Pereiti į pagrindinį turinį

„Paukščiai prie mano namų“: suskaičiuokime sparnuočius

2017-01-25 11:19
DMN inf.

Šių metų sausio 27-29 dienomis Lietuvos ornitologų draugija (LOD) rengia akciją „Paukščiai prie mano namų“, kurioje gali dalyvauti visi gamtai ir paukščiams neabejingi žmonės.

Planuojama, kad tai taps tradiciniu, kasmet organizuojamu žmogaus kaimynystėje žiemojančių paukščių surašymo renginiu, kurio metu surinkti duomenys leis įvertinti atskirų paukščių rūšių gausos kaitą, pokyčius atskirais metais, o visuomenei suteiks galimybę stebėti sparnuočių gyvenimą ir geriau pažinti mūsų krašte žiemojančius paukščius.

Šiais metais akcija taip pat pradedama vykdyti ir Latvijoje, Estijoje, kur sodybas ir jose įrengtas lesyklas žiemą lankantys paukščiai skaičiuojami nuo 2010 metų. Didžiojoje Britanijoje šios apskaitos vykdomos jau 37 metus, o jose kasmet dalyvauja apie pusė milijono šios šalies gyventojų. Tai didžiausias tokio pobūdžio renginys, kurio metu surinkti duomenys panaudojami paukščių populiacijų gausos pokyčiams stebėti. Panašios sodybose besilankančių paukščių apskaitos vykdomos daugelyje Europos valstybių, JAV ir Kanadoje.

Tai populiarus ir žmonių labai mėgiamas renginys, kurio metu žmonės savo malonumui praleidžia vieną valandą stebėdami ir skaičiuodami savo gyvenamoje aplinkoje besilankančius paukščius, tuo pačiu geriau pažindami mus supančią aplinką ir įvertindami mūsų kuriamos aplinkos poveikį paukščiams. Daugelyje šalių paukščiai prie namų skaičiuojami ir veisimosi ar net sezoninių migracijų metu. Tuo tarpu Lietuva žengia tik pirmąjį žingsnį, pradedant nuo žiemojančių sparnuočių apskaitų.

Nesunku pastebėti, kad šaltuoju metu daugelis paukščių žiemai renkasi žmogaus kaimynystę. Tai, visų pirma, nulemia geresnės mitybos sąlygos, ypač, kuomet žmogus padeda sparnuočiams šiuo sunkiu laikotarpiu papildomai juos lesindamas. Todėl prie lesyklų visada aptinkama daugiau ir įvairesnių rūšių paukščių. Žinoma, kad tam tikros žiemojančių sparnuočių rūšys žiemą minta likusiomis uogomis ar augalų sėklomis. Todėl, prie namų pasodinti, taip vadinami ornitochoriniai augalai – šermukšniai, gudobelės, šaltalankiai, klevai ir kiti, privilios strazdus, svirbelius, juodgalves sniegenas, svilikus. Tuo galima įsitikinti atitinkamai pakeitus savo namų aplinką.

Pasibaigus skaičiavimo laikui (praėjus lygiai 60 min. nuo skaičiavimo pradžios) reikia įvesti rezultatus į žemiau esančios duomenų rinkimo formos laukus ir pažymėti savo stebėjimo vietą žemėlapyje.

Kaip dalyvauti?

* Pasirinkite jums patogią stebėjimo vietą savo sodyboje, kieme ar pamėgtame parke. Pageidautina tokioje vietoje, kurioje įrengta lesykla ar yra kita (ne vandens) paukščių maitinimo vieta. Tokiose vietose žiemą susirenka daugiau paukščių, todėl bus smagiau juos stebėti ir skaičiuoti. Jūsų įrengtą lesyklą lankantys paukščiai gali būti skaičiuojami iš kambario pro langą – taip bus patogiau jums, o ir paukščiai bus mažiau trikdomi. Jei paukščius skaičiuosite lauke – pasirinkite tokią vietą, kad netrikdytumėte lesykloje besilankančių paukščių ir būtumėte apsaugotas nuo žvarbaus vėjo. Tačiau akcijoje kviečiami dalyvauti ir lesyklų neįsirengę gyventojai, kurie sparnuočius galėtų skaičiuoti prie savo namų ar greta esančiame skvere, parke ar miškelyje.

* Pasirinkite jums patogų stebėjimo laiką – stebėjimui ir paukščių skaičiavimui paskirkite bet kurią vieną valandą sausio 27, 28 ar 29 dienomis. Lesyklose daugiau paukščių paprastai būna ryte ir popiečio valandomis, prieš sutemstant, tuomet paukščiai aktyviau maitinasi, tačiau reikalavimo dėl stebėjimo valandos nėra. Teikiant duomenis reikės nurodyti tikslią skaičiavimo pradžią ir pabaigą, todėl, pradėję skaičiuoti paukščius, užsirašykite laiką. Skaičiuoti galima pradėti bet kuriuo laiku, pavyzdžiui, 10.23 val., o lygiai po valandos skaičiavimą reikia užbaigti. Paukščiai skaičiuojami tik valandą, ne ilgiau!

* Pasirinktoje vietoje ir jums patogiu laiku suskaičiuokite visus vienu metu pamatytus kiekvienos rūšies paukščius. Turi būti siekiama nustatyti maksimalų kiekvienos rūšies individų skaičių – tik tuos paukščius, kurie jūsų matymo lauke yra vienu metu. Todėl pastebėtų paukščių negalima sumuoti. Naudokite atspausdintą paruoštą duomenų registravimo formą ar savo užrašus, ir juose paukščių skaičių registruokite taip:

Jei 10.25 val. vienu metu matėte penkias didžiąsias zyles, užrašuose prie šios rūšies parašykite 5;

Jei 10.44 val. vienu metu pamatėte devynias didžiąsias zyles, prie šios rūšies parašykite 9;

Jei baigiant apskaitą 11.23 val. matėte tris didžiąsias zyles – maksimalus vienu metu jūsų stebėjimo vietoje matytų didžiųjų zylių skaičius yra 9. Šį skaičių (9) ir reikia įrašyti pildant apskaitos duomenų registravimo formą

* Pasibaigus skaičiavimo laikui (praėjus lygiai 60 min. nuo skaičiavimo pradžios) įveskite rezultatus į žemiau esančios duomenų rinkimo formos laukus ir pažymėkite savo stebėjimo vietą žemėlapyje.

* Jei jūsų stebėjimo vietoje per vieną valandą nepasirodė nei vienas paukštis –duomenų formą vis tiek užpildykite, tačiau į atskirų paukščių rūšių laukus jokių skaičių nerašykite. Tokie duomenys – taip pat vertinga informacija, leisianti atlikti tikslesnį duomenų įvertinimą.

* Apskaitoje gali dalyvauti visi – ir pažįstantys paukščius, ir norintys juos geriau pažinti. Svarbu, kad rūšį nurodytumėte tik ją tikrai pažinę. Jei abejojate dėl paukščio rūšies, galite nurodyti tik gentį, pavyzdžiui, "žvirblis" ar "zylė". Jei kol kas prasčiau pažįstate paukščius, jums padės mūsų parengta medžiaga su dažniausiai prie namų stebimų paukščių piešiniais ir trumpu aprašymu (žr. žemiau).

* Jei paukščius skaičiuosite parke, svarbu visą valandą praleisti daugiau ar mažiau vienoje vietoje – nevaikščioti ir neieškoti „geresnės“ vietos kur laikosi daugiau ir įvairesnių paukščių. Pateikti duomenys nebus vertinami pagal paukščių ar rūšių skaičių. Tiesiog sau nustatykite savo stebėjimo vietos ribas, ir jų lygiai 1 valandą laikykitės. Šios akcijos metu vertingiausi yra daugiamečiai, duomenys, todėl jei norite, kad kitais metais būtų daugiau paukščių ir rūšių, patartina įsirengti lesyklą ar net kelias su kuo įvairesniu lesalu. Dar ir šiais metais galite tai padaryti, prieš šios akcijos pradžią. Tik svarbu atminti, jog paukščiams reikia kažkiek laiko, kol jie suranda naujas maitinimosi vietas, prie jų pripranta ir čia nuolat lankosi.

* Vienoje vietoje sausio 27-29 dienomis paukščių surašymą galima atlikti tik vieną kartą. Jei akcijoje norite ir galite dalyvauti visas tris ar dvi dienas – stebėjimui rinkitės skirtingas vietas.

* Jei turite tik vieną nedidelę lesyklėlę prie savo lango, kurioje lankosi vos keletas paukščių – jūs esate būtent tas asmuo, kuris tiesiog privalo dalyvauti akcijoje „Paukščiai prie mano namų“. Visi jūsų pateikti duomenys labai svarbūs ir vertingi!

Kaip pateikti duomenis?

Duomenų įvedimui ir pateikimui naudokite tik šią internetinę duomenų rinkimo aplikaciją.

Dėl renginio susijusios informacijos galima kreiptis į Lietuvos ornitologų draugijos projektų koordinatorių Gediminą Petkų tel.nr 861613348 arba el. paštu [email protected]

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų