdybų formavimą, aiškesnių tikslų formulavimą, komercinės veiklos atskyrimą nuo nekomercinės", – kalbėjo A.Kubilius.

"Iki šiol nesame išgyvendinę to, kad tos įmonės gyvuoja kaip atskiros valstybės valstybėje", – apgailestavo premjeras. Todėl, anot jo, ir yra būtina valstybei priklausančių įmonių valdymo pertvarka.

Tikisi 300 mln. litų

Lietuvos valstybės valdomo komercinio naudojimo turto 2009-ųjų metinės apžvalgos duomenimis, apie 300 valstybės įmonių turi maždaug 18 mlrd. litų vertės komercinio turto. Tačiau už 2009 m. į valstybės biudžetą gauta tik apie 44,8 mln. litų dividendų.

Metinė apžvalga parodė, kad valstybės komercinio naudojimo turto portfelis veikia nepakankamai efektyviai, visų įmonių veiklos rezultatai prasti, daugelio jų finansinė grąža gerokai žemesnė nei Europos šalių vidurkis. Vyriausybė tikisi, kad šis skaičius galėtų būti "keliskart didesnis, jeigu įmonės būtų valdomos efektyviai".

"Pavedama Energetikos ir Susisiekimo ministerijoms pateikti artimiausiu metu tokius sprendimus, kurie leistų kitais metais iš šių ministerijų valdomų įmonių papildomai gauti 300 mln. litų pajamų į valstybės biudžetą, išnaudojant visus galimus tokių pajamų šaltinius – papildomus dividendus, istorinį nepaskirstytą pelną, įmonės kapitalo struktūros peržiūrą ir nepagrindinėms funkcijoms naudojamo turto privatizavimą", – sakė A.Kubilius.

Brangs elektra?

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas iškart prabilo, kad papildomų dividendų valstybė vargu ar gali tikėtis, jei nebus didinami tarifai: "Energetikos įmonės yra reguliuojama sritis. Galimi įvairūs keliai, bet viena grėsmių – tai, kad papildoma našta gali gulti ant vartotojų."

Jis nesiryžo prognozuoti, kiek Energetikos ministerijos valdomos įmonės galėtų papildyti valstybės biudžetą: "Aš tikrai prašysiu ministerijos atstovų įmonių valdybose, kad būtų artimiausiu metu atlikti šie skaičiavimai ir kad įmonės kiek įmanoma prisidėtų prie biudžeto pajamų."

Anksčiau premjero patarėjas Mykolas Majauskas yra sakęs, kad iš energetikos įmonių dividendų galima tikėtis nebent 2012 m. "Deja, nepaisant valstybės valdomo energetikos sektoriaus bendrovių sukaupto apie 1,3 mlrd. litų nepaskirstyto pelno, į biudžetą jis planuoja sumokėti vos 40 mln. litų ir tik 2012-aisiais", – sakė M.Majauskas.

VST, Rytų skirstomieji tinklai ir "Lietuvos energija" per 2008 m. sumokėjo vos 38 tūkst. litų dividendų, 2009 m. – nė lito. M.Majausko manymu, dividendų šios įmonės galėtų išmokėti ir nedidindamos tarifų, o efektyviau išnaudodamos kapitalo struktūrą.

Plačiau apie tai skaitykite antradienio dienraštyje 1Vilniausdiena.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų