Pereiti į pagrindinį turinį

Blusos puola rūsius ir laiptines

2013-10-24 07:16
DMN inf.
Shutterstock nuotr.

Artėjant šaltajam sezonui kartu su benamėmis katėmis ir graužikais prieglobsčio daugiabučių rūsiuose bei sandėliuose ieško ir blusos. Šis kraujasiurbis šuoliuoja didesne jėga nei žiogas, tad užšokti ant žmogaus gali tiesiog laiptinėje, rūsyje ar daugiabučio tarnybinėse patalpose. Kenkėjų kontrolės ekspertai perspėja, kad pamačius blusas šokuojant daugiabučio rūsyje ar laiptinėje, reikia nedelsiant kreiptis į daugiabutį administruojančią įmonę, kadangi šiais kenkėjais užsikrėsti gali net viso namo gyventojai.

Plinta net ir tvarkinguose namuose

Apie tai, kad namuose šokinėja blusos, daugeliui gėda kalbėti, tačiau ekspertai tikina, kad blusų atsirasti gali net ir tvarkingiausiame būste.

„Blusos gali plisti labai dideliu atstumu. Blusai, sudėjus kiaušinėlius, po 16–25 d. išsivysto suaugusi blusa, kuri pajutusi arti gyvulį ar žmogų, negailestingai puola ant jo ir ima siurbti kraują. Rūsiuose ir sandėliuose pakankamai geros sąlygos veistis šiems kenkėjams –  gyventojai net to ir nežinodami, gali į namus parsinešti šių kraujasiurbių”, – tikina UAB „Dezinfa” biologas Liutauras Grigaliūnas.

Katės meilumas virto košmaru

Viena Kauno daugiabučio namo gyventoja pasakoja, kad prieš savaitę jai gyvenimas virto pragaru, kai atsikėlusi ryte ant sūnelio ir savo kojų išvydo raudonas dėmeles – gydytojo diagnozė buvo blusų įkandimas.

„Namus tvarkomės kiekvieną dieną – palaikome higieną, tad buvau labai nustebusi, kai gydytoja pranešė, jog mus sukandžiojo blusos. Ilgai galvojusi prisiminiau, kad neseniai, grįžtant iš parduotuvės, prie durų sutikome benamę katę, kurią sūnelis panoro paglostyti. Net nesusimąsčiau kuo tos kelios minutės gali virsti: niežulys, nemigo naktys, baimė dėl vaiko sveikatos, gėda ir daug prakaito kambarius tvarkantis kelis kartus per dieną”, – pasakoja moteris.

Blusos platina užkrečiamas ligas

Kaip teigia L. Grigaliūnas, blusos neretai iššaukia sunkias alergines reakcijas, platina užkrečiamąsias ligas – tuliaremiją, listeriozę, vidurių šiltinę, endeminę žiurkių dėmėtąją šiltinę. Daugybiniai blusų įkandimai alina žmogaus nervų sistemą, tad labai svarbu laiku griebtis priemonių ir neleisti šiems kenkėjams išplisti.

Pastebėjus blusas pirmiausiai būtina kruopščiai viską išplauti, išsiurbti ir gerai išvalyti visus plyšius, kilimus, minkštus baldus ir kitas ertmes, kadangi kenkėjai kiaušinius sudeda į grindų plyšius, po kilimais, sausose šiukšlėse, dulkėse, skuduruose, šunų ir kačių guoliuose ir ant gyvūno kailio. Labai svarbu sunaikinti ne tik suaugusius vabzdžius, bet ir jau padėtus kiaušinėlius. Kenkėjų kontrolės ekspertai atkreipia dėmesį, jog išnaikinus blusas namuose, reikia pasirūpinti ir aplinka: koridoriais, laiptine ir kt.

Kaip atpažinti blusą ir jos įkandimą?

Atpažinti blusos įkandimą nėra sudėtinga. Blusos dažniausiai kandžioja kojas, rankas, įkandimo vietoje atsiranda netaisyklingos formos apie 1 cm skersmens paraudimas, kuris išsilaiko iki keleto dienų. Pats kenkėjas yra mažas, besparnis, apie 2-4 cm ilgio, vikriai šokinėja, blusos kūnas rudas, blizgus, apaugęs šereliais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų