Kaip užsiauginti savo pomidorų ir agurkų? Pereiti į pagrindinį turinį

Kaip užsiauginti savo pomidorų ir agurkų?

2014-03-12 18:00

Apie kovo vidurį sėjami pomidorai, kurie bus auginami šiltnamiuose. Apie pomidorų daigų auginimą kalbėjomės ir su mokslininke, ir su juos profesionaliai auginančia daržininke mėgėja.

Kaip užsiauginti savo pomidorų ir agurkų?
Kaip užsiauginti savo pomidorų ir agurkų? / L. Ažukienės nuotr.

Apie kovo vidurį sėjami pomidorai, kurie bus auginami šiltnamiuose. Apie pomidorų daigų auginimą kalbėjomės ir su mokslininke, ir su juos profesionaliai auginančia daržininke mėgėja.

Nei per karšta, nei per šalta

Pasak specialistų, kovo pradžioje reikia sėti ankstyvuosius, pabaigoje – vidutinio ankstyvumo kopūstus, kovo antrąjį dešimtadienį – porus ir salierus, o štai apie kovo vidurį – pomidorus, skirtus sodinti nešildomuose šiltnamiuose.

Į klausimą, per kiek laiko užaugs tinkamų sodinti pomidorų daigai, dr. Genovaitė Visockienė atsakė: "Tai priklauso nuo augimo sąlygų. Jie užaugs per 45 dienas trąšioje žemėje, kai oro temperatūra kambaryje laikysis apie 20–25 laipsnius šilumos ir daigams pakaks drėgmės. Vis dėlto nors taip auginamų pomidorų daigai užaugs vešlūs, jų stiebai bus trapūs, o šaknys – silpnos.

Geriausios kokybės pomidorų daigai užauginami per 50–55 dienas, reguliuojant patalpoje oro temperatūrą. Sudygimo naktį patalpos temperatūra turi būti 10–15 laipsnių šilumos, dieną – 18–22 laipsniai. Daigams sudygus, labai svarbu tris keturias paras išlaikyti patalpoje 22–24 laipsnių šilumą (dieną ir naktį). Iki pasirodys pirmieji daigų lapeliai, temperatūra naktį patalpoje turėtų būti 8–10, o dieną – 12–15 laipsnių šilumos. Tokia žema temperatūra reikalinga daigams grūdinti. Kai pasirodys pirmieji lapeliai, daigams augti saulėtą dieną reikalinga 20–22 laipsnių, apniukusią – 17–19, o naktį – 15–17 laipsnių šiluma.

Jei patalpoje vėsu, pomidorų daigai augs apie 60 dienų. Tad pomidorų sėjos laiką pasirinkime atsižvelgdami į realias daigų auginimo sąlygas."

Geriau – vėliau

Anot G.Visockienės, svarbu, kad į nuolatinę augimo vietą darže netektų sodinti peraugusių, ištįsusių pomidorų daigų. Beje, tokius daigus reikia sodinti į dirvą gulsčiai – užaugs daugiau pridėtinių šaknų, tačiau tai dviem savaitėmis suvėlins jų derėjimo laiką.

Specialistė patarė neskubėti pavasarį sodinti pomidorų daigų į šiltnamį, nes jiems svarbi ne oro, o dirvos temperatūra, kuri neturėtų būti žemesnė nei 15–16 laipsnių 10 cm gylyje. Vėliau pasodinti į įšilusią žemę daigai greičiau ir geriau įsišaknys, bus atsparesni ligoms, anksčiau ir gausiau derės.

Aukštaūgius – į šiltnamį

Alytuje gyvenanti Loreta Ažukienė, savo sode auginanti apie 300 rūšių augalų, daug dėmesio skiria pomidorams – kasmet augindama kelias dešimtis veislių, gerai išmano praktiškąją jų auginimo pusę.

"Esu tikra, kad Lietuvoje tinkamiausia vieta auginti pomidorus – šiltnamis. Vertinu aukštaūgius pomidorus, nes jie gausiau ir ilgiau dera, be to, optimaliai panaudojama šiltnamio erdvė. Auginu ir kelias ankstyvų žemaūgių veisles, nors jie ir veda mažesnius vaisius, – pasakojo sodininkė. – Prieš kelerius metus įsigijau 'Olia-lia' pomidorų sėklų. Šių pomidorų vaisiai sveria iki 350 g, o krūmai – tik 1 m aukščio. Auginu ir aukštesnius –  iki 1,5 m išaugančius ankstyvus pomidorus 'Krasnyj majak', kurių vaisiai nėra maži – sveria iki 400 g. Esu auginusi ir tokius ankstyvuosius pomidorus, kurių lapai kaip bulvių arba kaip morkų. Kad ir koks būtų šiltas pavasaris, pomidorų daigų į šiltnamį nesodinu anksčiau nei gegužės pradžioje."

Dar galima sėti paprikas

L.Ažukienės patirtis byloja, kad pirmiausia reikėtų sėti ilgos vegetacijos aitriąsias paprikas ir baklažanus. Tam tinkamas laikas sausio pabaiga–vasario pradžia. Trumpesnės vegetacijos aitriąsias paprikas reikėtų sėti apie vasario 10 d., bet galima tai daryti ir iki kovo 10 d. – spės sunokinti vaisius. Saldžiąsias paprikas L.Ažukienė sėja apie vasario 15-ąją, bet galima tai daryti ir iki kovo pabaigos.

Ankstyvuosius pomidorus ji sėja kovo 8–10 d., po savaitės – vidutinio vėlyvumo veislių, o pačioje kovo pabaigoje – likusius vidutinio vėlyvumo ir vėlyvųjų veislių pomidorus.

Kovo pabaiga – agurkams

Įprasta agurkus sėti į dirvą gegužę, tačiau norintiesiems užsiauginti daigų ant palangės, L.Ažukienė pataria agurkus sėti kovo pabaigoje.

"Aš į kiekvieną gilesnį indelį pasėju po vieną agurkų sėklytę. Tada daigai persodinami tik vieną kartą – kai iš indelio perkeliami į nuolatinę augimo vietą. Kovą pasėti agurkai į šiltnamį perkeliami su jau užmegztais žiedais ir net mažais agurkėliais, – aiškino sodininkė. – Tiesa, sėdama sėklas aš per daug nekreipiu dėmesio į rekomenduojamą sėją pagal Mėnulio kalendorių, tačiau kartais pasižiūriu, ar diena tinkama sėti. Sėju į plastikines stiklines, nestipriai paspaudžiu žemių paviršių, palieju, padedu sėklytę, apipurškiu ją vandeniu iš purkštuvo ir užpilu plonytį durpių sluoksnį, kurį taip pat supurškiu šiltu vandeniu. Tuomet taip paruoštus indelius sudedu į polietileninius maišelius ir, sandariai uždariusi, pastatau šiltoje vietoje – po radiatoriais ar ant virtuvės spintelių."

Pastebėjusi, kad prasikalę daigai jau tampa panašūs į kabliukus ir pradeda kelti galvytes, L.Ažukienė nuima polietileno plėvelę ir indelius pastato šviesioje vietoje – ant palangės pietų pusėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra