Kaip persodinti ir prižiūrėti orchidėjas Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip persodinti ir prižiūrėti orchidėjas

2025-03-30 15:00 diena.lt inf.

Falenopsis orchidėja yra viena populiariausių ir labiausiai perkamų orchidėjų Lietuvoje. Jos žiedai yra labai gražūs, spalvingi, primena drugelius, o žydėjimas gali džiuginti net iki šešių mėnesių. Problemos dažniausiai atsiranda tuomet, kai orchidėja nustoja žydėti ir pradeda skursti.

Nesudėtinga: dekoratyvinio apželdinimo specialistė Ž. Večerskienė tikina, kad tiek pradedantysis, tiek patyręs augintojas, rūpindamasis orchidėja su meile, gali džiaugtis jos žiedais ilgus metus. Nesudėtinga: dekoratyvinio apželdinimo specialistė Ž. Večerskienė tikina, kad tiek pradedantysis, tiek patyręs augintojas, rūpindamasis orchidėja su meile, gali džiaugtis jos žiedais ilgus metus. Nesudėtinga: dekoratyvinio apželdinimo specialistė Ž. Večerskienė tikina, kad tiek pradedantysis, tiek patyręs augintojas, rūpindamasis orchidėja su meile, gali džiaugtis jos žiedais ilgus metus.

Augalams reikia poilsio

„Iš nežinojimo, kaip jai padėti, dažnai padaroma klaidų, kurios tik dar labiau trukdo atsigauti,“ – sako Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro dekoratyvinio apželdinimo profesijos mokytoja Živilė Večerskienė.

Pasak jos, orchidėjai reikia ir poilsio, kad vėl sugebėtų žydėti, tačiau daugelis pamiršta šį aspektą ir per dažnai tikisi žiedų. Falenopsio ramybės periodas gali trukti ir apie 3–6 mėnesius. Šiuo laikotarpiu orchidėja atsigauna, kaupia maistines medžiagas ir pasiruošia kitam žydėjimo ciklui.

Artima natūralioms sąlygoms

„Orchidėją Falenopsis reikėtų persodinti, kai šaknys jau nebetelpa vazonėlyje arba yra pažeistos, substrate atsirado pelėsis arba puvinys“, – pataria Ž. Večerskienė ir rekomenduoja prieš pradedant persodinti orchidėją pasiruošti reikiamas priemones.

Svarbiausias daiktas, kurį reikia turėti, – skaidrus plastikinis vazonėlis su skylutėmis. Permatomas vazonas leidžia stebėti, ar šaknys sveikos, ar jau pradeda pūti, ar reikia laistyti, ar ne. Tai padeda išvengti dažnos problemos auginantiems orchidėjas – perlaistymo. Taip pat padeda užtikrinti tinkamas sąlygas oro ir šilumos cirkuliacijai.

Augalų žinovė pasakoja, kad laukinėje gamtoje Falenopsis auga kaip epifitas, ant medžių žievės, šaknys būna atviros šviesai ir orui, todėl skaidrus vazonas padeda imituoti šias natūralias sąlygas.

Pasirengimas: prieš persodinant orchidėjas reikėtų įsigyti ir specialaus substrato. / Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotr.

Svarbu – sveikos šaknys

Svarbu žinoti ir tai, kad orchidėjos neauga paprastoje žemėje. Prieš persodinant reikėtų įsigyti ir specialaus orchidėjų substrato.

„Ant substrato dažnai būna parašyta, kiek laiko trąšos bus veiklios. Dažniausiai po aštuonių savaičių jau reikėtų įsigyti papildomų trąšų ir kas mėnesį šiltuoju sezonu patręšti“, – pataria Ž. Večerskienė.

Prieš persodinimą mokytoja pataria orchidėją su vazonėliu panardinti į dubenį su vandeniu. Ten vazonėlis gali pamirkti net kelias valandas. Išėmus orchidėją iš seno vazono, reikėtų atidžiai apžiūrėti šaknis ir pažeistas nukirpti steriliomis žirklėmis arba sekatoriumi. Pažeistos šaknys dažniausiai būna rudos, minkštos ir tuščios viduje.

Į švarų vazonėlį įbėrus substrato, orchidėją reikia įstatyti taip, kad šaknys tilptų ir nesusilankstytų. Substratą reikėtų paskirstyti tarp šaknų, galima netgi švelniai pajudinti vazonėlį, kad substratas susėstų.

Specialistė rekomenduoja įberti ir žiupsnelį agroperlito, padedančio substratui ilgiau išlaikyti drėgmę, bet kartu ir apsaugančio nuo permirkimo. Po persodinimo palaistyti orchidėją reikėtų praėjus 5–7 dienoms.

Orchidėją Falenopsis reikėtų persodinti, kai šaknys jau nebetelpa vazonėlyje arba yra pažeistos, substrate atsirado pelėsis arba puvinys.

Kodėl nežydi?

Anot Ž. Večerskienės, kartais tam tikros klaidos gali lemti tai, kad orchidėja nebežydi.

„Reikėtų apžiūrėti, ar orchidėja neturi kenkėjų, ar jos šaknys nepūva. Voratinklinė erkė, skydamariai ir tripsai yra vieni dažniausių kenkėjų, tad reikėtų pagal nustatytą kenkėją spręsti problemą. Taip pat orchidėja gali nežydėti, jeigu ji tręšiama su trąšomis, kuriose daug azoto. Svarbu atsiminti, kad žiedams yra svarbiausias kalis ir fosforas. Galbūt orchidėjai trūksta šviesos ir yra paliktas nepašalintas sudžiūvęs žiedstiebis, eikvojantis augalo energiją“, – vardija specialistė.

„Kartais reikia tiesiog kantrybės. Jei orchidėja sveika, turi tvirtus lapus, šaknis ir tinkamas sąlygas – ji tikrai pražys, tik gal šiek tiek vėliau nei tikėtasi,“ – sako Živilė.

Atidžiai: išėmus orchidėją iš seno vazono, reikėtų atidžiai apžiūrėti šaknis ir pažeistas nukirpti steriliomis žirklėmis arba sekatoriumi. / Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro nuotr.

Pražūtinga perlaistyti

„Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų, kurią pastebiu, ypač šaltesnėmis dienomis – netinkamas transportavimas įsigijus. Nusipirkus orchidėją, būtina gerai apsaugoti ją nuo šalčio, skervėjo ir nešantis suvynioti į popierių ar celofaną. Ji yra labai jautri ir bet koks staigus temperatūrų pokytis gali nulemti visą jos tolesnį augimą“, – pasakoja mokytoja.

Parsinešus namo, ji pataria kelias savaites orchidėją laikyti atokiau nuo kitų augalų ir stebėti, ar nėra kenkėjų, neperkėlinėti iš vietos ir nelaistyti gausiai, kad augalas nepatirtų streso. Taip pat labai svarbu nestatyti skersvėjyje ar arti šildytuvų. Geriausia vieta – rytinė arba vakarinė palangė. Reiktų žinoti, kad ji labai mėgsta šviesą, bet ne tiesioginę saulę.

„Perlaistymas – viena dažniausių klaidų, dėl kurios orchidėjos pradeda pūti, nykti ar net žūti“, – įspėja Ž. Večerskienė.

Anot jos, Falenopsis nemėgsta stovėti vandenyje, todėl labai svarbu laistyti tik tada, kai substratas visiškai išdžiūvęs.

„Šaknų spalva – geriausias indikatorius. Jei šaknys pilkšvos ar sidabrinės – metas laistyti, jei žalios – drėgmės dar pakanka“, – pataria specialistė. Laistyti rekomenduojama drungnu, minkštu vandeniu, o geriausias būdas – pamerkti vazonėlį 10–15 minučių į dubenį su vandeniu. Ištraukus iš vandens, būtina leisti vandeniui gerai nuvarvėti. Dažniausiai laistyti pakanka kartą per 7–10 dienų.

„Tiek pradedantysis, tiek patyręs augintojas, rūpindamasis orchidėja su meile, gali džiaugtis jos žiedais ilgus metus“, – sako Živilė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų